ATATURK

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce BM Ankara Temsilcisini Kabul Etti

28 Ocak 2014
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce BM Ankara Temsilcisini Kabul Etti

BM’ye KARADENİZ KİRLENİYOR UYARISI YAPTI

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, makamında Birleşmiş Milletler Türkiye Mukim Koordinatörü Kamal Malhotra'yı kabul etti.

Güllüce burada yaptığı konuşmada Birleşmiş Milletler Kalkınma programı kapsamında işbirliği sürecinin devam edeceğini söyledi. Özellikle Türkiye’nin iklim değişikliği konusunda muhataplarıyla birlikte elinden geleni yaptığını belirten Güllüce, iklim değişikliği ile mücadelede hükümetin ciddi çalışmalar içerisinde olduğunu ifade etti. Güllüce ayrıca , İklim Değişikliği Farkındalık Projesi’nin kapanış toplantısının yarın yapılacağını kaydetti.

KARADENİZ KİRLENİYOR

Güllüce konuşmasında Karadeniz’in son dönemde giderek kirlendiğinin altını çizdi. Bakan Güllüce,” Karadeniz’e kıyısı olan ülkeler kontrolsüz bir şekilde atıklarını boşaltıyor. Her geçen gün kötü noktaya giden Karadenizle ilgili BM ve atıklarını Karadeniz’e döken ülkelerle ortak çözüm üretmeliyiz” dedi.

 

Birleşmiş Milletler Türkiye Mukim Koordinatörü Kamal Malhotra da konuşmasında devam eden işbirliği çalışmalarının daha da güçlendirileceğini ifade etti. Türkiye’de devam eden kentsel dönüşüm çalışmalarının işbirliği açısından önemli olduğunu vurgulayan Malthatro, “Bakanlığınızın sorumluluğu altında sürdürebilir kentsel kavramlar ile ilgili çalışma yapabiliriz. Kentsel dönüşüm kapsamında binalarda enerji verimliliği üzerinde çalışabiliriz” dedi.