ATATURK

Sağlığa ve Çevreye Zararlı Kimyasallar Kısıtlanıyor

02 Eylül 2013
Sağlığa ve Çevreye Zararlı Kimyasallar Kısıtlanıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, "Küpe, bilezik gibi ciltle doğrudan temas halinde bulunan takılarda nikelin, boyalarda kurşun karbonatın ve kurşun sülfatın kullanımına kısıtlama veya yasaklama getirecek taslak yönetmelik hazırlandı" dedi.

Bakan Bayraktar, Avrupa Birliği’nin Kimyasalların Kaydı, Değerlendirilmesi, İzni ve Kısıtlanması Hakkındaki REACH Tüzüğünün Türkiye'ye uyumlaştırılmasını amaçlayan ve bakanlıkları tarafından yürütülen REACH Kimyasallar Projesi kapsamında Trabzon’da bir çalışma toplantısı gerçekleştirildiğini anımsattı.

Toplantıda, Avrupa Birliği ülkelerinde insan sağlığı ve çevreyi olumsuz etkileyen ve REACH Tüzüğünde yer alan bazı madde ve madde gruplarına uygulanan kısıtlama ve yasaklamaların Türkiye mevzuatına da aktarılmasına yönelik çalışmalar yapıldığını belirten Bayraktar, şunları söyledi:

"Oyuncaklarda, biberonlarda fitalat kimyasalının kullanımını, giysilerde, ayakkabı, havlu, oyuncak, el çantası gibi ürünlerde azorenklendiriciler ve azoboyar maddelerin kullanımı, bakanlığımızca 2011 yılında yasaklanmıştır. Bakanlığımızca yasaklanan bu maddelerin ürünlerde kullanılıp kullanılmadığının piyasadaki kontrolü Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca yapılmaktadır. Trabzon’da gerçekleştirmiş olduğumuz çalışmada ise Avrupa Birliği'nde yasaklı olan maddelerin Türkiye’de de yasaklanmasına ilişkin çalışmalar yapılmıştır."

Bakan Bayraktar, kimyasal maddelerle ilgili taslak yönetmeliğin hazırlandığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Tekstil, boyalar ve termometrelerde civanın, ahşaplarda, köprülerde, iskelelerde arsenik ve karışımlarının, plastik malzemelerde kadmiyumun, küpe, bilezik gibi ciltle doğrudan temas halinde bulunan takılarda nikelin, boyalarda kurşun karbonatın ve kurşun sülfatın kullanımına kısıtlama ve yasaklama getirecek taslak yönetmelik hazırlandı. Projede çalışmaları devam eden 'etki analizi' sonucunda bu maddelerin ülkemizdeki kısıtlanma ve yasaklanma takvimi netlik kazanacaktır."

Bakan Bayraktar, kimyasalların hayatın her yerinde olan maddeler olduğunu da belirterek, "Bunların gerek insan sağlığı gerek çevre sağlığı için yakinen takip edilmesi gerekir" dedi.

Gelecek yıllarda REACH Tüzüğü kapsamında bazı maddelerde kısıtlama, bazılarında ise tamamen yasaklama getirileceği, uygulamaların adım adım yapılacağı belirtildi. Taslak yönetmeliğin 2014 yılından itibaren diğer paydaş bakanlıklara gönderileceği, sanayicilerin, diğer sektörlerin ve halkın bilinçlendirilmesi için de etki analiz çalışmalarının aralıksız devam edeceği öğrenildi.