ATATURK

HARİTAYA BAK GÜRÜLTÜSÜZ ŞEHRİ SEÇ

14 Temmuz 2013
HARİTAYA BAK GÜRÜLTÜSÜZ ŞEHRİ SEÇ

14 İLDEN BAŞLANIP TÜRKİYE’NİN GÜRÜLTÜ HARİTASI ÇIKARILACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, şehirlerde gürültü kirliliğinin önüne geçmek için gürültü haritası hazırlama çalışmalarına başladı. Çalışma kapsamında 14 İl belirleyen Bakanlık, bu İllerin karayolu, havayolu, demiryolu gibi gürültü alanlarını inceleyerek Türkiye’nin gürültü haritasını çıkaracak. AB destekli projenin bütçesi 6 milyon Euro olacak. 30 ayda bitirilmesi planlanan projeyi bir Türk firmasının yanı sıra iki İspanyol ve bir Birleşik Krallık ortaklaşa yürütecek.

Türkiye genelinde şehirlerin gürültü noktalarının belirlenmesi ve buna uygun strateji planlarının hazırlanması için gürültü haritaları çalışmalarına başlandı. Belirlenen İller arasında İstanbul, Ankara,İzmir, Bursa, Kocaeli, Erzurum, Gaziantep, Antalya, Adana, Samsun, Eskişehir, Edirne, Muğla ve Nevşehir yer aldı. Bu İllerin gürültü haritasını hazırlayacak olan Bakanlık, daha sonra tüm Türkiye’nin gürültü haritasını çıkaracak.

UÇAK GÜRÜLTÜSÜNE DE BAKILACAK

Bakanlık proje kapsamında büyükşehirlerin ulaşım alanlarını yakın takibe aldı. Özellikle İstanbul, Bursa, İzmir, Ankara ve Kocaeli’nde bulunan her bir karayolu, demiryolu, havaalanı, sanayi tesis alanları incelenerek, nihai stratejik gürültü haritaları oluşturulacak.

Ayrıca, proje kapsamında yer alan diğer İllerde stratejik önem arz eden gürültü kaynakları için gürültü haritalarıhazırlanacak.