ATATURK

BAKAN YARDIMCISI VARANK MEB COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMİ TANITIM TOPLANTISI’NA KATILDI

28 Temmuz 2019
BAKAN YARDIMCISI VARANK MEB COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMİ TANITIM TOPLANTISI’NA KATILDI

 

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), 2023 Eğitim Vizyonu'nda yer alan veriye dayalı yönetim anlayışı kapsamında, Bakanlığa bağlı okul ve tesislere ilişkin verilerin yer aldığı MEBCBS'nin tanıtım toplantısına katıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen “MEB Coğrafi Bilgi Sistemi” tanıtım toplantısında açıklamalarda bulunan Bakan Yardımcısı Fatma Varank, Ulusal Coğrafi Bilgi Platformu ve Atlas Uygulaması ile kurumların ihtiyaç duydukları verilere erişim sağlayabilmeleri için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Coğrafi verilerin hızlı bir şekilde, kurallara uygun olarak erişim ve paylaşımına yönelik çalışmaların tamamlanması için Coğrafi Bilgi Sistemi Kanunu teklif çalışmalarını tamamlandığını dile getiren Varank, “Uygulamada verimliliğin ve sürdürülebilirliğin artması için de ‘Ulusal Coğrafi Bilgi Stratejisi ve Eylem Planı’ ile ‘Ulusal Akıllı Şehirler Stratejisi ve Eylem Planını’ hazırladık. 2018-2019 yıllarında e-belediye uygulama yazılımlarının hazırlanması ve e-plan otomasyon yazılımının yaygınlaştırılması çalışmaları ile yerel yönetimlerin veri üretimine destek sağlayacak çalışmalara devam ediyoruz. Şehirlerde arazi kullanım durum haritalarının hazırlanması, 3 boyutlu bina ve topoğrafya üretimi ile üniversite, özel sektör, kamu kurum ve kuruluşları ile yerel yönetimlerin proje çalışmalarına destek sağlayacak coğrafi veri üretimini gerçekleştiriyoruz.  32 adet kamu kurum ve kuruluşu ile 30 büyükşehir belediyesinin coğrafi veri entegrasyon projesini başlattık. Kurumların coğrafi bilgi çalışmalarında teknik kapasite geliştirilmesinde rehberlik yaptık. Çalışmalarımızı diğer kamu kurum ve kuruluşları, belediyeler ile il özel idarelerini de içerecek şekilde 2023 yılına kadar devam ettireceğiz” diye konuştu.

 

Milli Eğitim Bakanlığı ile Çevre  ve Şehircilik Bakanlığı arasında 2017 yılında imzalanan protokolü de hatırlatan Bakan Yardımcısı Varank, “Bu kapsamda 2018 yılı itibariyle Milli Eğitim Bakanlığının tasarrufu altında bulunan bina, kampüs ve kurum bilgileri kamunet güvenli ağı üzerinden paylaşılmaya başlandı. Nisan 2019 tarihinden itibaren Milli Eğitim Bakanlığına ait bina ve kurum verisi herkese açık olarak ve kampüs verileri de sadece kamu kurumlarına açık olarak Atlas uygulamasına ekleyerek paylaşıma açmış bulunuyoruz. Bunun yanı sıra Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yerel idarelerden toplanan imar planı verilerinin de kamuya açık olmak üzere Ulusal Coğrafi Bilgi Platformu ile paylaşımını gerçekleştiriyoruz” açıklamalarında bulundu.