ATATURK

BOĞAZLARI KİRLETEN GEMİLERE ÇEVRE CEZASI

30 Haziran 2013
BOĞAZLARI KİRLETEN GEMİLERE ÇEVRE CEZASI

 BOĞAZLARI KİRLETEN GEMİLERE ÇEVRE CEZASI

BAKAN BAYRAKTAR: DENİZLERİ KİRLETEN 2 BİN 575 GEMİYİ CEZALANDIRDIK

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, başta boğazlar olmak üzere Türk karasularını kullanırken çevreyi kirleten gemilere ceza yağdırdı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, son 5 yılda denizleri kirlettiği belirlenen 2 bin 575 gemiye 56 milyon lira cezai işlem uygulandığını açıkladı.

 

Türkiye’de çevre duyarlılığının arttığına dikkat çeken Bakan Bayraktar, Türkiye’nin denizlerini ve boğazlarını kullanan gemilerin kurallara uygun hareket etmeleri için gerekli denetimlerin devam ettiğini söyledi. Boğazlardan yılda 115 bin geminin geçtiğini hatırlatan Bayraktar, “Deniz taşıtları kaynaklı atıkları anlık izliyoruz. Türkiye genelinde 233 adet kıyı tesisi ile gemilere atık alım hizmeti veriyoruz. Buna rağmen atıklarını denizlere boşaltan gemilere gerekli cezaları anında veriyoruz. Boğazlar’da meydana gelecek kazalar sonrası oluşacak çevre kirliliğini önlemek için gerekli olan acil müdahale planımız hazır” dedi.

 

Deniz, boğaz ve kıyılardaki kirlilik denetimlerinin yoğunlaşarak devam edeceğini ifade eden Bakan Bayraktar, “Ülkemizde şuan 383 adet mavi bayraklı plaj, 21 adet mavi bayraklı marina ve 13 adet mavi bayraklı yat bulunuyor. Sahillerimizin kirletilmesine izin veremeyiz, Son dönemlerde çevreye yapılan çalışmaların doğamıza, insanımıza ve ülke ekonomimize çok büyük katkıları var” şeklinde konuştu.

 

Bakanlığı’nın diğer çevre yatırımları hakkında da bilgi veren Bakan Bayraktar, 2003 yılında 46 geri kazanım tesisinde 4 bin kişi istihdam edildiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “2011 yılında ise 898 geri kazanım tesisinde yaklaşık 60 bin kişi istihdam ediliyor. Yapılan bu çalışmalar sonucunda elde edilen katma değer 1 milyar lirayı aştı.”