BAKAN KURUM'DAN NALLIHAN'A YENİ SOSYAL KONUT MÜJDESİ

20 Nisan 2022
BAKAN KURUM'DAN NALLIHAN'A YENİ SOSYAL KONUT MÜJDESİ
BAKAN KURUM'DAN NALLIHAN'A YENİ SOSYAL KONUT MÜJDESİ
BAKAN KURUM'DAN NALLIHAN'A YENİ SOSYAL KONUT MÜJDESİ
BAKAN KURUM'DAN NALLIHAN'A YENİ SOSYAL KONUT MÜJDESİ
BAKAN KURUM'DAN NALLIHAN'A YENİ SOSYAL KONUT MÜJDESİ
BAKAN KURUM'DAN NALLIHAN'A YENİ SOSYAL KONUT MÜJDESİ
BAKAN KURUM'DAN NALLIHAN'A YENİ SOSYAL KONUT MÜJDESİ
BAKAN KURUM'DAN NALLIHAN'A YENİ SOSYAL KONUT MÜJDESİ
BAKAN KURUM'DAN NALLIHAN'A YENİ SOSYAL KONUT MÜJDESİ
BAKAN KURUM'DAN NALLIHAN'A YENİ SOSYAL KONUT MÜJDESİ
BAKAN KURUM'DAN NALLIHAN'A YENİ SOSYAL KONUT MÜJDESİ
BAKAN KURUM'DAN NALLIHAN'A YENİ SOSYAL KONUT MÜJDESİ
BAKAN KURUM'DAN NALLIHAN'A YENİ SOSYAL KONUT MÜJDESİ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Ankara’nın Nallıhan ilçesinde düzenlenen iftar programına katıldı. Bakan Kurum, Nallıhanlılara söz verdikleri üzere 116’sı Yazı Mahallesi’nde, 83’ü Necatibey Mahallesi’nde olmak üzere 199 konut inşa edeceklerini belirterek, konutların ihalesinin bu ay içerisinde yapılacağını ve önümüzdeki yıl teslim edeceklerini bildirdi. Kurum, “Bu yıl inşallah yeni bir sosyal konut projesi daha yapacağız.” müjdesini verdi.

 

Ankara’nın Nallıhan ilçesinde düzenlenen iftar programına katılan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Nallıhan’ın aziz misafiri Taptuk Emre’nin “Aşk ile yürüyen, sırtında dünyayı taşır. Aşksız yürüyen, beden diye bir ceset taşır.” sözlerini hatırlatarak, “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, 20 yıldır milletimize hizmet aşkıyla yürüyoruz. Bu eser kervanında gece gündüz demeden yol alıyoruz. Heybemiz, Başkentimiz Ankara’mıza daha büyük yatırımlar yapmak, daha güçlü bir Türkiye için kalkınma hedefleri ile dolu. Başkentimizi güzelleştirerek, güçlendirerek, evlatlarımıza imrenilecek bir Anadolu kalesi olarak bırakacağız, buna inanıyorum.” dedi.

Başkent Millet Bahçesi’nden Mamak’a, Gölbaşı’ndan Ayaş’a kadar her ilçede millet bahçeleri yaparak 6 milyon Ankaralıya yeşil yaşam alanları sunduklarını belirten Bakan Murat Kurum, “Nallıhan’daki doğal kuş cenneti mirasımızı koruyor, çevresini bu mirasa ayna tutacak projelerle ihya ediyoruz. Ankara’mızı bir ressamın fırçasına, bir şairin kalemine ilham olacak yaşayan manzaralarla çevreliyoruz. Ankara’da 15 milyon metrekare alanda kentsel dönüşüm çalışmalarımıza devam ediyoruz. Altındağ, Mamak, Cinderesi, Yenimahalle, Çankaya, Sincan’da ve daha birçok noktada ivedilikle dönüşümlerimizi sürdürüyoruz. Bir yandan Kızılay Saraçoğlu’nda muhteşem bir restorasyon süreci yürütüyoruz. Diğer yandan Altındağ’da tarihî kent merkezi ihya projemizi sürdürüyoruz.” diye konuştu.

Nallıhan’da çevre düzenlemesinden altyapı ve üstyapı yatırımlarına, sosyal konuttan kentsel dönüşüme kadar onlarca projeyi tamamladıklarının altını çizen Murat Kurum, doğal gaz ile ilgili vatandaşların ihtiyaçlarını giderdiklerini belirtti.

Bakan Kurum, Nallıhan’a gelirken yolların ve kaldırımların bir an önce yenilenmesi gerektiğini gördüklerini kaydederek, “Bu çerçevede belediyemize kısmi destekler yaptık. İller Bankası Genel Müdürlüğümüzle bu destekleri yapmaya devam edeceğiz. Millet bahçesi ile ilgili göl kenarındaki kıyı düzenlemesi ile ilgili birçok projeyi yürütüyoruz ve yürütmeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Sosyal konut projesi müjdesi

Sosyal konutlarla ilgili Nallıhanlıların taleplerinin olduğunu ve söz verdikleri gibi sosyal konut projeleri kapsamında Yazı Mahallesi’nde 116 konut, Necatibey Mahallesi’nde 83 konut olmak üzere toplam 199 konut inşa edeceklerini söyleyen Bakan Murat Kurum, konutların ihalesinin TOKİ Başkanlığı tarafından bu ay içerisinde yapılacağını ve önümüzdeki yıl da tamamlanarak Nallıhan’a bu konutları kazandıracaklarını bildirdi.

