ATATURK

HAZİNE TAŞINMAZLARINDA YENİ BİR KİRA ERTELEMESİ OLMAYACAK

21 Eylül 2020
HAZİNE TAŞINMAZLARINDA YENİ BİR KİRA ERTELEMESİ OLMAYACAK

- "Salgın süreciyle beraber hem turizm işletmelerimize hem de Millî Emlak Genel Müdürlüğümüz bünyesindeki işletmelerin tamamına 6 ay süreyle taksitlerini öteleme imkânı getirmiştik. Kasım, aralık ayına kadar zaten herhangi bir bedel ödemiyorlar."

- "Bu süreçte vatandaşımızın ve esnafımızın hep yanında olmaya gayret gösterdik; kira almadık, ödenmesi gereken bedelleri öteledik."

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele sürecinde Hazine taşınmazları üzerinde tarım, ticaret ve turizm sektörlerinde faaliyet gösteren vatandaşların ve işletmelerin mali yükünü azaltmak için yaptıkları kira ertelemesinin yeniden yapılmasının şu an için söz konusu olmadığını söyledi.

Bakan Kurum; kira ertelemesi, atık ithalatında kotanın düşürülmesi ve Kovid-19 salgını sürecinde kullanılan maske ve eldivenlerin doğaya verdiği zarara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Salgın sonrası Bakanlık bünyesindeki iş yerleri başta olmak üzere Hazine taşınmazları ve turizm işletmelerinde yapılan kira ertelemesinin tekrarlanması konusuna ilişkin Kurum, "Yeni bir erteleme şu an için söz konusu değil." dedi.

Pandemi ile mücadele sürecinde Hazine taşınmazları üzerinde tarım, ticaret ve turizm sektörlerinde faaliyet gösteren vatandaşların ve işletmelerin mali yükünü azalttıklarını hatırlatan Kurum, şöyle konuştu:

"Salgın süreciyle beraber hem turizm işletmelerimize hem de Millî Emlak Genel Müdürlüğümüz bünyesindeki işletmelerin tamamına 6 ay süreyle taksitlerini öteleme imkânı getirmiştik. Kasım, aralık ayına kadar zaten herhangi bir bedel ödemiyorlar. Bu süreçte vatandaşımızın, esnafımızın hep yanında olmaya gayret gösterdik. O süreçte kira almadık, ödenmesi gereken bedelleri öteledik."

Hazine taşınmazları ile ilgili çiftçileri sevindirecek çok önemli bir karar daha aldıklarını belirten Kurum, Tarım ve Orman Bakanlığı ile hayata geçirdikleri proje kapsamında Hazineye ait tarım arazilerini üretime açtıklarını bildirdi.

Hazine arazilerini, toprağı bulunmayan ve yeterli toprağı olmayan çiftçilere 10 yıl süreyle kiraya vereceklerini belirten Kurum, ilk etapta Konya, Aksaray, Kütahya, Samsun, Eskişehir ve Afyonkarahisar'da 41,5 milyon metrekarelik tarım arazisini üretime açacaklarını ifade etti.

Projeyle çiftçilerin 60 dönüme kadar Hazine taşınmazı kiralayabileceklerine vurgu yapan Kurum, ilk yıl kira miktarının, taşınmazın rayiç bedelinin yüzde 1,5'i olacağını, çiftçilerin yükümlülüklerini yerine getirmeleri durumunda isterlerse yeniden belirlenen değer üzerinden kira sürelerini 10 yıl daha uzatabileceklerini kaydetti.

 

"SIFIR ATIK PROJESİ 100 BİN KİŞİYE DOĞRUDAN İSTİHDAM SAĞLAYACAK"

 

Atık ithalatı kotasının yüzde 50'ye düşürülmesi ve Sıfır Atık Projesine ilişkin de açıklama yapan Kurum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde başlatılan Sıfır Atık Projesini çok önemsediklerini belirtti.

Sıfır Atık Projesi kapsamında tüketilen malzemelerin geri dönüşümle ham madde olarak kullanıldığını belirten Kurum, "Sıfır Atık Projemizle 2023 yılına kadar 100 bin kişiye doğrudan istihdam sağlayacak ve yıllık 20 milyar liralık ekonomik kazanç elde edeceğiz." dedi.

Atık ithalatı kotasının düşürülmesiyle geri kazanım tesislerinin ham madde ihtiyaçlarının yüzde 50'sinin iç piyasadan karşılanacağını kaydeden Kurum, 2023 yılına kadar Türkiye'de geri kazanım oranını yüzde 13'ten yüzde 35 seviyelerine çıkarmayı hedeflediklerini vurguladı.

"Salgınla mücadele sürecinde yeni bir kirlilik türüyle karşı karşıya kaldık"

Başta İstanbul Boğazı olmak üzere birçok alanın son dönemde maske ve eldiven atıklarıyla kirletilmesine ilişkin ise Kurum, salgınla mücadele sürecinde yeni bir kirlilik türüyle karşı karşıya kalındığına işaret etti.

Nisan ayında tek kullanımlık maske ve eldiven gibi hijyen malzemesi atıklarının yönetimine ilişkin bir Genelge yayımladıklarını anımsatan Kurum, 81 il valiliğine gönderilen Genelge ile atıkların bertarafına dair "72 saat" kuralı getirdiklerini söyledi.

Bakan Kurum, Genelge ile atıkların belediyeye tesliminden evvel belirli yerlerde 72 saat atık kutularda muhafazasını zorunlu hâle getirdiklerini bildirdi.

Çevreye atılan her maskenin doğaya, doğal hayata, canlılara ciddi zarar verdiğine işaret eden Kurum, "Bu doğa hepimizin. Salgın süreci bize şunu göstermiştir ki aslında doğayı kirleten biziz, insanlık. Çocuklarımız, gençlerimiz, ailelerimiz bu bilinçteler. Bu bilinci artırarak çevreye ve doğaya sahip çıkmamız gerekir." değerlendirmesinde bulundu. 

Bakan Kurum, salgın sürecinde insanların evde kalmasıyla doğada belirgin bir iyileşmenin olduğunu da sözlerine ekledi.