ATATURK

Sera Gazı Emisyon Azaltımı Projelerine Kayıt Şartı

10 Ekim 2013
Sera Gazı Emisyon Azaltımı Projelerine Kayıt Şartı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, sera gazı emisyon azaltımı sağlayan ve karbon sertifikası elde etmek amacıyla geliştirilen projelerin kayıt altına alınmasına ilişkin usul ve esasları düzenlemek amacıyla 9 Ekim 2013 tarihinde Resmi Gazete’de bir tebliğ yayınladı.

Tebliğe göre proje sahipleri Bakanlığa kayıt olmakla ve projelerini Bakanlığa kayıt ettirmekle yükümlü kılındı. Proje sahiplerine Bakanlığa kayıt için tanınan süre 20 gün olurken, projelerinin kaydı için, Proje Künyesi ile birlikte gerekli belgelerin elektronik kopyasını, projenin karbon sertifikasını elde etmesini müteakip 30 gün içerisinde hazırlayarak Bakanlığa başvurmaları gerekiyor.

Gönüllü Karbon Standart Kuruluşları ve Bağımsız Denetleyici Kuruluşlar, her yılın Ocak ve Temmuz ayları sonuna kadar önceki altı ay içinde Türkiye’de geliştirilen ve kendilerinin kaydettikleri ve/veya sertifikalandırdıkları projeler ile ilgili bilgileri Çevre ve Şehircilik Bakanlığına iletmeleri gerekiyor.

Proje sahipleri, Tebliğin yayımlandığı tarihten önce gönüllü karbon standart kuruluşları tarafından sertifikalandırma işlemi tamamlanmış tüm projelerini gerekli belgeler ile 31/12/2013 tarihine kadar Bakanlığa kayıt için iletmek zorunda.

Gönüllü karbon standart kuruluşları ve Bağımsız denetleyici kuruluşlar, Türkiye’de geliştirilen ve kendilerinin kayıt ettikleri veya sertifikalandırdıkları tüm projeler ile ilgili bilgileri, 31.12.2013 tarihine kadar Bakanlığa iletmek zorundalar.