ATATURK

HAZİNEYE AİT BİN 793 TAŞINMAZ ÇİFTÇİLERE KİRALANDI

18 Kasım 2018
HAZİNEYE AİT BİN 793 TAŞINMAZ ÇİFTÇİLERE KİRALANDI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yaptığı açıklamada hazineye ait tarım arazisinin 10 yıla kadar kiralanmasını sağlayacakları uygulamada son günün 19 Kasım olduğunu hatırlattı.

Kurum, ayrıca hazineye ait tarım arazilerinin kiralanmasında başvuru sayısının 100 bine ve kiralanan hazine taşınmazı sayısının ise bin 793'e ulaştığını bildirdi.

Bakan Kurum, Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliğinde yürütülen ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin 100 günlük eylem planında yer alan Hazineye ait tarım arazilerinin çiftçilere kiralanmasını sağlayan düzenlemeye ilişkin son verileri paylaştı.

Yaklaşık 218 bin çiftçinin faydalanacağı uygulamaya başvuruların yarın sona ereceğini belirten Kurum, "Yaklaşık 3 milyar 400 milyon metrekare tarım arazisinin çiftçilere ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden, 10 yıla kadar kiralanmasını sağlayan düzenlemeye bugüne kadar 100 bin 4 çiftçimiz başvuruda bulundu. Bu kapsamda Hazineye ait bin 793 taşınmazımızı çiftçilerimize kiraladık." diye konuştu.

Kiralama yapılabilmesi için 31 Aralık 2017'den önce bu arazilerin 3 yıl süreyle kullanılmış olması gerektiğinin altını çizen Kurum, başvuru tarihi itibarıyla arazilerin fiilen kullanımının devam etmesi ve söz konusu arazilerin ecrimisil borcunun da bulunmaması şartı olduğunu hatırlattı.

Çiftçilerin kiranın yüzde 25'ini peşin, kalanını 2 taksitle ödeyebileceğini belirten Kurum, "Çiftçilerimiz bunu ister hasat dönemlerinde isterse de yıl sonunda tek seferde yapabilecek." dedi.

Kira süresi sonunda çiftçilerin isterlerse kira süresini uzatabildikleri gibi bu arazilerin doğrudan kendilerine satışlarının da yapılabileceğini hatırlatan Kurum, "Çiftçilerimizin düzenlemeden faydalanmaları için yarın son gün. Bu önemli fırsatı kaçırmamaları için çiftçilerimizi yarın Çevre ve Şehircilik il müdürlükleri bünyesindeki Milli Emlak müdürlüklerine başvuruda bulunmaya davet ediyoruz." diye konuştu.

 EN ÇOK BAŞVURU ADANA'DAN GELDİ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, 81 ilin tamamından başvuru alındığına dikkati çekerek, "Bugüne kadar en çok talep 10 bin 5 başvuruyla Adana'dan geldi. Adana'yı 7 bin 309 başvuruyla Hatay, 4 bin 920 başvuruyla İzmir, 4 bin 662 başvuruyla Mersin ve 4 bin 580 başvuruyla Ankara takip etti."  ifadelerini kullandı.