Nallıhan Belediye Başkanı İsmail Öntaş’a, “Yeni sosyal konut için alanımız var mı Başkanım?” diye soran ve uygun alan bulunduğu bilgisini alan Bakan Kurum, “Bu yıl inşallah yeni bir sosyal konut projesi daha yapacağız” müjdesini vererek, yeni sosyal konut projesinin Nallıhan’ın güzel insanlarına şimdiden hayırlı olması temennisinde bulundu.

“Aralıksız finansal destek sağlıyoruz”

Nallıhan’ın her yerinde sıfır atık sisteminin kurulması, atık getirme ve ayrıştırma tesislerinin kurulumu için aralıksız finansal destek sağladıklarını vurgulayan Bakan Kurum, “İller Bankamız eliyle Nallıhan Millet Bahçemizin yapımına devam ederken, diğer yandan yol düzenleme çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. İnşallah tüm projelerimiz, yatırımlarımız tamamlandığında her alanda artık çok daha başka, çok daha güzel, çok daha yeşil bir Nallıhan’da yine hep birlikte buluşacağız.” ifadelerini kullandı.

“2023’te Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanacak, 2024’te Ankara’yı yeniden Ak Belediyecilikle buluşturacağız”

“Biz muhalefetin sergilediği gibi hiçbir zaman iftiralarla, karanlık senaryolarla, ithamlarla, yalanlarla hizmet etmedik.” diyen Kurum, sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Her zaman milletimizin yanında olduk. Nerede bir afet olsa 2 saat sonra devletimizin bütün bakanları oradaydı. Ben de oradaydım. Gittik ve vatandaşımızın taleplerini sonuna kadar dinledik. Acılarına ortak olduk, hüzünlerine ortak olduk. Bir yıl sonra da evlerini aldıklarında mutluluklarına ortak olduk. Hiçbir kardeşimizi aç ve açıkta bırakmadık. Bu yolda millet aşkıyla yürümeye devam edeceğiz. Bu hizmetleri yapacağız. İnşallah 2023 yılında Cumhurbaşkanlığı seçimini 2024'te de Ankara'da Ak Belediyeciliği tekrar alacağız ve Ankara'nın tüm ilçelerine bu hizmetleri yapmaya devam edeceğiz.”

Bakan Kurum, Nallıhan'da Gençlik Buluşması'na katıldı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Nallıhan'da Ankara Evi'nde düzenlenen Gençlik Buluşması'na katıldı, gençlerle sohbet etti ve sorularını yanıtladı.

Nallıhanlı gençlere gençlik merkezi yapma sözü veren Kurum, gençlere daha iyi bir gelecek sunmak ve her türlü imkana erişebilmeleri için mücadele verdiklerini söyledi.

Kurum, "Sizler bizim geleceğimizsiniz. Sizler için çalışmaya devam edeceğiz. Sizlerin bize verdiğiniz destekleri boşa çıkarmayacağız ve daha güzelini yapmanın gayreti içinde olacağız." dedi.

"Siz Bakan olsaydınız ne yapardınız? Nasıl bir Nallıhan, nasıl bir Türkiye hayal ediyorsunuz?" sorusunu gençlere soran Kurum'dan, buluşmaya katılan Nallıhan Çayırhan Spor Kulübü sporcuları, futbol sahası ve ekipman desteği istedi. Bakan Kurum da bunun üzerine Nallıhan Belediye Başkanı'nın desteği ve çalışmaları ile spor kulübüne destek vereceklerini söyledi.

Programa katılan gençler, Bakan Kurum'a iklim değişikliği ile mücadele konusunda yapılan çalışmaları sordu. Bakan Kurum, soru üzerine dünyanın sanayileşme ve daha pek çok etkiden kaynaklı ısındığını, zararlı gazların atmosfere bırakıldığını ve bundan dolayı pek çok afetin meydana geldiğini vurguladı.

"Tasarruf ekonomisini ortaya koymak zorundayız"

Kurum, şunları kaydetti:

"Suyumuz, kaynaklarımız, havamız sonsuz değil. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde iklim değişikliği için topyekun bir mücadele ortaya koyuyoruz. Bu mücadeleyi devam ettireceğiz. 2053'te net sıfır emisyon hedefi ortaya koyduk. Yerelden, ulusala iklim değişikliği ile uyum eylem planlarını hayata geçiriyoruz. Sıfır Atık projelerini yürütüyoruz ve yaygınlaştırıyoruz. Artık siz de evinizde dikkat ediyorsunuz, cam şişeleri, karton, metal atıkları çöpe atmıyoruz, ayrıştırıyoruz. Ürünleri geri dönüşümde kazanıyoruz. Bugün israf edilen tutarın dörtte birini dönüştürebilirsek, dünyada yardım bekleyen ailelere yardım edebilir hale geliriz. Tüm dünyada bu tasarruf ekonomisini ortaya koymak zorundayız."

Yenilenebilir enerjiye de öncelik verdiklerini belirten Kurum, sanayide yenilenebilir enerjiyi zorunlu hale getirdiklerini ifade etti.

"Evimizdeki yaşam kültürünü değiştirmek zorundayız. Okullarda iklim değişikliğini daha çok öğreteceğiz, müfredatımızda daha çok derste yer alacak." diyen Kurum, gençlerin çevre ve doğa için farkındalığının yükselmesini arzu ettiklerini, bunun için çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Buluşmaya katılan gençlerden Hakan Orak'ın bağlama çalarak türkü söylediği programda, Bakan Kurum gençlere katılımları için teşekkür etti.