ATATURK

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI İTHALAT VE İHRACAT BAŞVURULARINI ELEKTRONİK ORTAMA TAŞIYOR

06 Eylül 2018
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI İTHALAT VE İHRACAT BAŞVURULARINI ELEKTRONİK ORTAMA TAŞIYOR
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI İTHALAT VE İHRACAT BAŞVURULARINI ELEKTRONİK ORTAMA TAŞIYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, çevre mevzuatı kapsamında gerçekleştirilen ithalat ve ihracat izinlerini elektronik ortama taşıyor.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen atık, katı yakıt, pil ve akümülatör, metal hurda ithalat izinleri ile tehlikeli – tehlikesiz atık ihracatı izinleri elektronik ortama taşınacak. Bakanlıkça yapılan düzenleme ile İthalat ve ihracata konu olan maddelerin ticaretinin hızlandırılarak, ticaretin daha verimli hale getirilmesi amaçlanırken, daha önce yazılı olarak sürdürülen işlemlerin internet üzerinden tamamlanmasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ilk adımları attı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde açıkladığı “100 Gün Eylem Planı” kapsamında da yer alan çalışmada söz konusu faaliyetlerin yazılım alt yapıları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından geliştirildi. Tamamlanan yazılımın test aşamalarının başladığı da belirtilirken, test süreci tamamlanmasının ardından söz konusu yazılım kurumlar arası “Tek Pencere Sistemine” entegre edilecek.

 

İTHALAT VE İHRACATTA BAŞVURU SÜRECİ HIZLANACAK

Söz konusu maddelerin ticaretinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sorumluluğundaki işlemlerin tamamının internet üzerinden sonuçlandırılması hedefleniyor. İthalat ve ihracat kapsamındaki diğer başvurular ise Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülecek. Atıkların yanı sıra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sorumluluğunda olan diğer ürünlerin dış ticaretinde atılacak olan bu adım ile başvuruların hızlı ve güvenilir olarak sonuçlandırılması amaçlanıyor.