ATATURK

BAKAN MURAT KURUM, AKSARAY’DA GENÇLERLE BİR ARAYA GELDİ

09 Eylül 2022
BAKAN MURAT KURUM, AKSARAY’DA GENÇLERLE BİR ARAYA GELDİ
BAKAN MURAT KURUM, AKSARAY’DA GENÇLERLE BİR ARAYA GELDİ
BAKAN MURAT KURUM, AKSARAY’DA GENÇLERLE BİR ARAYA GELDİ
BAKAN MURAT KURUM, AKSARAY’DA GENÇLERLE BİR ARAYA GELDİ
BAKAN MURAT KURUM, AKSARAY’DA GENÇLERLE BİR ARAYA GELDİ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Aksaray’da gençlerle bir araya geldi. Burada konuşan Bakan Kurum, alt gelir grubu vatandaşların, geçlerin, emeklilerin, şehit ve gazilerin ev sahibi olduğu 1 milyon 170 bin konutun üretildiği söyledi. 13 Eylül’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan detaylarını açıklayacağı sosyal konut projesiyle ilgili konuşan Bakan Murat Kurum, 7’den 70’e evi olmayan tüm dar gelirli vatandaşların faydalanabileceği ve ilk defa gençlere konut kontenjanı ayrılacağını ifade etti.

‘’Pakistan için elimizden ne geliyorsa yapmaya gayret göstereceğiz’’

Bakan Kurum, selden etkilenen Pakistan için tüm imkânların seferber edileceğini söyleyerek şöyle devam etti:

‘’Pakistan’ın yaklaşık üçte biri sular altında kalmış, iklim değişmiş, muson yağmurları Haziran ayının başından itibaren yağmış ve bugün baktığımızda maalesef orada evsiz kalan yaklaşık 700 bin kişi evsiz durumda ve yollarda yaşıyorlar. Çadır kuracak arazi dahi yok. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla gittik. İçişleri Bakanımızla, AFAD’ımızla, Kızılay’ımızla, TOKİ’mizle, İller Bankamızla birlikte orada bir inceleme yaptık. Oradaki kardeşlerimiz için elimizden ne geliyorsa yapmaya gayret göstereceğiz. Tabi iklim değişiyor, derken bizim doğamız, çevremize sahip çıkmamız gerekiyor. Bu manada kaynaklarımız sınırsız değil arkadaşlar hepsinin bir sonu var.  Su kaynaklarımızın da, yeşil alanlarımızın da, üzerimize giydiğimiz kıyafetlerin de bir hammadde üzerinden imal edildiğini hiçbir zaman unutmayalım. Bugün giydiğimiz tişörtteki üretimde kullanılan suyun ne kadar kıymetli olduğunu ilerde emin olun belki 2030, 2040’larda su savaşlarının yapılacağını da hiçbir zaman göz ardı etmeyin. Dolayısıyla kaynaklarımızın sınırsız olmadığını düşündüğünüzde biz çevremize, doğamıza, doğal kaynaklarımıza sahip çıkmamız gerekiyor. Ve bu anlamda da aslında çalışmalarımızı kararlı şekilde sürdürmek zorundayız.’’

‘’Aksaray’ımıza tam 1 milyon metrekare ilave yeşil alan kazandırıyoruz’’

Millet bahçeleriyle gençlere iyi bir gelecek sunmak amacıyla yeşil alanların sayısını arttırdıklarını ifade eden Bakan Kurum, ‘’Hedefimiz kişi başı 15 metrekare yeşil alan. Bu çerçevede de Aksaray’ımıza tam 1 milyon metrekare ilave yeşil alan kazandırıyoruz. Belediyelerimizle birlikte millet bahçeleri yapıyoruz. 81 ilimizde, 455 tane millet bahçemiz var. 137’sini tamamladık ve inşallah yenilerini de tamamlayacağız. İşte ülkemizde de sıklığını şiddetini her gün daha da fazla hissettiğimiz afetlerin nedeni iklim değişikliğidir. İklim değişikliğinin etkilerini azaltmak için de siz mücadele etmek zorundasınız. Yutak alanlarınızı da arttırmak zorundasınız. Bu manada da Sayın Cumhurbaşkanımız çok önemli bir hedef ortaya koydular. Dediler ki ‘2053 yılında devletimiz, milletimizle birlikte net sıfır emisyona erişecek’. Yani ürettiğimiz karbondioksit kadar, yutak alanlarımızda bu karbondioksitleri yutacağız. Emisyonları sıfıra indirip, sizlere yaşanabilir bir gelecek bırakmak adına bu çalışmaları yürütüyoruz. İşte bu şiddetli afetlerin sebebini azaltabilmek, şehirlerin alt yapısını kurtarabilmek adına ilerliyoruz.’’ diye konuştu.

“Bugün Aksaray’ımıza tam 1630 tane sanayi sitesi inşa ediyoruz’’

Şehirleri daha yaşanabilir hale getirmek için durmaksızın çalıştıklarını belirten Bakan Kurum şöyle devam etti:

‘’Bizim amacımız, her şehirde gençlerimizin aradıklarını bulması. Bu manada da üniversitelerimiz çok çok önemli. İşte bugün baktığımızda üniversitelerimizin sayısı 208’e ulaştı ve her ilimizde gençlerimiz üniversiteye gidebiliyorlar. Bizim gençliğimizde belli sayıda belli şehirlerde üniversiteler vardı. Hatta ondan biraz daha geri gittiğimizde Ankara, İstanbul, İzmir gibi illerin dışında maalesef bu ülkede üniversite yoktu. Gençlerin okuyabilmesi için büyükşehirlere gitmek, ailesinden işinden uzaklaşmak zorundaydı. Şimdi hamdolsun her ilimizde gençlerimiz, aileleriyle birlikte eğitim alabiliyorlar. Aynı zamanda istihdam da bulabiliyorlar. Nasıl bulabiliyorlar? Bakın biz bugün TOKİ Başkanlığımızla Aksaray’ımıza tam 1630 tane sanayi sitesi inşa ediyoruz. Gençlerimiz üreticilerimiz her türlü üretimi yapabilecekler. Ve bu kapsamda istihdam alanları oluşacak. Gençlerimize yönelik yine burada çalışma alanları oluşacak. Robotik deneyler yapabileceksiniz. Yine TEKNOFEST kuşağı dediğim teknolojiye ulaşabileceksiniz. İnşallah yeni yapacağımız kampanya ile de yeni sanayi sitelerimizi Aksaray’ımıza kazandırmaya devam edeceğiz. Bu kapsamda da yapmış olduğumuz projeler sizlerin geleceği adına çok çok önemli. İstihdam projesiyle ilişkin yine Bakanlığımız bir proje yürütmüştü ve istihdam etme zorunluluğu yeni mezun olmuş ve mezuniyeti üç yılı aşmamış gençlerimizi çalışma zorunluluğu getirdik ve bu kapsamda gerek Bakanlığımızın gerek belediyelerimizin ihale ettiği işlerde yeni mezun gençlerimizi istihdam ettik ve etmeye de devam edeceğiz.”