ATATURK

İSTANBUL DEPREMİ SONRASI ALO 181 ÇAĞRILARI ARTTI

17 Ekim 2019
İSTANBUL DEPREMİ SONRASI ALO 181 ÇAĞRILARI ARTTI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Kentsel Dönüşümle ilgili süreçleri en güncel haliyle vatandaşlara aktarmak için kurduğu çağrı merkezi olan Alo 181’e başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin her yerinden çok yoğun aramalar yapılıyor, çağrılar günden güne artarak devam ediyor.

İstanbul’da meydana gelen 5.8’lik deprem vatandaşların daha güvenli yapılarda oturma kararlılığını artırdı.

İstanbul’da depremin yaşandığı tarih sonrası Alo 181 Çağrı Merkezine gelen çağrı sayılarında yaklaşık %15’lik bir artış oldu. Toplamda 31 bin 819 vatandaş Alo 181’iaradı ve İstanbul’dan arayan 12 bin 085 vatandaşımızda Kentsel Dönüşüm hakkında bilgi aldı. İstanbul’dan aramaların yoğunlaştığı ilçeler ise şöyle: Küçükçekmece, Bahçelievler, Bağcılar, Avcılar, Fatih.

Bakanlık, depremlerde can kaybı yaşanmaması ve vatandaşların sağlam binalarda oturması, konu hakkında doğru bilgi edinilebilmesi için çağrı merkezini 24 saat hizmete açık şekilde tutuyor. Arayarak kaydı oluşturulan vatandaşların kayıtları işlem sırasına göre yerinden incelemeye tabi tutuluyor.

Alo 181 hattını kentsel dönüşüm ve deprem konularında arayanlara risk tespiti nasıl yaptırılır, başvuru şartları, riskli alan, devlet destekleri olan kredi-faiz destekleri, kira yardımı ve harçlardan muafiyetler başta olmak üzere pek çok konuda bilgi veriliyor.