ATATURK

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLE BAKAN KURUM ARNAVUTKÖY’DE 82 ESERİN TOPLU AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDI

24 Aralık 2018
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLE BAKAN KURUM ARNAVUTKÖY’DE 82 ESERİN TOPLU AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDI
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLE BAKAN KURUM ARNAVUTKÖY’DE 82 ESERİN TOPLU AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirilen, Arnavutköy Belediyesi Yönetim ve Hizmet Merkezi ile 82 eserin toplu açılış törenine katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açılış töreninde yaptığı konuşmada, geniş bir alana yayılan İstanbul Hava Limanı, Kanal İstanbul gibi ülkenin prestij projelerine ev sahipliği yapan bir ilçenin elbette gelişeceğini, büyüyeceğini ve güzelleşeceğini dile getirerek, "Arnavutköy büyüdüğüne göre belediye hizmetlerinin de buna uygun olması, buna uygun şekilde olması gerekiyor. Arnavutköy'e kazandırdığımız 415 trilyon lira yatırım bedeli olan 82 kalem eserin toplu açılış töreni vesilesiyle bir arada bulunuyoruz." Açıklamalarını yaptı.

Belediyenin, 105 trilyonluk yatırımla hem mimari olarak hem kullanım olarak özenle hazırlanmış bir Arnavutköy yönetim ve hizmet merkezi inşa ettiğini aktaran Erdoğan, içinde belediye ve meclis birimlerinin, Nuri Pakdil Kültür Merkezi'nin, kreşin, spor merkezinin, nikah ve düğün salonlarının yer aldığı bu merkezin, resmi açılışını bugün gerçekleştirdiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avlu 34 Alışveriş Merkezi ve Arnavutköy Kültür Sanat Merkezi'nin, 85 trilyonluk bir yatırım olarak ilçeye kazandırıldığını belirterek, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Arnavutköy'ün ulaşım sorununun çözümüne katkı sağlayacak çevre yolunu tamamladığını, onun açılışını da bugün yaptıklarını ifade etti.

İmrahor ve Boğazköy mesire alanları ile Arnavutköy Şehir Parkı'nın, tüm İstanbul'a hizmet verecek, hemşehrilerin aileleriyle huzur içinde vakit geçirmelerini sağlayacak alanlar olarak düzenlendiğini aktaran Erdoğan, merhum İbrahim Çağlar adına yapılan Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin resmi açılışını da yaptıklarını belirtti.

15 Temmuz Şehitleri Meydanı ve katlı otoparkın da belediyenin önemli yatırımları arasında yer aldığını ifade eden Erdoğan, bunların yanında mahallelerde çok sayıda meydan, kapalı pazar yeri, park, gençlik ve eğitim merkezi, hizmet binalarının yapıldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplam 82 kalem eserin, Arnavutköy ve İstanbul'a hayırlı olmasını dileyerek, bu eserlerin şehre kazandırılmasında emeği geçen belediye başkanı ve ekibine teşekkür etti.

 

"BELEDİYECİLİK BİZİM İŞİMİZDİR"

"Belediyecilik bizim işimizdir, AK Parti'nin işidir" diye konuşan Erdoğan, Türkiye'nin son çeyrek asırda yaşadığı büyük dönüşümün, önce belediyelerde başladığını vurguladı.

Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Gidelim 20 yıl öncesine, CHP'nin İstanbul'da belediye başkanı olduğu zamanlara gidelim. Arnavutköy'ün belde olduğu zamanlara gidelim. Neydi buraların hali? Susuzluğun olduğu zamanları biliyorsunuz değil mi? Çöplerin dağlar gibi olduğu zamanları biliyorsunuz değil mi? Yolumuz var mıydı? Hatırlayın o günleri. Ama şimdi adeta otoyol gibi duble yollarımız var. Buralara, durup dururken gelmedik. Neden? Medeni olmak farklı bir şey ama ne yazık ki bunlar o belde dönemlerinde kaldılar. Bunlar anlamaz belediyecilikten. Bunlar bizim işimiz.

1994 yılında İstanbul'a büyükşehir belediye başkanı seçildiğimde, karşımda öyle bir manzara vardı ki inanın bana insan düşmanına bile böyle bir muameleyi reva görmez. O zaman buralarda doğal gaz var mıydı? Şimdi doğal gaz var. Mesele bu. Ayşe hanım evde hemen butona basıyor, mutfakta ocaklar yanıyor. Banyo aynı şekilde. Sıcak suya anında ulaşıyoruz. Kaloriferlerimiz aynı şekilde yanıyor."

