ATATURK

HAYATİ İNANÇ ÇEVRE VE ŞEHİR KONFERANSLARININ KONUĞU OLDU

09 Şubat 2019
HAYATİ İNANÇ ÇEVRE VE ŞEHİR KONFERANSLARININ KONUĞU OLDU

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından altıncısı düzenlenen “Çevre ve Şehir Konferanslarının” konuğu Hayati İnanç oldu.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ana Hizmet Binası’nda altıncı kez gerçekleştirilen “Çevre ve Şehir Konferanslarının” konuğu Hayati İnanç oldu. “Can Veren Pervaneler” isimli konferansı ile bakanlık çalışanlarıyla bir araya gelen İnanç, konferans süresince iletişim, edebiyat ve şiir üzerine bir anlatı gerçekleştirdi. Türk Edebiyatına ilişkin önemli detayları kendisini dinleyenlerle paylaşan İnanç, TRT’de program yaptığı dönemde yaşadıklarını da Bakanlık çalışanlarına anlattı.

Divan Edebiyatı’na olan ilgisi nedeniyle kendisine bir programda “Doğu kökenlik kelimelere takıntısı olup olmadığının” sorulduğunu aktaran Hayati İnanç, böyle bir durumun bulunmadığını belirterek “Telefon, otomobil gibi kelimeleri kullanıyorsak ‘stres’ sözcüğünü de kullanabiliriz” dedi. Günümüzde kullanılan kelimelerin Türkçe’ye adapte olduğu döneme dikkat çeken İnanç, söz konusu dönemden önce de benzer duyguların farklı kelimelerle anlatıldığına vurgu yaptı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından geçtiğimiz yıl düzenlenen Şehircilik Şûrası’na da atıfta bulunan İnanç, kendisine Şûra’ya ilişkin görüşleri sorulduğunda, “Çevreden ve şehircilikten yeteri kadar anlamam. Bu konularda teknik bir bilgim de yoktur, hayranlıkla seyrederim sadece. Ancak yeni inşa edilecek şehirlerimiz hakkında bir tek şey söyleyebilirim: İnsanlarımız kabristan görmeden yaşamasınlar. Çünkü insanlar ölümü hatırladıkça, kalbi yumuşar, ömrü uzar” şeklinde yanıt verdiğini anlattı.

Konferansı dinleyenler arasında Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş da yer alırken Demirtaş, konferansın ardından Hayati İnanç’a Bakanlık adına plaket takdiminde bulundu.