ATATURK

Bakan Bayraktar'dan Belediyelere Bayram Müjdesi

16 Ekim 2013
Bakan Bayraktar'dan Belediyelere Bayram Müjdesi

Bakan Bayraktar'dan belediyelere bayram müjdesi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar: "Belediyelere yıl sonuna kadar 119 çöp toplama aracı, 31 vidanjör ve 39 yol süpürme aracı olmak üzere toplam 189 çevre temizlik aracı verilecek"
-"Kurum ve kuruluşların 64 bisiklet yolu projesi ilgili teknik dairelerce onaylanmış olup, bütçe imkanları dahilinde değerlendirilecek"
-"Bisiklet yollarına yıl içerisinde toplam 2 milyon lira destek sağladık"
Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca belediyelere yıl sonuna kadar 189 çevre temizlik aracı verilecek.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, yaptığı açıklamada, küresel ısınma, endemik hayatın azalması, denizlerin ve kıyıların kirlenmesiyle son dönemde tüm dünyada çevreciliğin öne çıktığını söyledi.
Türkiye'nin geleceğini şekillendirecek kentsel dönüşüm sürecinde ekolojik şehirleri artırmayı hedeflediklerini belirten Bayraktar, ana hedeflerinin, ''daha temiz çevre, daha temiz toplum, daha rahat solunabilir hava, daha temiz içilebilen su'' olgusunu hayata geçirmek olduğunu anlattı.
Amaçlarına ulaşmak için çevreci proje getiren belediyelere hibeler ve teşvikler verdiklerini anımsatan Bayraktar, yerel idarelere desteklemek için 2013 yılı içerisinde değeri 26 milyon 540 bin lira olan 159 çöp toplama aracı dağıttıklarını kaydetti.
Bayraktar, kurum ve kuruluşlara yıl sonunda 119 çöp toplama aracı, 31 vidanjör ve 39 yol süpürme aracı olmak üzere toplam 189 temizlik aracı verileceğini bildirdi.
-Bisiklet yollarına 2 milyon lira destek
Hava kirliliğinin önlenmesi için de toplu taşıma araçları ya da bisiklet kullanımını özendirmeyi istediklerini vurgulayan Bayraktar, bu çerçevede ''81 İlde Bisiklet Yolu Projesi''nin hazırlandığını ifade etti.
Bayraktar, trafik ve bunun etkisiyle oluşan hava kirliliğinin önüne geçmek adına bisiklet yolu projesi hazırlayan belediyelere maddi ve teknik destek sağladıklarını kaydetti.
Belediyelerce hazırlanan 64 bisiklet yolu projesinin ilgili teknik dairelerce onaylandığını ve bütçe imkanları dahilinde değerlendirileceğine işaret eden Bayraktar, bisiklet yollarına yıl içerisinde toplam 2 milyon lira destek sağlandığını sözlerine ekledi.