ATATURK

Basın Açıklaması

27 Kasım 2014
Basın Açıklaması

Bazı basın yayın organlarında 27 Kasım 2014 tarihinde; Ankara’da 1 Milyon 568 bin kişinin tapu bilgilerinin çalındığı, Organize polisi, vatandaşın tapu bilgilerini çalarak başta emlakçılar olmak üzere isteyen herkese 500 lira karşılığında satan S.A., N.A. M.G. ve N.A.D.’yi gözaltına aldığı, polisin şimdi şüphelilerin tapu bilgilerinin nasıl temin ettiği, tapu dairelerinde kimlerle bağlantılı olduğunu araştırıldığı şeklinde haber yer almaktadır.


Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü 167 yıllık birikimi ile ülkemizin her ilçesinde örgütlenen “Tapu gibi sağlam.” deyimini literatürümüze kazandıran köklü bir kuruluş olmasının yanı sıra son yıllarda uygulamaya koymuş olduğu projeler ile vatandaşa dönük hizmet anlayışı tamamen değişmiştir.


Söz konusu haber ve yorunlar eksik ve yanlış bilgiler içermekte olup Devletin önemli kurumlarından birisi olan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünü yıpratmaya ve vatandaşlarımızı taşınmazları konusunda endişeye sevk edici haber ve yorumlar olarak değerlendirilmektedir.


Haber konusu olay, Ankara Emniyet Müdürlüğüne Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yazılan 30.10.2014 tarih ve 71842 sayılı yazı üzerine başlatılmış ve tapu bilgilerinin para karşılığı satıldığı iddiaları hakkında Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerine hukuki ve teknik destek vermek ve ayrıca inceleme yapmak üzere Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından 19.11.2014 tarihinde müfettiş görevlendirilmiş olup, halen inceleme devam etmektedir. Haberde gözaltına alındığı belirtilen kişilerin Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü görevlileri olmadığı anlaşılmıştır.
 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.