ATATURK

BAKAN KURUM: “YARISI BİZDEN” PROJEMİZE ŞU ANA KADAR 860 BİN BAĞIMSIZ BÖLÜMÜ İÇEREN 210 BİN BAŞVURU YAPILDI

25 Mayıs 2023
BAKAN KURUM: “YARISI BİZDEN” PROJEMİZE ŞU ANA KADAR 860 BİN BAĞIMSIZ BÖLÜMÜ İÇEREN 210 BİN BAŞVURU YAPILDI
BAKAN KURUM: “YARISI BİZDEN” PROJEMİZE ŞU ANA KADAR 860 BİN BAĞIMSIZ BÖLÜMÜ İÇEREN 210 BİN BAŞVURU YAPILDI
BAKAN KURUM: “YARISI BİZDEN” PROJEMİZE ŞU ANA KADAR 860 BİN BAĞIMSIZ BÖLÜMÜ İÇEREN 210 BİN BAŞVURU YAPILDI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İstanbul’da iş insanları ve işçilerle bir araya gelerek, “ ‘Yarısı Bizden’ projemize şu ana kadar 860 bin bağımsız bölümü içeren 210 bin başvuru yapıldı. Bu önemli bir başvuru sayısı…” diye konuştu.

 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İstanbul’un Çekmeköy ilçesindeki ziyaretleri kapsamında Balparmak Fabrikası’nda çalışan işçilerle bir araya geldi. Bakan Kurum, ardından Çekmeköy Sanayici ve İş adamları Derneği’nde (ÇEKSİAD) iş insanlarıyla görüştü.

“21 yıldır her zaman katma değer üreten işçi ve emekçi kardeşlerimizin yanında olduk, olmaya da devam ediyoruz”

Bakan Kurum, Balparmak Fabrikası’ndaki işçilerle buluşmasında Türkiye’nin kalkınmasına, gelişmesine katkı sağlayan, alın teri döken tüm işçi emekçilerine teşekkür etti. Bakan Kurum, “Bizim medeniyetimiz; ülkemizi alın teriyle yükselten, kalkındıran, geliştiren, büyüten işçi kardeşlerimizin emeğini her zaman ‘kutsal’ saymıştır. Öyle ki işçinin hakkını daha alın teri kurumadan veren bir inanca sahibiz. Biliyoruz ki; ‘Emek olmadan hiç bir eser yükselmez.’ Evet, biz milletimiz için yaptığımız tüm dev eserleri; sizlerin alın teriyle, sizlerin emekleriyle yükselttik. Bugün sizlerin emekleri, ürettiği değerler; ülkemizin savunma sanayisine, ticaretine, ihracatına, ekonomisine ciddi anlamda katkı sağlıyor, destek veriyor. Biz de bu anlayışla 21 yıldır her zaman katma değer üreten işçi ve emekçi kardeşlerimizin yanında olduk, olmaya da devam ediyoruz.” dedi.

“‘Yarısı Bizden’ projemize şu ana kadar 860 bin bağımsız bölümü içeren 210 bin başvuru yapıldı”

Bakan Kurum, ÇEKSİAD iş insanlarıyla görüşmesinde ise İstanbul’un deprem riskiyle karşı karşı olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

“İstanbul'da dönüşümü adına yüzyılın dönüşüm projesi diyeceğimiz, dünya şehircilik tarihine altın harflerle yazılacak 'Yarısı Bizden' kampanyasını başlatmış olduk. Biz vatandaşlarımızla, milletimizle, sanayicilerimizle, iş insanlarımızla el ele vereceğiz ve hep birlikte İstanbul'da tek bir riski yapıp kalmayana kadar da bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Projemize şu ana kadar 860 bin bağımsız bölümü içeren 210 bin başvuru yapıldı. Bu önemli bir başvuru sayısı. İnşallah bu başvurularla birlikte iş insanlarımızla, müteahhitlerimizle, işçi kardeşlerimizle birlikte el ele verip İstanbul'un dönüşümü adına gerekli iradeyi daha da güçlendirerek sahaya yansıtacağız. İstanbul bizim geleceğimiz, ülkemizin bu manada milli güvenlik meselesi. Nüfusumuzun 5'te 1'i burada yaşıyor. Milli gelirlerimizin neredeyse yüzde 50'ye yakını İstanbul merkezli. Dolayısıyla İstanbul'u dirençli hale getirmek ülkemiz, geleceğimiz, çocuklarımız adına çok çok önemli bir konu. Dolayısıyla bu hassasiyetle birlikte hareket etmek durumundayız. İstanbul'daki dönüşüm emin olun doğuda, güneydoğuda terörle mücadele bağlamında verdiğimiz mücadele kadar önemlidir. Ülkemizin milli güvenlik meselesidir. En son yaşadığımız depremi hep birlikte gördük. Dolayısıyla burada İstanbul'un dirençli olması, sanayisiyle, konutu, altyapısı, okulları, kamu binalarıyla birlikte geleceğe güvenle bakması adına çok çok önemlidir. İnşallah hep birlikte bu mücadeleyi vereceğiz.”

“Çekmeköyü’müzü hiç bir zaman kaderine terk etmedik. Hiç bir zaman beceriksizlerin, liyakatsizlerin insafına bırakmadık”

Bazı belediyelerin kendi yaptıkları projelere sahip çıktığına dikkati çeken Bakan Kurum, “Başladığımız projelerin üstünü örtüler ve hiç bir proje gerçekleştirmediler. Yani sahada verilen sözleri bu manada hiç birini tutma noktasında bir gayretlerinin olmadığını hep birlikte gördük. 4 senelik bu süreçte maalesef sahada meydanlarda verilen vaatlerin gerçekleştirilmediği ve hep bir algı, hep bir bahane üretmek suretiyle bu hizmetlerin yapılmadığını gördük. 6 duraklık Çekmeköy-Sancaktepe metro hattımız vardı. Bu metro hatırı durdurup maalesef durakların üzerine toprak döktüler. Birkaç gün önce burada 300 kişiyle miting yaptılar. Hemen yanı başımıza, bizim zamanımıza başlayan Alparslan Türkeş Kültür Merkezi inşaatı var. Burayı da kaderine maalesef terk edip metruk bir halde bıraktılar. Sadece bunlarla kalmadılar. 'Hizmete açtık' dedikleri metro zemin altı otoparkını, yine belediyemizle birlikte biz bitirdik. 'Ben açtım' dedi. Rahmi Demir Kent Ormanı'nı biz hazırladık. Yine burayı da gelip 'Ben yaptım' dedi. Hâlbuki çevre düzenleme projesi dahi tamamlanmadı. Doğalgazını bile belediyemiz getirdi. Yine sahiplenmeye çalıştığı bir başka hizmetimiz de Hamidiye Kültür Merkezi'ydi. Muhsin Yazıcıoğlu Kent Ormanı'nın yapımını durdurdular. Çekmeköylü kardeşlerimizin için burada yapılması gereken hizmetlerin yapılmadığını da hep birlikte gördük. Çekmeköyümüzü hiç bir zaman kaderine terk etmedik. Hiç bir zaman beceriksizlerin, liyakatsizlerin insafına bırakmadık ve hep belediyemizle, vatandaşımızla, vatandaşımızın ne ihtiyacı varsa bu ihtiyacı giderecek adımları hep birlikte attık.” diye konuştu.