ATATURK

BAKAN KURUM: “TÜM ŞEHİRLERİMİZİ GEZİP PROJELERİ YERİNDE İNCELİYORUZ”

17 Temmuz 2020
BAKAN KURUM: “TÜM ŞEHİRLERİMİZİ GEZİP PROJELERİ YERİNDE İNCELİYORUZ”
BAKAN KURUM: “TÜM ŞEHİRLERİMİZİ GEZİP PROJELERİ YERİNDE İNCELİYORUZ”
BAKAN KURUM: “TÜM ŞEHİRLERİMİZİ GEZİP PROJELERİ YERİNDE İNCELİYORUZ”
BAKAN KURUM: “TÜM ŞEHİRLERİMİZİ GEZİP PROJELERİ YERİNDE İNCELİYORUZ”
BAKAN KURUM: “TÜM ŞEHİRLERİMİZİ GEZİP PROJELERİ YERİNDE İNCELİYORUZ”
BAKAN KURUM: “TÜM ŞEHİRLERİMİZİ GEZİP PROJELERİ YERİNDE İNCELİYORUZ”
BAKAN KURUM: “TÜM ŞEHİRLERİMİZİ GEZİP PROJELERİ YERİNDE İNCELİYORUZ”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Osmaniye ziyareti kapsamında Bahçe ilçesindeki halk buluşmasında, şehitler diyarı Osmaniye'yi 2023, 2053 ve 2071'e taşımak için önemli projeleri kararlaştırdıklarını söyledi.

Kente yapılacak yatırımlar hakkında bilgi veren Kurum, projelerin Osmaniyelilere hayırlı uğurlu olmasını temenni etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde Türkiye'de son 18 yılda tarihi adımlar atıldığını aktaran Kurum, "Birçok projeyi başlattık. Sadece bir örnek vereyim size, 50 bin sosyal konut, 100 bin sosyal konut projelerimiz çerçevesinde 50 bin konutumuza 650 bin, yine 100 bin konutumuza da 1 milyon 200 bin vatandaşımız başvuru yaptı. Kuralarımızı çektik ve hızlı bir şekilde inşalarını gerçekleştiriyoruz." diye konuştu.

Kurum, Osmaniye'de inşa edecekleri 735 konutun temellerinin atıldığını, 6 ay gibi kısa bir sürede yüzde 50'sinin tamamlandığını, 2021'in başında da vatandaşa teslim etmeyi planladıklarını belirtti.

İlçede, 50 dönüm üzerinde yürüttükleri Şelale Teras Projesi hakkında bilgi veren Kurum, bunun için belediyeye İller Bankası aracılığıyla 1 milyon 250 bin lira hibe desteği sağladıklarını aktardı.

Kurum, bugün Osmaniye'yi sokak sokak gezdikleri gibi tüm Türkiye'yi de karış karış gezdiklerini belirterek, projeleri yerinde inceleyip yenilerini de gittikleri yerde açıkladıklarını anlattı.

"KUTLU YÜRÜYÜŞÜMÜZ, CUMHUR İTTİFAKI'YLA GÜÇLENEREK YOLUNA DEVAM ETMEKTEDİR"

"Bir hayalimiz, bir hedefimiz, bir aşkımız var; çevresiyle, doğasıyla, sağlıklı ve kimlikli şehirleriyle dünyaya örnek bir ülke olmak" diyen Bakan Kurum, şöyle devam etti:

"Hep söylüyoruz, 'Güçlü Türkiye'nin yolu güçlü şehirlerden geçer.' Biz bu yolda, şehirlerimizi güçlü kılmak için elimizden gelen tüm çabayı ve gayreti göstermeye inşallah devam edeceğiz. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, çıktığımız bu yolda yılmadan, yorulmadan, büyük bir aşkla yürüyeceğiz. 'Aşkla çalışan, koşan yorulmaz.' diyeceğiz. Osmaniye'yi, Bahçe'yi yeniden imar, inşa edeceğiz. Dev projeler yapmaya, milletimizin gönlüne girmeye, milletimizin duasını almaya devam edeceğiz. 18 yıl önce başlattığımız kutlu yürüyüşümüz, Cumhur İttifakı'yla güçlenerek yoluna devam etmektedir. Bunun en güzel örneğini de Osmaniye’de, Sayın Devlet Bahçeli Bey'in memleketinde, onun hemşehrileriyle yaptığımız yol arkadaşlığında görüyoruz. Allah bu birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi, yol arkadaşlığımızı daim etsin."