 

“CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİNİN RUHUNA UYGUN İLERLİYORUZ”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, asırlar boyunca dünyanın kalbi olmuş, yüzyıllarca medeniyetimize başkentlik, şehircilik fikrinin gelişmesine ev sahipliği yapmış İstanbul'un bugün yine birbirinden değerli onlarca eserle buluştuğunu dile getirdi.

Göreve geldikleri andan itibaren, sorunların tespiti ve çözümü için şehirleri gezdiklerini dile getiren Kurum, bu kapsamda Şanlıurfa ve Gaziantep'e de gittiklerini anımsattı.

Bakan Kurum, "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ruhuna uygun bir şekilde, gidiyoruz, teşkilatımızla, vatandaşımızla, valilerimizle, belediye başkanlarımızla istişare ediyoruz." diye konuştu.

İstişareler neticesinde aynı masa etrafında kararların alındığını ve bunları hızlı bir şekilde uygulamaya geçirdiklerini vurgulayan Kurum, ilk 100 günlük eylem planları çerçevesinde 39 eylemin yüzde 98'lik başarıyla tamamlandığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla ikinci 100 günlük eylem planlarının açıklandığını hatırlatan Kurum, şöyle devam etti:

"İnşallah aynı azim ve kararlılıkla ikinci 100 günlük eylem planlarını da yapacağız. Bu eylem planları çerçevesinde kentsel dönüşümden millet bahçesine, düzenli depolama tesisinden atık su arıtma tesisine kadar, vatandaşımızın daha iyi yaşam sürmesi adına yapılması gereken birçok projeyi hızlı bir şekilde yaparak, şehirlerimizin, ilçelerimizin inşallah yaşam kalitesini yükselteceğiz. Yaptığımız projelerde çevreye ve şehre saygılı, israftan uzak, enerji tasarruflu, kültürel dokuya ve yatay mimariye uygun, güvenli, sağlam yapılarla akıllı şehirleri kurmayı hedefliyoruz."

Kurum, bakanlık olarak kentsel dönüşüm sürecinde yeni bir yaklaşımla çalışmalara devam ettiklerini, tarihi ve geleneksel kent merkezlerinin kimliğini koruyarak, yenileme ve dönüşüm çalışmalarını hayata geçirdiklerini vurguladı.

Kent meydanlarındaki metruk durumda bulunan riskli yapıların yenilenme çalışmalarının hızlandırıldığını dile getiren Kurum, "Yenilenecek bu alanlar hem yeni istihdam alanları sağlayacak hem de şehirlerimizin yeni cazibe merkezleri olacaktır. Bakanlık olarak 53 ilimizde 237 riskli alanda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Dönüşüm kapsamına dahil ettiğimiz konut sayısı 662 bin. Tüm ülke genelinde 594 bin konutun da yenilenmesini yapıyoruz. İnşallah, Allah izin verirse yenilememiz gereken 6,7 milyon bağımsız bölümü 20 yıl içinde yenilemeyi hedefliyoruz." şeklinde konuştu.

Bakan Murat Kurum, yaşanabilir, yatay mimariye, kültürel dokuya uygun projeler gerçekleştirmeyi, vatandaşları riskli binalardan kurtarmayı hedeflediklerini söyledi.

İstanbul'da, Esenler'deki eski askeri alanda 60 bin konut üretileceğini ifade eden Kurum, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Üreteceğimiz bu konutlar, yine bizim kültürümüze, ecdadımızın bize tarif ettiği mimariye uygun bir şekilde cami merkezli, merkezin etrafında yeşil alan ve çevre düzenlemesini içeren projeler olacak ve ilk etapta 2019 yılının ilk çeyreğinde buraya 2 bin 200 konutun temelini atacağız. Etaplar halinde 60 bin konutu hem Esenlerimizin hem de bölgemizin dönüşümünde kullanmak suretiyle hızlı bir dönüşüm sürecine sokacağız.Aynı şekilde Gaziosmanpaşa'da da 3 bine yakın konutu yaparak Gaziosmanpaşa'daki kentsel dönüşüm sürecini de hızlandıracağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde güzide ilçemiz Arnavutköy'ü tarihine ve İstanbul silüetine yakışır bir hizmet ağına ve yapılaşmaya kavuşturmak gayretindeyiz."