ATATURK

GÖREV SÜRESİ SONA EREN TOMASSİ’DEN VEDA ZİYARETİ

15 Mart 2021
GÖREV SÜRESİ SONA EREN TOMASSİ’DEN VEDA ZİYARETİ
GÖREV SÜRESİ SONA EREN TOMASSİ’DEN VEDA ZİYARETİ
GÖREV SÜRESİ SONA EREN TOMASSİ’DEN VEDA ZİYARETİ

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, Türkiye'de BM Kalkınma Programı (UNDP) Mukim Koordinatörlüğü görev süresi sona eren Claudio Tomassi ile bir araya geldi. Veda ziyaretleri kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gelen Tomassi, görev yaptığı dönemde Türkiye’nin iklim değişikliği alanında hayata geçirdiği çalışmalar nedeniyle Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a teşekkür ettiğini dile getirdi.

Tomassi ve beraberindeki heyet ile bir toplantı gerçekleştiren Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Birpınar, burada yaptığı konuşmada Türkiye’nin İklim Değişikliği ve Çevre alanında tüm dünyada örnek gösterilen projelere imza atarak önemli başarılar elde ettiğini söyledi. Claudio Tomassi’nin gerçek bir Türk Dostu olduğunu dile getiren Birpınar, tüm dünyayı ilgilendiren çevre ve iklim gibi konularda ülkemizin uluslararası işbirliğine verdiği önemi vurgulayarak Tomassi’ye UNDP ile birlikte yürütülen projelere desteği nedeniyle teşekkürlerini ifade etti. Ayrıca Prof. Dr. Birpınar, Türkiye’de UNDP Mukim Koordinatörü olarak 5 Yıllık görev süresi dolmak üzere olan Sayın Tomassi’ye Türkiye’de yaptığı çalışmalar nedeniyle teşekkür ederek yeni görev yeri olan Arjantin’de başarılar diledi.

Claudio Tomassi de bakanlık yetkililerinin, İklim Değişikliği ve Çevre alanında başarılı faaliyetler gösterilmesi açısından sergiledikleri liderliğin önemini vurgulayarak Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a teşekkürlerini dile getirdi. Türkiye’de geçirdiği 5 yıl boyunca çok kıymetli dostlar edindiğini ve Türkiye’yi çok sevdiğini vurgulayan Tomassi, buradan ayrıldığında bir parçasının Türkiye’de kalacağını söyledi.

Toplantıya Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin  Birpınar’ın yanı sıra AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Bülent Üncü, Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürü Mehrali Ecer, Çevre Yönetimi Genel Müdürü Eyyüp Karahan ve Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Mehmet Ali Kahraman da katıldı.