ATATURK

“TÜRKİYE İÇİN KAZANÇ VAKTİ”

28 Ağustos 2018
“TÜRKİYE İÇİN KAZANÇ VAKTİ”

BAKAN KURUM KONUTTA İNDİRİM KAMPANYASINI KAMUOYUNA AÇIKLADI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Türkiye İçin Kazanç Vakti” sloganıyla hayata geçirilen konutta indirim kampanyasının detaylarını açıkladı. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, gayrimenkul sektörünün temsilcileriyle birlikte Türkiye’nin geleceğine ve güçlü ekonomisine olan güvenin göstergesi olacak tarihi bir kampanyada düğmeye bastı. Bakanlık öncülüğünde gayrimenkul sektörüyle birlikte başlayan kampanyanın detaylarını kamuoyuna açıklayan Bakan Kurum, gayrimenkul alanındaki kampanya kapsamında, projelerin satış fiyatı üzerinden yüzde 10 indirim yapılacağını açıkladı. Kampanyanın 29 Ağustos tarihinde başlayacağını ve 31 Ekim’e kadar süreceğini duyuran Kurum, söz konusu projeye tüm inşaat firmalarının destek verdiğini belirtti. Kampanya kapsamında faiz oranları da yüzde 0.98’e çekilirken, konut sahibi olacak vatandaşlar yüzde 20 yerine yüzde 10 peşinat ödeyecek. 
Düzenlenen basın toplantısında gayrimenkul sektörünün önemli temsilcileriyle birlikte kamuoyunu bilgilendiren Bakan Kurum, Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı ekonomik kuşatmaya da dikkat çekti. Dış kaynaklı olan bu kuşatmalara karşı Türkiye’de tüm sektörlerin büyümeye devam ettiğinin altını çizen Kurum, “Ülkemizin içine sokulmak istendiği ekonomik kuşatmakta karşı yeni kampanya başlatıyoruz. TOKİ borcunu ödeyene yaklaşık yüzde 24 indirim kampanyası başlattı. Bu da devletimizin yaptığı fedakarlıklardan birinin göstergesi” dedi. Kampanyanın döviz kurundan olumsuz yönde etkilenmeyeceğini de belirten Kurum, “Minimum yüzde 10 peşinat alınacak. Bu peşinatla alakalı, bugün dövizde veya altında yatırımını değerlendiren vatandaşımızla alakalı şöyle bir durum söz konusu. Altını ve dövizi bugünkü kurdan neyse bu kur bir kenara koyulacak ve süreç içerisinde diyelim ki dövize ve altına artış geldi, bu artış kadar daire fiyatından bedel düşülecek. Dolayısıyla hiç kimsenin şu saatte dövizini, altınını kenarda tutmasını gerektiren bir durum söz konusu değil. Şimdi stok noktasında, net bir rakam veya bir stok sayısı var mıdır derseniz veya stoğu neye göre belirliyorsunuz? Bu bakış açısına bağlı. Bu kampanya 100 bin konutu içeriyor. 100 bin konutta da kota var. Yani yaklaşık yüzde 25'i kadar. Tabi bunu inşallah sektör temsilcilerimiz arttıracaktır. Bugün buradan sözünü alırız inşallah. Şu anki kampanya şartları 100 bin konut ve bunun yaklaşık yüzde 25'i diye düşünebiliriz” açıklamalarını yaptı. 

“KAZANMA DEĞİL FEDAKARLIK GÜNÜ”
Hayata geçirilen kampanyanın Türkiye ekonomisine yapacağı katkıya değinen Bakan Kurum, "Sektörümüz daha önce olduğu gibi bugün de farklı bir kampanya ile bir fedakarlık örneği gösteriyor. Vatandaşların da gayrimenkulun gerçekten ülkemizde her zaman değerlendiğini ki bu fedakarlıkla kazanmama ihtimallerinin olmadığını düşünüyorum. Dolayısıyla artık hem ekonomiye bir değer anlamında hem sektöre hem de alıcıların kazanması anlamında çok önemli bir kampanya. Bu durum bazılarını rahatsız ediyor. Gezi olaylarıyla başlayan 17-25 Aralık süreciyle devam eden şu anda da ekonomik kuşatmayla karşı karşıya kaldığımız ülkemizde, bu milli duruş bu milli birlik, milli seferberlik birilerini rahatsız ediyor. Rahatsız etmeye de devam edecek. Bugün sektörümüzün kazanma günü değil bugün fedakarlık günü" diye konuştu.