ATATURK

MUHTARLARA ÇEVRE EĞİTİMİ VE YÜZME KURSU

15 Temmuz 2013
MUHTARLARA ÇEVRE EĞİTİMİ VE YÜZME KURSU

MUHTARLAR TÜRKİYE’NİN ÇEVRESİNİ TEMİZLEMEYE MAHALLELERİNDEN BAŞLAYACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, aile ve mahallelerde çevre bilincini geliştirmek amacıyla muhtarlardan başlayarak çevre eğitim seminerleri verecek. Bakanlık, Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü personelinden uzman ekip, 5 gün boyunca yerel yönetimlerin temsilcileri olan muhtarlara denizlerin ekolojik ve ekonomik önemi, deniz kirliliğinin önlenmesi ve denizlerin korunmasıyla ilgili seminerler verecek. Ekim ayında Antalya’da düzenlenecek ve sadece kadın muhtarların katılacağı seminerlerde yüzme kursu da verilecek.

Seminerlerde verilen bilgileri pekiştirmek için; mavi bayraklı plaj, atıksu arıtma tesisi, çöp depolama alanı, milli park ve akvaryum ziyareti yapılacak. Programın son günü ise yüzme dersi alan katılımcı muhtarlar arasında yüzme yarışması düzenlenecek. Eğitim programını tamamlayan muhtarlara plaket verilecek.

Muhtarlar Vatandaşlara Çevre Hassasiyetini Anlatmak İçin Toplantı Düzenleyecek

Projenin bitiminde, muhtarlar görev yaptıkları köylerde vatandaşlara çevrenin korunması, iyileştirilmesi, çevre kirliliğinin önlenmesi konularında bilgilendirici toplantılar düzenleyecek. Bakanlık bu toplantıların düzenlenmesinde her türlü katkı ve katılımı sağlayacak.