ATATURK

BAKAN MURAT KURUM GAZİANTEP'TE İNCELEMELERDE BULUNDU

12 Ağustos 2022
BAKAN MURAT KURUM GAZİANTEP'TE İNCELEMELERDE BULUNDU
BAKAN MURAT KURUM GAZİANTEP'TE İNCELEMELERDE BULUNDU
BAKAN MURAT KURUM GAZİANTEP'TE İNCELEMELERDE BULUNDU
BAKAN MURAT KURUM GAZİANTEP'TE İNCELEMELERDE BULUNDU
BAKAN MURAT KURUM GAZİANTEP'TE İNCELEMELERDE BULUNDU
BAKAN MURAT KURUM GAZİANTEP'TE İNCELEMELERDE BULUNDU
BAKAN MURAT KURUM GAZİANTEP'TE İNCELEMELERDE BULUNDU

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Gaziantep'te inşaatı süren İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi'nde incelemelerde bulundu.

Bir dizi ziyaret ve incelemede bulunmak üzere kente gelen Bakan Kurum, Nizip ilçesindeki Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresine (GASKİ) ait tesisi ziyaret etti.

Bakan Kurum, gazetecilere, Nizip ve Gaziantep için önemli bir gün yaşadıklarını söyledi. Tesisin Nizip halkına hizmet vereceğini vurgulayan Kurum, "Evsel atıkların tamamen arıtılarak ileri biyolojik arıtma tesisinden geçirilmesine yönelik bir tesisimizin bugün incelemelerini hep birlikte yapıyoruz." dedi.

İnşaatın planlanan şekliyle devam ettiğini belirten Kurum, şöyle konuştu:

"Bu yıl sonu, bilemediniz önümüzdeki yıl başında devreye alacağız. Bu çerçevede de Nizip'teki tüm evsel atıklar arıtılarak Nizip Çayı'na bırakılacak. Buradaki arıtılan su da yine tarımda, üretimde geri dönüştürülerek üretime katkı sağlayacak. Atık su arıtma tesisimiz kentimize hayırlı olsun. Tabii bundan sonraki süreçte de yine Nizip Çayı'mızın o eski rengine, görüntüsüne kavuşacağı ve burada vatandaşlarımızın huzurla, mutlukla gezineceği projemizi de Büyükşehir Belediyemiz, İller Bankamız, Nizip Belediyemiz ortaklaşa yürütecek."

Tesisle ilgili yetkililerden bilgi alan Kurum'a, Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AK Parti milletvekilleri Derya Bakbak, Ali Şahin, Mehmet Sait Kirazoğlu, Nizip Belediye Başkanı Mehmet Sarı, GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler eşlik etti.

Bakan Kurum, daha sonra cuma namazı için gittiği Hazreti Hatice Kübra Camisi'nde, muharrem ayı dolayısıyla hazırlanan aşureden dağıttı.

Kurum, Gaziantep’te inşaatı devam eden Fıstıkçılar Sitesinde de incelemelerde bulundu.

Bakan Kurum, Büyükşehir Belediyesi Sanayi Endüstri Merkezi'ni (BÜSEM) ziyaret etti

Bakan Kurum, inşaatı devam eden toplam 3 milyon 900 bin metrekare alanı kapsayan ve içerisinde 11 sektörün yer alacağı Büyükşehir Belediyesi Sanayi Endüstri Merkezi'ni (BÜSEM) ziyaret etti.

Bakan Murat Kurum, yaptığı konuşmada, buradaki projenin çok önemli olduğunu belirterek, bulundukları alanın önceden yaklaşık 3 milyon metrekare hazine arazisi olduğuna değindi.

Bakan Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü:

"O gün Sayın Başkan'ım, milletvekillerim ve Vali'miz bize geldiğinde şehrin içindeki sanayi sitelerini şehrin dışına çıkarmak istediklerini söyledi. Sayın Cumhurbaşkanı'mızın ortaya koymuş olduğu yatırım, üretim ve istihdam anlayışını, Gaziantep'te daha da büyütecek adımlar atmak istiyoruz. Biz buraya şehrin içindeki sanayi sitelerini şehrin dışına çıkaracak, sanayi tesisleri yapacağız. Burada sanayicimizle birlikte ortak çalışma yürüteceğiz. Bu çalışma çerçevesinde burada 150 bin kişiye istihdam sağlayacağız. Bu proje hem Gaziantep adına hem de bölgemiz adına önemli bir proje. Proje tamamlandığında içinde kimler olacak? Nakliyatçılarımız, depolama alanlarımız ve sitelerimiz olacak. Bu çerçevede soğuk hava deposuyla depolama alanlarıyla gıdamızın değerini artıracağız. İstihdama katkı sağlayacağız. Bu da yine bölge ve çiftçimiz adına önemli bir sitemiz olacak. Burada ayakkabıcılarımızın da üretim yapacağı alanlar olacak. Fıstıkçımız yine burada fıstığımızı tüm dünyada ihraç edecek ve burada fıstığı çeşitlendirmek suretiyle yine katma değer sağlayacak adımlar atacak."

Gaziantep'in üreten bir şehir olduğunu dile getiren Kurum, kentin şehir merkezinde artık yeşil alana ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Şehir merkezinde çocukların oyun oynayacağı alan ve okullara ihtiyacı olduğunu anlatan Kurum, "Bu alanları çıkarabilmemiz için de şehrin içindeki çöküntü alanı olarak tabir ettiğimiz sanayi sitelerini şehrin çeperine taşımamız gerekiyor. Bu manada da yapılan çalışmalar çok önemli." diye konuştu.

Bakan Kurum, projenin gerek depreme dayanıklı gerek altyapısıyla gerekse buradaki verilecek hizmetlerle birlikte Türkiye'nin örnek gösterilecek modern sanayi tesislerinden bir tanesi olacağını kaydetti.

Bakan Kurum ile beraberindeki heyet daha sonra, Göllüce ve Karşıyaka kentsel dönüşüm alanlarında da incelemede bulundu.