TOKi Başkanı Ömer Bulut da Türkiye genelinde sosyal konut uygulamaları kapsamında 940 bin konut ürettiklerini, 1 milyon hedefine de hızla ilerlediklerini belirtti.

Konuşmaların ardından Bahçe Belediye Başkanı İbrahim Baz, Bakan Kurum'a kılıç hediye etti. Daha sonra Bakan Kurum ve beraberindekiler, örnek konutlarda incelemelerde bulundu, vatandaşla sohbet etti. Kurum, buradan Bahçe Belediyesine geçerek, Belediye Başkanı İbrahim Baz ve diğer ilgililerle görüştü.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla başlattıkları Sosyal Konut Projesi'ni kararlılıkla sürdürdüklerini belirterek, "Şu an itibarıyla 940 bin konuta ulaştık. İnşallah 1 milyonuncu konuta çok yakın zamanda ulaşacağız ve hak sahibi vatandaşlarımıza da Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle anahtarını teslim edeceğiz." dedi.

Bakan Kurum, Osmaniye Valiliğini ziyaret ederek, Vali Erdinç Yılmaz ile görüştü. Daha sonra cuma namazını Bülbül Camisi'nde kılan Kurum, ardından kentte yapılması planlanan Merkez Millet Bahçesi alanını gezdi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü hizmet binası açılış törenine katılan Kurum, burada yaptığı konuşmada, Van ve Siirt'te şehit olan emniyet mensuplarına Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selamlarını ve sevgilerini Osmaniyelilere ileten Kurum, "Tabii bunun yanında şehrimizin yaşam kalitesinin en yüksek noktaya çıkarılması talimatını da bizlere verdiler. Biz de bugün bu talimatı yerine getirmek adına sabah saatleri itibarıyla Osmaniye'mize geldik." diye konuştu.

Kurum, Bakanlık olarak milletin ihtiyaçlarına cevap verecek planlamaları yaptıklarını, bu kapsamda 70'den fazla ili ziyaret ettiklerini anlattı.

Açılışını yaptıkları il binasının tüm Osmaniyelilere hayırlı olmasını temenni eden Kurum, "Bakanlık olarak kamu binalarımıza dair bir ilkemiz var. Bu anlamda bilhassa enerji tüketiminin azaltılmasını sağlamaya dönük çalışmalarımıza hız kazandırdık. Sadece kendi bakanlık binalarımızda değil, tüm kamu binalarımızda akıllı otomasyon sistemlerini kullanıyor, doğal malzemeleri seçiyor, güneş enerjisi sistemlerini tesis ediyoruz ve binalarımızın birçoğu kendi elektriğini üretiyor. Osmaniye İl Müdürlüğü'müzün yeni binasında da başta Sıfır Atık olmak üzere akıllı bina uygulamalarını hayata geçiriyoruz. Yeni hizmet binamız, mimari tasarımıyla da modern çözümler üretiyor." diye konuştu.

Osmaniye'yi marka şehir haline getirmek istediklerini dile getiren Bakan Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İl Müdürlüğü binamızın açılışı dışında da bugün Osmaniye'mizin 2023'üne, 2053'üne, 2071'ine dair çok önemli kararlar aldık ve 'Güçlü Türkiye, Güçlü şehirler' anlayışıyla Osmaniye'mizi çok daha yukarıya çekecek, marka şehir haline getirecek, ki bulunduğu konum itibarıyla doğu ile batıyı, kuzey ile güneyi bağlayan ve verimli topraklarıyla hem şehrine hem de ülkesine katkı sağlayan kadim şehrimiz Osmaniye'miz için yapılması gereken projeleri istişare ettik. Bu çerçevede de birçok kararlar aldık. Bugüne kadar Osmaniye'mize son 18 yılda Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde tam 11 milyar liralık yatırım yaptık. Eğitimden sağlığa, ticaretten turizme, tüm sanayi alanlarının iyileştirilmesine kadar şehirlerimiz, vatandaşlarımız için yapılması gereken tüm projeleri bir bir hayata geçirdik ve inşallah yine aynı anlayışıyla da gece gündüz çalışmak suretiyle de bu projeleri yapmaya gayret göstereceğiz."

