ATATURK

Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Hayata Geçiyor

26 Kasım 2014
Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Hayata Geçiyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin talimatıyla Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi (BGYS) çalışmaları başladı.

Bakanlığın temel ve destekleyici iş faaliyetlerinin en az kesinti ile devam etmesini sağlamak, kurumsal riskleri en alt seviyeye indirerek kurumun güvenliği, güvenilirliği ve imajını korumak amaçlı oluşturulan Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi yakın zamanda faaliyete geçecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü, bilgi güvenliğinin sağlanmasına yönelik TS ISO / IEC 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi standardı uyumlaşma çalışmaları kapsamında talimat, prosedür ve formların birçoğunu tamamladı. Bakan Güllüce’nin talimatlarıyla oluşturulan dokümanlar yürürlüğe konuluyor.

Bilgi güvenliği farkındalıklarını arttırmak amaçlı Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi çalışmaları kapsamında Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü ev sahipliğinde farkındalık seminerleri gerçekleştirildi. Seminerde “bilgi güvenliğinin neden önemli olduğu, bilgi güvenliğinin temelleri, bilişim hukuku, bilgi güvenliğinde kişisel ve kurumsal bilinç” gibi konular ele alındı. Her birimi temsilen bilgi güvenliği sorumluları belirlendi ve eğitimleri verildi.