BAKAN KURUM: İSTANBUL'DA KENTSEL DÖNÜŞÜM SEFERBERLİĞİMİZİ DAHA DA GÜÇLENDİREREK MAHALLE MAHALLE, SOKAK SOKAK GEREKEN İRADEYİ HEP BİRLİKTE ORTAYA KOYACAĞIZ

21 Mayıs 2023
BAKAN KURUM:  İSTANBUL'DA KENTSEL DÖNÜŞÜM SEFERBERLİĞİMİZİ DAHA DA GÜÇLENDİREREK MAHALLE MAHALLE, SOKAK SOKAK GEREKEN İRADEYİ HEP BİRLİKTE ORTAYA KOYACAĞIZ
BAKAN KURUM:  İSTANBUL'DA KENTSEL DÖNÜŞÜM SEFERBERLİĞİMİZİ DAHA DA GÜÇLENDİREREK MAHALLE MAHALLE, SOKAK SOKAK GEREKEN İRADEYİ HEP BİRLİKTE ORTAYA KOYACAĞIZ
BAKAN KURUM:  İSTANBUL'DA KENTSEL DÖNÜŞÜM SEFERBERLİĞİMİZİ DAHA DA GÜÇLENDİREREK MAHALLE MAHALLE, SOKAK SOKAK GEREKEN İRADEYİ HEP BİRLİKTE ORTAYA KOYACAĞIZ
BAKAN KURUM:  İSTANBUL'DA KENTSEL DÖNÜŞÜM SEFERBERLİĞİMİZİ DAHA DA GÜÇLENDİREREK MAHALLE MAHALLE, SOKAK SOKAK GEREKEN İRADEYİ HEP BİRLİKTE ORTAYA KOYACAĞIZ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Nakkaştepe Millet Bahçesi’nde gençlerle bir araya gelerek, “81 ilimizde yaşayan gençlerimizi, kardeşlerimizi eşit görüyoruz. 85 milyon vatandaşımıza da aynı hizmetleri götürmeye gayret gösteriyoruz. Bizim inancımız mazlumun, ihtiyaç sahibinin kimliğini, inancını sormaz. Dini, inancı, mezhebi, kültürü ne olursa olsun biz yardıma ihtiyacı olana hep birlikte koşarız… 11 ilimizde ilk etapta 319 bin, ardından 650 bin konutumuzu inşa edeceğiz ve işin sonunda afetzede kardeşlerimizin duasını alacağız… İstanbul'da kentsel dönüşüm seferberliğimizi daha da güçlendirerek mahalle mahalle, sokak sokak gereken iradeyi hep birlikte ortaya koyacağız…” dedi.

 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Üsküdar’da vatandaşlarla bir araya geldi. Bakan Kurum, Üsküdar'da balıkçılar, sahaflar ve antikacılar çarşısında esnafla görüştü.

Ardından Nakkaştepe Millet Bahçesi’nde gençlerle bir araya gelen Bakan Kurum, bütün hayallerinin gençlere daha iyi bir gelecek sunmak olduğunu ifade ederek, “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 21 yıldır mücadele ediyoruz. Her gün üstüne koya koya gençlerimiz için, daha iyi bir gelecek sunabilme amacıyla bu mücadelemizi veriyoruz. Depremler oluyor, seller oluyor. Milletimizin, yardımına koşuyoruz. Yangınlarda yine vatandaşımızın önce acılarına ortak oluyoruz ardından da onların mutluluğu için bir mücadele veriyoruz. 81 ilimizi eşit görüyoruz. 81 ilimizde yaşayan gençlerimizi, kardeşlerimizi eşit görüyoruz. 85 milyon vatandaşımıza da aynı hizmetleri götürmeye gayret gösteriyoruz. Bizim inancımız mazlumun, ihtiyaç sahibinin kimliğini, inancını sormaz. Dini, inancı, mezhebi, kültürü ne olursa olsun biz yardıma ihtiyacı olana hep birlikte koşarız.” dedi.

“Yurt dışında gördüğümüz şehir parklarının en güzeli, en iyisi olan Atatürk Havalimanı Millet Bahçemizi, İstanbul'umuzun gençlerine, ülkemizin gençlerine armağan ettik”

Bakan Kurum, el ele vererek kişi başı yeşil alan miktarını arttırmak için 81 ilde çalışıldığını belirterek, “81 milyon metrekare millet bahçesi hedefiyle yola çıktık. Bu çerçevede 2018'de başladığımız projemizde şu an 480'e yakın millet bahçemizin bir kısmını tamamladık. Bir kısmını da inşası devam ediyor. İşte burası da o millet bahçelerinden bir tanesi. Burada ağaçların içerisinde hem çevremizi, doğamızı çocuklarımıza öğretiyoruz. Hem de bu güzelliklerden hep birlikte istifade ediyoruz. İşte en büyüğünü de Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi olarak yapmış olduk. Orada yurt dışında gördüğümüz özendiğimiz şehir parklarının en güzelini, en iyisini İstanbul'umuzun gençlerine, ülkemizin gençlerine armağan ettik.

