ATATURK

BAKAN KURUM SEL VE HEYELANIN YAŞANDIĞI RİZE'DE...

15 Temmuz 2021
BAKAN KURUM SEL VE HEYELANIN YAŞANDIĞI RİZE'DE...
BAKAN KURUM SEL VE HEYELANIN YAŞANDIĞI RİZE'DE...
BAKAN KURUM SEL VE HEYELANIN YAŞANDIĞI RİZE'DE...
BAKAN KURUM SEL VE HEYELANIN YAŞANDIĞI RİZE'DE...
BAKAN KURUM SEL VE HEYELANIN YAŞANDIĞI RİZE'DE...
BAKAN KURUM SEL VE HEYELANIN YAŞANDIĞI RİZE'DE...

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile birlikte Rize'de şiddetli yağışa bağlı sel ve heyelanların meydana geldiği bölgelerde incelemede bulundu.

Bölgede incelemelerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum hasar tespit çalışmalarını gerek merkez Rize'den gerek çevre illerden getirdikleri ekiplerce yaptıklarını ifade ederek, "2 gün içinde inşallah bölgedeki hasar tespit çalışmalarında bir netice alacağız. Bir taraftan da hem heyelan riski altında kalmış yine taşkın riski altında olan binaların tespitlerinin yapılmasına müteakip daha önce Giresun Dereli'de olduğu gibi burada da konutlarımızın hızlı bir şekilde inşasını TOKİ Başkanlığımız eliyle yapacağız" dedi.

Madenli'ye gittiklerini, yerinde baktıklarını anlatan Bakan Kurum, şöyle konuştu:

"Hem DSİ dere ıslahları ile ilgili çalışmaları yapacak. Biz de eş zamanlı olarak dere taşkın riski altındaki binaların taşınması sürecini tek katlı ve yerinde zemin artı 2-3'ü geçmeyen taşkın riski altında olmayan alanlara yapacağız. Yine çay alım merkezlerinin sıkıntılı olduğunu, dere güzergahları üzerinde olduğunun tespitini yaptık. Buraya da örnek çay alım merkezlerini yine TOKİ Başkanlığımız eliyle yapıp vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. İnşallah enkaz kaldırma çalışmalarına da bir taraftan arama kurtarma çalışmalarını müteakip başlayıp hızlı bir şekilde konutlarımızın inşasını yapıyor olacağız. Tüm Rize'mize, Muradiye'mize, Güneysu'muza, Madenli'mize, Büyükköy'ümüze 'geçmiş olsun' dileklerimi iletiyorum. Milletimizin başı sağ olsun."

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise hem Güneysu'yu hem Büyükköy'ü ziyaret ettiklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Aynı zamanda Madenli beldesini ziyaret ettik. Tüm birimlerimiz kendi tespitlerini yaptılar. Hasar tespitinden yol açma çalışmasına kadar her biri devam ediyor. 82 köyden 64 köye kadar şu anda yolların açılma çalışmaları devam ediyor. Diğer 18 ile ilgili de ancak oralara ulaştıktan sonra ötekilere ulaşılacağı için çalışmalar devam edecek. Dün akşam bu konuda bir bilgi vermiştik. Bize gelen ihbarlar ve yaptığımız tespitler çerçevesinde Muradiye'de 3 kişinin enkaz altında kaldığını değerlendiriyorduk, bir vatandaşımıza ulaştık, Allah rahmet eylesin. Enkaz altında kaldığını değerlendirdiğimiz 2 vatandaşımızla ilgili arama kurtarma çalışmaları halen devam etmektedir."

Güneysu'da bir vatandaşın kaybolmasıyla ilgili de hem dere boyu hem de denize doğru gerek Sahil Güvenlik gerek dalgıçların arama kurtarma çalışmalarına devam ettiğini aktaran Soylu, şöyle konuştu:

"Yine bununla beraber dün akşamdan itibaren toplam arama kurtarma yaptığımız sayı 8'e çıktı. Bugün sabah itibarıyla bir vatandaşımızı daha bulduk. İki olmuştu, yine sabah gelen bir ihbar çerçevesinde Güneysu'ya bağlı Ballıdere köyünde bir evin selle karşı karşıya kaldığı ve evin içinin rüsubat dolduğu ihbarı gelince ekiplerimiz oraya ulaştılar. Maalesef orada da 3 vatandaşımızın hayatını kaybettiği bilgisini aldık. Biraz önce de o 3 vatandaşımıza ulaşıldı. Allah rahmet eylesin. Allah mekanlarını cennet eylesin. Toplam 8 vatandaşımızla ilgili yapılan arama kurtarma çalışmalarında 5'ini kaybettik. Diğer 3'üyle ilgili de arama kurtarma çalışmalarına enkaz altında ulaşma çalışmalarına veya dere yatağı aynı zamanda da denize ulaşmışsa çerçevede tüm çalışmalarımıza devam ediyoruz."

Soylu, toplam hastanelere müracaat sayısının 5 olduğunu, 4 kişinin hastanelerden taburcu edildiğini belirterek, bir kişinin şu anda hastanede tedavi altında göründüğünü söyledi.