BAKAN KURUM: “YARISI BİZDEN” KAMPANYAMIZA ŞU ANA KADAR 173 BİN BAŞVURU OLDU

20 Mayıs 2023
BAKAN KURUM: “YARISI BİZDEN” KAMPANYAMIZA ŞU ANA KADAR 173 BİN BAŞVURU OLDU
BAKAN KURUM: “YARISI BİZDEN” KAMPANYAMIZA ŞU ANA KADAR 173 BİN BAŞVURU OLDU
BAKAN KURUM: “YARISI BİZDEN” KAMPANYAMIZA ŞU ANA KADAR 173 BİN BAŞVURU OLDU
BAKAN KURUM: “YARISI BİZDEN” KAMPANYAMIZA ŞU ANA KADAR 173 BİN BAŞVURU OLDU

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İstanbul’da katıldığı programda, “‘Yarısı Bizden’ kampanyamızla birlikte şu ana kadar 173 bin başvuru oldu, bu da 760 bin bağımsız bölümü içeriyor… Tuzla’da 435 bağımsız bölümden oluşan ve yaklaşık 1.500 vatandaşımızın yaşadığı sitelerde sorunu çözerek kentsel dönüşümün önünü tamamen açmış olduk… Sultanbeyli’de Mehmet Akif Mahallesinde spor sahasına yeni spor salonu, yüzme havuzu, kütüphane ve otoparkımızı, gençlik ve spor merkezimizi kazandıracağız.” Açıklamalarında bulundu.

 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İstanbul’da bir dizi programa katıldı. Bakan Kurum, Tuzla Genç Karadenizliler Kültür ve Dayanışma Derneği’ni Ziyaret etti. Dernek üyeleri Bakan Kurum’u Karadeniz şarkılarıyla karşıladı. Sonrasında Tuzla Borsa Kent, Asena, Mavi Okyanus ve Taşpınar Site Sakinleri ile Buluşma programına katılan Bakan Kurum, Tuzlalılar için müjdeler verdi.

Yaptığı konuşmada Tuzla’da kentsel dönüşüm sorunlarının önünün açıldığını ifade eden Bakan Kurum, şunları söyledi:

“Asena, Mavi Okyanus, Taşpınar ve Borsa Kent site sakinlerimiz var. Bu siteleri de vatandaşlarımızdan, sizlerden gelen talepler doğrultusunda dirençli hale getirmek için çalışmalarımızı başlattık. Bu çalışmaların sonuna geldik ve Asena, Mavi Okyanus, Taşpınar ve Borsa Kent sitelerimizi ilk etapta rezerv yapı alanı içine aldık. Rezerv yapı alanı ile birlikte hem KDV’den, resimden, harçtan muafiyetleriniz oluyor. Yaklaşık yüzde 20’ye yakın bir muafiyet söz konusu bu kanun kapsamında ilan ettiğimiz yerlerden. Yine sizlerden gelen talep doğrultusunda rezerv alanı aldınız, ancak bizim imar planlarımızı da yapmamız ve bu planlarla birlikte de bizim dönüşümün önünü açması gerekir dediniz ve bu kapsamda 14 Mayıs seçimlerinden hemen önce buradaki hiçbir kardeşimiz siyasi görüşüne, kimliğine, inancına, mezhebine bakmaksızın bu sitelerin dönüşmesi gerekir anlayışıyla hızlı bir şekilde çalışmalarımızı yaptık ve az önce ifade ettiğim buradaki site sakinlerimizin rezerv alanından sonra tüm imar planları onaylandı. Böylelikle 435 bağımsız bölümden oluşan ve yaklaşık 1.500 vatandaşımızın yaşadığı sitelerde sorunu çözerek kentsel dönüşümün önünü  tamamen açmış olduk. Burada ister kendiniz, isterseniz işte burada belediyemizle veya kat karşılığı inşaatı kendinizi yapabileceği her türlü artık kazanımı elde etmiş oldunuz.”

“Onları güvenli evlerine, huzurlu yuvalarına kavuşturana kadar da el birliğiyle çalışmaya devam edeceğiz, biz konutlarımızı yapacağız dedik ve hiçbir seçim vaadi vatandaşımızın canından önce olmadı bizim için”

Akıllarının, gönüllerinin deprem bölgesinde olduğuna vurgu yapan Bakan Kurum, “Çalışmalarımızı yaparken, hep kalbimiz, gönlümüz deprem bölgesindeydi. Deprem bölgesindeki kardeşlerimizle beraberdik. Biz kardeşlerimizi hiçbir zaman bu beceriksizlerin, liyakatsizlerin insafına terk etmedik, bundan sonra da Allah’ın izniyle Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde kardeşlerimize ne söz verdiysek o sözleri tutacağız. Onları güvenli evlerine, huzurlu yuvalarına kavuşturana kadar da el birliğiyle çalışmaya devam edeceğiz. Biz konutlarımızı yapacağız dedik ve hiçbir seçim vaadi vatandaşımızın canından önce olmadı bizim için. Onların canı bizim için her şeyin ötesinde ve hiçbir ayrım yapmaksızın 21 yıldır Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 5 yıldır Bakanlık sürecimde milletimize hizmet ediyoruz.” dedi.

“Mehmet Akif Mahallesinde spor sahasına yeni spor salonu, yüzme havuzu, kütüphane ve otoparkımızı, gençlik ve spor merkezimizi kazandıracağız”

Bakan Kurum, Sultanbeyli’de yapılan çalışmaları anlatarak, “Turgut Reis ve Ahmet Yesevi mahallelerimizde belediyemizle birlikte çalışıyoruz. Bu mahallerimizde 3 yeni millet bahçesi kazandırıyoruz. Bir de Mecidiye Mahallesi’ne de bir millet bahçesi yapıyoruz. 3 millet bahçesi, bir tanesini açtık biliyorsunuz. 3 millet bahçesini daha yapıp, vatandaşlarımızın, çocuklarımızın huzur içinde yaşamasını sağlayacağız. Mehmet Akif Mahallesi’nde spor sahasına yeni spor salonu, yüzme havuzu, kütüphane ve otoparkımızı, gençlik ve spor merkezimizi kazandıracağız. Yine Meydan Park’ın oradaki alanda hep birlikte yine bir gençlik merkezimizi ilçemize, evlatlarımıza, belediyemizle birlikte armağan edeceğiz.” İfadelerine yer verdi.

“Yarısı Bizden’ kampanyamızla birlikte şu ana kadar 173 bin başvuru oldu, bu da 760 bin bağımsız bölümü içeriyor”

Bakan Kurum, kentsel dönüşümün önemine vurgu yaparak, “Depreme hazırlamak için de işte “Yarısı Bizden” kampanyamızla birlikte şu ana kadar 173 bin başvuru oldu. Bu da 760 bin bağımsız bölümü içeriyor. Yani 3 milyona yakın kardeşimin, Sayın Cumhurbaşkanımıza inancını, güvenini tekrar ortaya net bir şekilde koymuştur. İnşallah sizlerle birlikte dönüşümümüzü yapacağız. İstanbul’umuzun 39 ilçesinde, 963 mahallesinde el ele vereceğiz ve hep birlikte Türkiye Yüzyılı’na hazırlayacağız.” dedi.