ATATURK

Pakistan Milli Günü Ankara'da Kutlandı

24 Mart 2014
 Pakistan Milli Günü Ankara'da Kutlandı

Resepsiyonda konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, "Türkiye ve Pakistan her dönem yakın siyasi, askeri, kültürel, ticari ve ekonomik ilişkiler içerisinde bulunmuşlardır. O kadar yakınız ki Pakistan dilinin adı Urduca, Orduca. Bizim ordumuzun adını taşıyor" dedi.

Bakan Güllüce, ikili ilişkilerin karşılıklı yarar, güven ve anlayış temelinde giderek geliştiğine işaret ederek "Diğer taraftan Pakistan'ın ticari ve ekonomik önemi istikrarlı olarak artmaktadır" diye konuştu.

Türkiye ile Pakistan arasında üç benzerlikten bahsetmek istediğini belirten Bakan Güllüce, şöyle devam etti:

"İlk olarak Türkiye ve Pakistan arasında geçmişten gelen sağlam, kültürel ve tarihi bağların yanı sıra inancımızdan kaynaklanan sağlam dostluk da bulunmaktadır. Her iki ülkenin de büyük bir çoğunluğunu Müslüman nüfus oluşturmakta. Pakistanlı Müslüman kardeşlerimiz, Türkiye'nin kurtuluş savaşına destek vermiştir. Biz millet olarak bu desteği hiçbir zaman unutmadık ve unutmayacağız. İkinci olarak ülkelerimizin büyük mücadeleler sonucunda kurulduğuna ve bağımsızlıklarını elde ettiklerine dikkat çekmek istiyorum. Üçüncü olarak, genç nüfusun her iki ülkenin demografik yapısında önemli bir unsur olduğunu belirtmek istiyorum. Bu çerçevede Pakistan'ın da içerisinde bulunduğu Asya Pasifik bölgesinin küresel ekonomideki artan rolüyle paralel olarak Türkiye'de bu bölgeye özel ve öncelikli önem vermeye başlamıştır."

Pakistan'da 30 Temmuz 2013'te düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçimleri ve 11 Mayıs 2013'te yapılan genel seçimlerin, Pakistan demokrasisi adına önemli bir başarı olduğunu söyleyen Bakan Güllüce, Türkiye'nin Pakistan'ın istikrar, huzur ve refahına önem atfettiğini, Pakistan'a siyasi, askeri, ekonomik ve diğer alanlarda destek vermeye ve işbirliğini yeni ufuklara taşımaya kararlı olduklarının altını çizdi.