ATATURK

BAKAN KURUM: “PLASTİK POŞET KULLANIMINI KİŞİ BAŞI 440 ADETTEN 40’A DÜŞÜRECEĞİZ”

01 Aralık 2018
BAKAN KURUM: “PLASTİK POŞET KULLANIMINI KİŞİ BAŞI 440 ADETTEN 40’A DÜŞÜRECEĞİZ”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum,  Meclis Genel Kurulunda yapılan düzenlemeyle 1 Ocak 2019’dan itibaren ücretli hale gelecek plastik poşet uygulamasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bir dizi programa katılmak için geldiği Tokat’ta Valilik ziyareti sonrası açıklamalarda bulundu. Kurum, yaptığı açıklamada, yapılan düzenlemeyle 1 Ocak 2019 itibarıyla plastik poşetlerin ücretli hale geldiğini söyledi. Plastik poşet başına 25 kuruş ücret alınacağını belirten Kurum, "Yıllık 30-35 milyar adet poşet kullanımını, kişi başı 440 adete geliyor, inşallah bu rakamı çok kısa sürede 40 adetlere kadar düşürmeyi planlıyoruz. Artık eski pazar çantalarımıza, filelerimize hep beraber dönmek istiyoruz." diye konuştu.

Pet ve metal şişe ile karton kaplara yönelik de yeni bir uygulama getirildiğine işaret eden Kurum, "Bu ürünleri piyasaya süren firmalar, ürünlerin toplanması için Bakanlığımıza bir bedel yatıracak. Biz de bunların geri dönüşümüne yönelik bir sistem kurup bu sistemde harcayacağız. Artık atmamayı öğrenmemiz gerekiyor. Sıfır Atık Projesi ile 2023 yılında yıllık 20 milyar lira tasarruf sağlamayı öngörüyoruz. Vatandaşlarımızı da kampanyaya güçlü şekilde katılmaya davet ediyoruz." ifadelerini kullandı.

“YEŞİLIRMAK’TA İNCELEMELER SÜRÜYOR”

Bakan Kurum, Amasya şehir merkezinden geçen Yeşilırmak'ta toplu balık ölümleri meydana geldiğini hatırlatarak, Bakanlığın gerekli birimlerinin sahada incelemelerini sürdürdüklerini anlattı.

Bakanlığın gezici laboratuvarlarınca sahada gerekli numunelerin alındığına dikkati çeken Kurum, şunları kaydetti:

"Ölü balıklardan da numune aldık. Bunları Ankara'daki ilgili laboratuvara gönderdik. 2 gün içerisinde neticeleri çıkacaktır. İlk gözüken, suda herhangi bir kirliliğe veya zehirli bir maddeye rastlanmadı. Yağışların fazla olması ve toprakların nehirlere akması sonucu balıklarımız zarar görmüş gözüküyor ancak kesin sonucu laboratuvar sonuçlarının ardından açıklayacağız."

Bakan Kurum, Tokat Valiliğini ziyaretinin ardından Mevlevihane, Bey Hamam Sokak, Bey Sokağı, Kaledibi, Mahallesi, Halit Sokağı, Sulusokağı, Deveciler Hanı'nı ziyaret ederek, kentsel dönüşüm projesi yapılması planlanan Kaledibi Mahallesi hakkında yetkililerden bilgiler aldı. Daha sonra yapımı devam eden TOKİ konutlarını inceleyen Kurum, millet bahçesi yapılması öngörülen Gümenek Mesire Alanı'nı gezerek Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu tarafından alanla ilgili bilgilendirildi.

Kurum daha sonra AK Parti Tokat İl Başkanı Metin Polat'ı makamında ziyaret etti.