ATATURK

BAKAN KURUM: “İMAR BARIŞI’NDAN 10 MİLYONA YAKIN KİŞİ İSTİFADE ETTİ”

22 Aralık 2018
BAKAN KURUM: “İMAR BARIŞI’NDAN 10 MİLYONA YAKIN KİŞİ İSTİFADE ETTİ”
BAKAN KURUM: “İMAR BARIŞI’NDAN 10 MİLYONA YAKIN KİŞİ İSTİFADE ETTİ”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İmar Barışı'na 9 milyon 210 bin kişinin başvurduğunu ve bu kişilerin 10 milyar 350 TL'lik bedeli yatırdığını belirterek, "Devletin vatandaşıyla barışını içeren, vatandaşımızın elektriğini, suyunu ve doğalgazını alabilmesi adına yapılan bu düzenlemede 10 milyona yakın vatandaşımız kanundan istifade etti." dedi.

Bakan Kurum, bir dizi programa katılmak için geldiği Gaziantep’te Vali Davut Gül'ü makamında ziyaret etti. Daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulunan Kurum, illerin sorunlarını çözmek üzere ziyaretler gerçekleştirdiklerini, Gaziantep'in de bu kapsamda yer aldığını belirtti.

"Çingene Kızı" mozaiğinin parçalarının kısa bir süre önce Gaziantep'e getirilmesinden memnuniyet duyduğunu anlatan Kurum, mozaiğin kente getirilmesiyle turizm ve ekonomi anlamında da önemli kazanımlar yakalayacağına inandığını vurguladı.

Bakan Kurum, Gaziantep'e bakanlık olarak yapılacak ve desteklenecek projelere ilişkin bilgi verdi.

 

"10 MİLYONA YAKIN VATANDAŞIMIZ KANUNDAN İSTİFADE ETTİ"

İmar Barışı ile ilgili genel bilgiler veren Kurum, şunları söyledi:

"Türkiye'de toplam 9 milyon 210 bin vatandaşımız İmar Barışı'na başvurdu ve 10 milyar 350 milyon TL'lik bedel yatırdı. Biliyorsunuz 31 Aralık'ta bu süreç tamamlanıyor. 10 milyona yakın vatandaşımız bugüne kadar İmar Barışı'ndan yararlandı. Devletin vatandaşıyla barışını içeren, vatandaşımızın elektriğini, suyunu ve doğalgazını alabilmesi adına yapılan bu düzenlemede 10 milyona yakın vatandaşımız kanundan istifade etti."

Bakan Kurum, Boğaziçi'nde İmar Barışı kapsamını genişleten düzenlemeyle ilgili bir soru üzerine de şu değerlendirmeyi yaptı:

"Dün Plan Bütçe Komisyonumuza İmar Barışı'na ilişkin bir teklif sunuldu. Bu teklif sınırlarını ihtiva ediyordu. Daha önce biliyorsunuz biz İmar Barışı'ndan boğaz ön görünümünde Tarihi Yarımada, Çanakkale'de belirli alanları İmar Barışı'na dahil etmemiştik. Ancak boğaz ön görünümünde kalan Sarıyer, fiilen ön görünümünde olmayan ancak ön görünümün sınırları içerisinde yer alan alanı da İmar Barışı kapsamına almıştık. Tabii gelinen süreçte yapılan incelemeler neticesinde boğaz ön görünümünde olan ancak fiilen ön görünüm olmayan ve buradaki vatandaşlarımızın elektrik, su ve doğalgaz gibi problemlerini çözecek sınırları yeniden incelendi. Teklifin içeriği Üsküdar'da, Beykoz ilçemizde ve Sarıyer ilçemizde ön görünümde olan, fiilen ön görünümde olmayan yapıların problemlerini çözmek adına teklif edilmiş bir düzenleme. Boğaz sınırları içerisindeki ve sahil şeridindeki yalılar bu düzenlemeye dahil değil."

 

“ÜLKENİN HER KÖŞESİNE HİZMET GÖTÜRÜYORUZ”

AK Parti Gaziantep İl Başkanlığı'nı da ziyaret eden Bakan Kurum, burada yaptığı konuşmada, kentte yapılan yatırımlara ilişkin bilgi verdi. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in kentte yeniden belediye başkanlığı için aday gösterildiğini anımsatan Kurum, şunları söyledi:

"1994 yılında Sayın Cumhurbaşkanımız, İstanbul Belediyesiyle sosyal belediyeciliğe başladı. Sosyal belediyecilik anlayışıyla bugün 16 yıldır iktidar olarak ülkenin her köşesine hizmet götürüyoruz. Milli gelirimiz arttı, turizmden sanayiye yapılmadık iş kalmadı. Tabii bunlar yetmez, bizim vatandaşımızın hem gelirini hem refah seviyesini arttırmamız gerekiyor. Artık sosyal belediyecilik anlayışıyla başlayıp şu an gönül belediyeciliği anlayışıyla devam eden süreçte artık bizim yapmamız gereken herkese dokunmak. Vatandaş bizden aslında çok şey beklemiyor. Gidip onun derdiyle dertlenebiliyorsanız, derdini dinleyebiliyorsanız, yapabileceğinizi söyleyip yapamayacağınızı da ifade ettiğiniz zaman vatandaşa bu yetiyor. Bunun için şehirlerimizi dolaşıyoruz."

 

"İNŞALLAH ALAMADIĞIMIZ BELEDİYELERİ DE ALACAĞIZ"

Bakanlık olarak her türlü projeye açık olduklarını ifade eden Kurum, 100 Günlük Eylem Planları'nın hayata geçtiğini hatırlattı.

Kurum, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla hayata geçen ilk eylem planında yüksek başarı sağlandığını belirterek, şunları ifade etti:

"Birinci 100 Günlük Eylem Planları'nda hamdolsun yüzde 98'lik başarıyla sağladık. Şu an İkinci 100 Günlük Eylem Planları'na geçtik. Bu eylem planları çerçevesinde aynı azimle, kararlılıkla projeleri takip ediyoruz. İllerimizde yapılacak olan millet bahçesi, çevre düzenlemesi, kentsel dönüşüm, alt yapı hizmetleri gibi birçok projemiz var. Bu projelere de aynı kararlılıkla devam edeceğiz. Sizden ricamız kapı kapı dolaşacağız. İnşallah o alamadığımız belediyeleri de alacağız."

Kurum, 50 bin konutluk Kuzey Şehir Projesi'nin tamamlanan konutlarını ziyaret ederek, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'den bilgi aldı.