ATATURK

Belli Bir Yükseklikten Sonra Metal İskele Kullanımı Zorunlu Olacak

23 Haziran 2014
 Belli Bir Yükseklikten Sonra Metal İskele Kullanımı Zorunlu Olacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı iskele kazalarını önlemek amacıyla çalışma başlattı. Bakanlık ruhsat verilirken iskele projesi sunmayı zorunlu kılacak. Belli bir yükseklikten sonra ahşap esaslı malzemeden dış cephe iskelesi kullanımı engellenecek. Çelik iskele kullanılacak. Yola bakan cepheler levha, branda ya da çuval perde ile kapatılacak.

Bina inşaatlarının dış cephelerinde gerçekleştirilen yapım işleri için kullanılan ahşap, çelik, alüminyum alaşım ön yapımlı bileşenlerden oluşan dış cephe iş iskelelerine ilişkin usul ve esasları düzenlenmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı çalışma başlattı.

Bakanlık dış cephe iş iskelelerine ait hesap, proje ve detayların yapı ruhsatı ve eki sayılmaması nedeniyle izleme ve denetim alanında boşluklar olduğunu tespit etti.

Bina inşaatlarının dış cephelerinde kullanılacak ahşap, çelik, alüminyum alaşım Ön Yapımlı Bileşenlerden Oluşan Dış Cephe İş İskelelerinin; projeler ve birleşim detayları ilgili proje müellifince hazırlanacak.

Hesap, proje ve detayların yapı ruhsatının verildiği tarihten itibaren otuz gün içinde statik proje eki olarak ruhsat vermeye yetkili idareye teslim edilecek.

Ruhsat eki haline gelen projelerin uygulama ve söküm dâhil tüm aşamalarını yüklenici, şantiye şefi, ruhsat vermeye yetkili İdare ve yapı denetim kuruluşu denetleyecek.

Belli bir yükseklikten sonra ahşap esaslı malzemeden dış cephe iskelesi kullanımı engellenecek. Metal iskele kullanılacak.

Özellikle yola bakan cephelerde yapılacak çalışma esnasında bölgeyi kullanan insanların alet, edevat ve yapı malzemesi düşmesi sonucu zarar görmelerinin önlenmesi amacıyla tedbirlerin alınacak. Yola bakan cepheler levha, branda ya da perde ile kapatılacak.

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, “Artık yüklenici firmalar daha dikkatli olmak zorunda. İnsan hayatı ucuz değil. Alacağımız bu tedbirle ile iş kazalarını en aza indirgemeyi hedefliyoruz” dedi.