KENTE YAPILACAK YATIRIMLAR

Valiliğin yanındaki boş alanının millet bahçesi olması için karar alındığını belirten Kurum, bundan dolayı Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Orman Genel Müdürlüğüne teşekkür etti.

Kurum, millet bahçesinde yürüyüş ve bisiklet yollarının olacağını anlatarak, "Türkiye'de de örnek olacağını düşündüğümüz millet bahçemizin içinde vatandaş 7 gün 24 saat vakit geçirebilecek. Kıraathanesinde gençlerimiz ders çalışacaklar, kitap okuyacaklar." diye konuştu.

Bakan Kurum, Osmaniye'ye Selahattin Cami projesinin de hayata geçirileceğini aktardı.

Şehirleri depreme hazır hale getirmek için Türkiye'nin her yerinde, kentsel dönüşüm seferberliğini sürdürdüklerinin altını çizen Kurum, belediyenin karşısında yer alan jandarmaya ait alanı, belediyeye tahsis ettiklerini ve burayı şehre yakışacak bir meydan projesi yapmak üzere çalışma başlattıklarını dile getirdi.

Bakan Kurum, 81 ilde 81 milyon metrekare Millet Bahçesi projelerinin kararlı şekilde sürdüğünü, bu çerçevede Kadirli ilçesinde ve Ellek beldesinde de millet bahçelerinin projelendirildiğini ifade etti.

"OSMANİYE'MİZE TAM 735 KONUT KAZANDIRIYORUZ"

Sosyal Konut Projesi hakkında da bilgi veren Bakan Kurum, şunları kaydetti:

"Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla başlattığımız, tüm Türkiye'de alt gelir grubunda evi olmayan vatandaşımız kalmayana dek Sosyal Konut Projemizi inşallah kararlı şekilde sürdüreceğiz. Türkiye'de ne kadar alt gelir grubu vatandaşımız varsa ev sahibi olana kadar da kararlılıkla bu projelerimizi devam ettireceğiz. Şu an itibarıyla 940 bin konuta ulaştık. İnşallah 1 milyonuncu konuta çok yakın zamanda ulaşacağız ve hak sahibi vatandaşlarımıza da Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle anahtarını teslim edeceğiz. Bu çerçevede 50 bin, 100 bin Sosyal Konut Projelerimiz var. Bu kapsamda da Osmaniye'mize tam 735 konut kazandırıyoruz. 600 konutu merkezde 135 konutu da Bahçe ilçemizde olmak üzere konutlarımızın kuralarını çektik, inşatlarına başladık."

Kurum, bir ve beraber olundukça şer odaklarının bu topraklarda kirli oyunlarını, karanlık planlarını asla hayata geçiremeyeceğini vurguladı.

Ülke ve millet olarak bütün badirelerin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderliğinde atlatılarak bugüne gelindiğini ifade eden Kurum, şöyle konuştu:

"Biz Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Osmaniye'mize bugüne kadar birbirinden güzel ve sağlam kamu binalarıyla, millet bahçeleriyle, kentsel dönüşüm çalışmalarıyla, sosyal konut projeleriyle desteklemeye, Osmaniye'nin yanında olmaya devam edeceğiz. İnşallah hem Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanımızın memleketi, ki Cumhur İttifakı'mızın bu noktada liderlerimizin büyük bir uyumu söz konusu, Devlet Bahçeli Bey'in memleketi Osmaniye'mize de yapılması gereken, vatandaşlarımızın daha iyi yaşam şartlarında yaşamaları adına yapılması gereken tüm projeleri kararlılıkla sürdüreceğimizi buradan bir kez daha ifade ediyorum."

Daha sonra il binasının açılış kurdelesini diğer katılımcılarla kesen Kurum, "Hayırlı, uğurlu olsun. İnşallah yeni açılışlarda biraya gelmek dileğiyle. Tüm temennimiz arzumuz Osmaniye'mize hayırlı işler yapabilmektir. Osmaniyeli vatandaşlarımıza şehrimize layık olabilmektedir." dedi.