ATATURK

BAKAN KURUM: 11 İLİMİZDE 173 BİN KONUTUN, SANAYİ SİTESİ VE KÖY EVİNİN İNŞASINI BAŞLATTIK

20 Mayıs 2023
BAKAN KURUM: 11 İLİMİZDE 173 BİN KONUTUN, SANAYİ SİTESİ VE KÖY EVİNİN İNŞASI BAŞLATTIK
BAKAN KURUM: 11 İLİMİZDE 173 BİN KONUTUN, SANAYİ SİTESİ VE KÖY EVİNİN İNŞASI BAŞLATTIK
BAKAN KURUM: 11 İLİMİZDE 173 BİN KONUTUN, SANAYİ SİTESİ VE KÖY EVİNİN İNŞASINI BAŞLATTIK

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Şu ana kadar 11 ilimizde 173 bin konutun, sanayi sitesi ve köy evinin inşasını başlattık. 11 ilimizde, ilçelerimizde eş zamanlı inşaat süreci devam etmektedir. İnşallah ilk etapta 319 bin, ardından 650 bin konutumuzu bitireceğiz ve afetzede kardeşlerimize teslim edeceğiz…” dedi.

 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İstanbul’un Tuzla ilçesinde bir dizi programa katıldı. İstasyon Caddesi’nde esnaf ziyareti gerçekleştiren Bakan Kurum, vatandaşların taleplerini dinledi.

Bakan Kurum, açıklamasında “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde afetzede kardeşlerimize bir söz verdik.  Allah'ın izniyle biz sözlerimizi daha önce olduğu gibi yine tutacağız ve konutlarımızı bir yıl içerisinde kardeşlerimize teslim edeceğiz. Şu ana kadar da 11 ilimizde 173 bin konutun, sanayi sitesi ve köy evinin inşasını başlattık.  11 ilimizde, ilçelerimizde eş zamanlı inşaat süreci devam etmektedir. İnşallah ilk etapta 319 bin, ardından 650 bin konutumuzu bitireceğiz ve afetzede kardeşlerimize teslim edeceğiz.” dedi.

“Bizde iş yerde kalmaz. Tuzla'da 20 ayrı bölgede,  rezerv ilanı ve imar planı çalışmalarımızı vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda yapıyoruz”

Bakan Kurum, Tuzla’da vatandaşların imar planı ve mülkiyet sorunlarına dair taleplerinin çözüldüğünü ifade ederek, şöyle devam etti:

“Bunların hepsinin değerli arkadaşlar seçimden önce konuştuk, sözünü verdik. İmar planları onaylandı, askıya çıktı. Bizde iş yerde kalmaz. Tuzla'da 20 ayrı bölgede,  rezerv ilanı ve imar planı çalışmalarımızı vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda yapıyoruz ve yaklaşık 5 bin 200 bağımsız birimi depreme dayanıklı hale gelmesi için de burada kentsel dönüşüm projelerimizi hızlıca hayata geçireceğiz.  Tuzla’da Beşevler Mevkii’nde farklı bölgelerde millet bahçesi, rezerv alan ilanı ve 1.300 vatandaşımızın mülkiyet problemlerini çözeceğiz. 2 bin 500 vatandaşımızı ilgilendiren Yayla Mahallesi Penguen sitesinde başlattığımız kentsel dönüşüm çalışmalarımızı tamamlayacağız. Deprem riski sebebiyle çözüme kavuşturmak için rezerv alan çalışmaları yürüttük. Rezerv alanın yüzde 60'ını yeşil alan, okul, park olarak Tuzlalı kardeşlerimizin ihtiyacını giderecek şekliyle düzenledik ve belediyelerimizle birlikte orada sosyal konut üretmek için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz.  ‘Yarısı Bizden' kampanyamız ile İstanbul'da tek bir riskli yapı kalmayana kadar mücadelemizi sürdüreceğimiz. Bu proje kapsamında bugüne kadar 760 bin bağımsız bölüm başvuru yapmış oldu. Bu da üç milyona yakın kardeşimizin devletimize Sayın Cumhurbaşkanımıza güvenini ortaya koyduğu anlamına geliyor. İnşallah hep birlikte Tuzla'mızı, İstanbul'umuzu dönüştüreceğiz.”