“11 ilimizde 173 bin konutun sanayi sitesinin, dükkânın inşasını başlattık”

Bakan Kurum, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 11 ilde vatandaşların yeni konutlarına kavuşması için gece gündüz çalışıldığını belirterek, “Dünyada eşi benzeri görülmeyen bir mücadeleyi 85 milyon kardeşimize hep birlikte verdik. Tek yürek, tek yumruk oldum.  Afetzede kardeşlerimiz için 11 ilimizde 14 milyon vatandaşımızı etkileyen bu afette canla başla mücadele ettik. Hatay'a gittik, Adıyaman'a gittik, Malatya'ya gittik, Gaziantep'e gittik, Kilis'e gittik. Kahramanmaraş'ta afetzede kardeşlerimize omuz omuza verdik. Afetin ilk anından itibaren yapmış olduğumuz bu çalışmalarla 15'inci günde ilk sözleşmelerimizi imzaladık. 46'ıncı günde ilk temellerimizi attık. Şu an 11 ilimizde 173 bin konutun sanayi sitesinin, dükkânın inşası başlamıştır. Bu dünyanın neresine giderseniz gidin görebileceğiniz bir manzara değildir. Bu başarı Türkiye Cumhuriyeti'nin başarısıdır. Hep sözümüzü tutan tarafta olduk. 11 ilimizde ilk etapta 319 bin, ardından 650 bin konutumuzu inşa edeceğiz ve işin sonunda afetzede kardeşlerimizin duasını alacağız. ” diye konuştu.

“İstanbul'da kentsel dönüşüm seferberliğimizi daha da güçlendirerek mahalle mahalle, sokak sokak gereken iradeyi hep birlikte ortaya koyacağız”

Bakan Kurum, afet bölgesindeki çalışmaların ardından İstanbul’a odaklanılacağını söyleyerek, “İstanbul'da 'Yarısı Bizden' kampanyasıyla başlatmış olduğumuz kentsel dönüşüm seferberliğimizi daha da güçlendirerek mahalle mahalle, sokak sokak İstanbul'un dönüşümü adına da gereken iradeyi hep birlikte ortaya koyacağız. İstiyoruz ki, hiçbir gencimiz geleceğe ümitsiz bakmasın. Hiçbir annemiz babamız yastığa başını koyduğunda huzursuz bir şekilde uyumasın istiyoruz. Sizler için sosyal konut projeleri yapıyoruz. Biliyorsunuz, cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi kapsamında gençlerimize yüzde 20 kontenjan ayırdık. İkinci etapta da yine 250 bin konutu başlatacağız. Aynı anlayışla şimdi orta gelirliler için, gençlerimiz için bir proje daha gerçekleştiriyoruz. İstanbul'da Arnavutköy'de 13 bin konutluk bir projemiz var.  Bu projede de gençlerimize yüzde 20 kontenjan ayırdık.” şeklinde konuştu.

“Gençlerimiz, yeni iş yerlerini kurarken geleceğe daha güvenle bakacaklar”

Bakan Kurum, gençler için yapılan çalışmaların bir kısmını anlatarak, “Gençlerimiz için seçim beyannamemizde değerli arkadaşlar istihdamın oluşturulabilmesi ve işsizlik oranının düşürülmesi amacıyla istihdam oranı hedefi koyduk. Yüzde 7 işsizlik hedefliyoruz.  Sizlere daha iyi bir gelecek sunabilmek için sizin daha iyi şartlarda, daha güzel alanlarda çalışabilmeniz için üretimin, istihdamın arttırılması demek. Üniversitede okuyan gençlerimiz için bir defaya mahsus bilgisayar ve elektronik cihazlarında vergi muafiyeti getirdik. Gençlerimize Aile ve Gençlik Bankası kuruyoruz. Yıllardır bizim olan doğalgazımızı çıkarmamıza müsaade etmediler. Petrolleri çıkarmamıza müsaade etmediler. Ama hamdolsun şimdi kendi gazımızı, kendi petrolümüzü çıkarıyoruz. Oradan elde ettiğimiz gelirle sizlere Aile ve Gençlik Bankası kuruyoruz. Gençlerimiz, yeni iş yerlerini kurarken geleceğe daha güvenle bakacaklar ve bu bankadan uygun şartlarda tasarruflarıyla, birikimleriyle, gelirleriyle yeni işleri için, yeni iş hayatı için destek alacaklar. Gençlerimize aylık 10 GB ücretsiz internet desteği vereceğimizi Sayın Cumhurbaşkanımız açıkladılar. Bu kapsamda da çalışmalarımızı yürütüyoruz.” ifadelerini kullandı.