ATATURK

BAKAN YARDIMCISI VARANK DUSSELDORF’TA "EVİM TÜRKİYE EMLAK VE GAYRİMENKUL FUARI"NA KATILDI

06 Şubat 2019
BAKAN YARDIMCISI VARANK DUSSELDORF’TA
BAKAN YARDIMCISI VARANK DUSSELDORF’TA
BAKAN YARDIMCISI VARANK DUSSELDORF’TA

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank, Almanya'nın Düsseldorf kentinde düzenlenen "Evim Türkiye Emlak ve Gayrimenkul Fuarı"na katıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın desteğiyle Düsseldorf Fuar Merkezi'nde açılan ve 72 firma katıldığı fuar, kapılarını ziyaretçilere açtı. Fuarın açılışlını gerçekleştiren Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank, burada yaptığı konuşmada Türkiye'nin yatırım için son derece güvenli ve dünyada yaşanan ekonomik dalgalanmalara rağmen 16 yıldır büyümeye devam eden bir ekonomi olduğunu söyledi.

Büyüyen ekonominin en büyük aktörünün gayrimenkul sektörü olduğunu vurgulayan Varank, "Sektör 2018'in üçüncü çeyreğinde önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 2,3 büyümüştür. Son 5 yılda satılan konut sayısı da 6,5 milyonu bulmuştur. Sektörün milli gelir içindeki payı yüzde 5 ila 6 düzeyinde olmakla birlikte etkilediği sektörlerle birlikte bu oran yüzde 30'ları bulmaktadır. İki milyon kişi de bu sektörde istihdam edilmektedir" diye konuştu.

Varank, "İnşaat alanında dünya ikincisi olan Türkiye inşaat sektöründe bir dünya markası haline gelmiş, Türk şirketleri bir çok kıtada, bir çok ülkede önemli projelere imza atar duruma gelmişlerdir." ifadesini kullandı.

 

”KURULUŞLARIMIZLA BİRLİKTE GELECEĞİ İNŞA EDİYORUZ”

Bugüne kadar 123 ülkede üstlenilen 9 bin 600 projenin toplam tutarının 380 milyar Amerikan dolarını bulduğunu kaydeden Varank şöyle devam etti:

"İnşaat sektörünün en büyük temsilcilerinden olan bakanlığımıza bağlı TOKİ, Emlak Konut ve özel sektörümüz ile biz geleceğimizi inşa ediyoruz. Emlak Konut bugüne kadar ürettiği toplamda 139 proje, 138 bin bağımsız bölüm, okullar, kreşler, sağlık tesisleri ve ibadethanelerle 66 yıldır planlı ve örnek şehircilik anlayışıyla halkımızı ev sahibi yapmaya devam ediyor. Yine TOKİ afet ve yoksullukla mücadele eden Afrika ve Orta Doğu coğrafyalarında bile büyük bir misyonu hayata geçiriyor. Bilgi ve proje finansman modelini dünyayla paylaşmaya devam ediyor"