ATATURK

BAKAN KURUM: "RİZE, FIRTINA VADİSİ'NDEKİ 21 KAÇAK YAPININ YIKIMINA BAŞLADIK"

11 Haziran 2019
BAKAN KURUM:
BAKAN KURUM:
BAKAN KURUM:
BAKAN KURUM:
BAKAN KURUM:

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Eyüpsultan'daki Sakarya, Silahtarağa ve Karadolap mahallelerinde arazi ve tapu sorunlarını konuşmak üzere vatandaşlarla bir araya gelerek, taleplerini dinledi. Kaçak yapıların yıkımına ilişkin de bilgi veren Kurum, 21 yapının yıkım işlemlerine başlandığını, bugün içerisinde de ikisinin yıkımının tamamlandığını dile getirdi. 

İlk olarak Sakarya ve Silahtarağa Mahallesi sakinleriyle buluşan Kurum, hem Silahtarağa hem de Sakarya mahallelerindeki hukuki sorunu çözmek için Vakıflar ile hazineye ait mülkiyetleri trampa yapmak suretiyle buradaki arazileri vakıflardan önce hazineye geçirme sürecini başlattıklarını dile getirdi. 
Bu arazilere ilişkin trampa yapmak üzere Vakıflar Genel Müdürlüğü ile görüşmelerin yapıldığına işaret eden Kurum, "Bu arazinin devri karşılığı bir araziyi Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne vereceğiz. Akabinde bu araziler hazine mülkiyetine geçtikten sonra da sizlere orayı rayiç bedel ne ise o bedel çerçevesinde belediyemizle birlikte satışını gerçekleştireceğiz. Arkasında da imar planını yapmak suretiyle hem tapu hem de mülkiyet probleminizi çözmüş olacağız." ifadelerini kullandı. 
Bu süreçte sürekli sahada olduklarını belirten Kurum, bu tür toplantılar düzenleyerek vatandaşlarla iç içe olup dertlerini dinlediklerini söyledi. 
23 Haziran’daki seçimlere de değinen Kurum, "Sizin destekleriniz çok önemli. İstanbul gerçekten öyle tecrübesi olmayan, bilgi birikimi olmayan kimseye yönetilmek üzere bırakılamaz. Biz 25 yıldır İstanbul’da yönetim yapıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.  
Daha sonra Öz Alibeyköy Spor Kulübü Tesisleri’nde Karadolap Mahallesi sakinleriyle bir araya gelen Kurum, vatandaşların tapu sorunlarını dinledi. 
Burada belediyeye ait 15 bin metrekare mülkiyetin bulunduğunu belirten Kurum, "Büyükşehir belediyemizle konuştuk, o mülkiyetleri hazinemize devredilmesine müteakip, buradaki mülkiyetleri hazine ve vatandaş olacak şekilde çözmek istiyoruz. Akabinde size şöyle bir teklifle de geleceğiz 'İster arsanızı alın, verilecek imar planı doğrultusunda kendiniz yapın. İsterseniz biz buraya toplu konut dairesi başkanlığımız eliyle inşaatlarımızı yapalım. O inşaatlarda şu anki haklarınız ne ise o hakları oraya taşıyarak, kalanıyla ilgili de sizin ve bizim üzerimize düşen neyse yerine getirmeniz suretiyle o kentsel dönüşüm projesini yapalım.' Sizin isteğiniz doğrultusunda burayı çözelim istiyoruz. İlk önce bu mülkiyet problemini halletmemiz gerekiyor." diye konuştu. 

"15 HAZİRAN'DA İMAR BARIŞI BAŞVURU SÜRECİ TAMAMLANIYOR" 
Toplantı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kurum, imar barışında başvuru sürecinin son günlerine yaklaşıldığını hatırlattı. 
Kurum, "15 Haziran'da imar barışı başvuru sürecimiz tamamlanıyor. Ödemelerimiz de 30 Haziran'da tamamlanmış olacak. Bugüne kadar imar barışından yaklaşık 10 milyon vatandaşımız faydalandı. 19 milyarın üzerinde bir bedeli yatırdılar. Artık ikinci aşamada da mülkiyetlerine geçerek bu mülkiyet problemlerini çözmüş olacağız." dedi. 

Bakan Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü: 
"İmar barışının başka bir olumlu etkisi de şu olacak, bugün Eyüpsultan Belediyesi'nde vatandaşımızın hazine mülkiyetine ait yerlerde yıllardır yaşadığı ancak mülkiyete konu olmadığı alanlara ilişkin de kentsel dönüşüm sürecinde kendilerinin bir mülkiyeti olmuş olacak”

“YAYLA VE SİT ALANLARIMIZDA KAÇAK YAPILARI TAKİP EDİYORUZ”
Rize’de kaçak yapıların yıkılması konusuna da değinen Kurum, 21 kaçak binanın yıkım işlemlerine başlandığını ifade ederek, yıkımların başarılı şekilde sürdürüldüğünü bugün içerisinde 2 binanın yıkımının tamamlandığını söyledi. Kurum, “Yaylalarımızda, sit alanlarımızda yapılan kaçak yapıların takibini yapıyoruz. Tebligatların uzun sürmesi sebebiyle de yıkım bugüne ertelendi bugün de başarılı bir şekilde işlemler başladı. Kaçak yapılara ilişkin Türkiye’de 2 binin üzerinde kaçak yapı tespit ettik. Süreç içinde yıkımlarını gerçekleştireceğiz. Hiçbir şekilde doğal güzelliklerimizin harap edilmesine izin vermeyeceğiz. Onlar bize emanet. O emanete en iyi şekilde gelecek nesillere aktaracağız” ifadelerini kullandı.