ATATURK

“İKLİM DEĞİŞİKLİĞİYLE MÜCADELEDE EN BÜYÜK PAYDAŞ GENÇLER VE KADINLAR OLACAK”

02 Ekim 2021
“İKLİM DEĞİŞİKLİĞİYLE MÜCADELEDE EN BÜYÜK PAYDAŞ GENÇLER VE KADINLAR”

“İKLİM DEĞİŞİKLİĞİYLE MÜCADELEDE EN BÜYÜK PAYDAŞ GENÇLER VE KADINLAR OLACAK”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye'nin iklim değişikliğiyle ilgili mücadelesinde en önemli paydaşlarının başında gençlerin ve kadınların geleceğini söyledi.

Dünyanın iklim değişikliğinin etkilerini derinden hissettiğini ve hissetmeye devam edeceğini vurgulayan Kurum, "Bilhassa gelişmiş ülkeler gelişmelerini, sanayilerini, ekonomilerini 200 yıldır hoyratça toprağa, suya, çevreye, doğaya zarar vermek pahasına yaptılar. Bugün gelinen süreçte 1,1 santigrat derece dünyanın sıcaklığının arttığını görüyoruz ve bunun 1,5 santigrat derecede kalması için mücadele veriyoruz. Bu mücadele çok çok önemli." diye konuştu.

Türkiye'nin de iklim değişikliğinden etkilendiğine işaret eden Kurum, en son Rize'den başlayarak Antalya, Kastamonu, Bartın ve Sinop'ta yaşanan sel, yangın ve heyelan gibi afetleri hatırlattı.

Son yüzyıla bakıldığında orman yangınlarının sayısının da yüzde 30 arttığını dile getiren Kurum, şöyle devam etti:

"Dünyada sıcaklıklar da arttı. Sıcaklıkların 50 santigrat derecenin üstüne çıktığı gün sayısına baktığımızda son 40 yılda iki kat artmış. Selleri, heyelanları görüyoruz, dolayısıyla burada topyekûn bir mücadele vermek zorundayız. İklim değişikliğiyle ilgili eylem planlarının yerel ve bölgesel ölçekte işin içinde olduğu, bakanlıklarımızın tamamının eş güdüm hâlinde bu süreci yöneteceği, inşallah bir atılım yani 'döngüsel atılım', 'yeşil kalkınma', bunun ismini ne koyarsanız koyun hakikaten ülkemizi önemli bir fırsat beklediğini düşünüyorum, bu fırsatı da en iyi şekilde değerlendireceğiz. Geleceğimiz için, geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımız için bunu yapmak zorundayız ve onlarla birlikte yapacağız."

Bakan Kurum, PreCOP26'da gençlerin görüşlerini dinlediklerine dikkati çekerek "Avrupa'nın en genç ülkesi olarak bizim 2053 yılında iklim değişikliğiyle ilgili mücadelede en önemli paydaşlarımız gençlerimiz, kadınlarımız olacak, üniversitelerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız olacak ve bu adımları biz bütün bakanlıklarımızla bu çerçevede atacağız." ifadelerini kullandı.

İklim Kanunu

Kurum, iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında iklim kanununu da hazırladıklarını belirterek "İklim kanununu 2053 vizyonu çerçevesinde bütün bakanlıklarımızın, bütün sektörlerimizin içinde olduğu, gençlerimizin, kadınlarımızın, çocuklarımızın, bütün sektörlerin bir paydaş olduğu anlayışla hazırlayacağız." dedi.

İklim kanunu ile ilgili çalışmaların bir süre önce başlatıldığını anımsatan Kurum, "Biliyorsunuz şimdi Sayın Cumhurbaşkanımızın bütün dünyayla paylaştığı hem sıfır emisyon hem de Paris Anlaşmasına taraf olma süreciyle iklim kanununu tamamen şekillendirmiş olacağız. Yani 2023, 2053 vizyonumuz çerçevesinde iklim kanununun da altyapısını hazırlayacağız. Bütün sektörlerin burada 2053'e ilişkin hedefleri olacak." bilgisini verdi.

"Millî Eğitim Bakanlığımızla gençlerimizi, çocuklarımızı yetiştireceğimiz projeler yapacağız"

Kurum, iklim değişikliği ile mücadele noktasında vatandaşların ve bütün bakanlıkların paydaş olduğunu vurgulayarak sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu konuda vatandaşımızı, gençlerimizi, çocuklarımızı, kadınlarımızı bilinçlendirecek adımlar atacağız. İnşallah Millî Eğitim Bakanlığımızla gençlerimizi, çocuklarımızı yetiştireceğimiz projeler yapacağız. Belki çok yakın zamanda iklim ve iklim değişikliğiyle ilgili müfredatla gençlerimizin, çocuklarımızın öğreneceği, ders alacağı alanları onlarla istişare edeceğiz ve topyekûn bir mücadelenin içine gireceğiz."