ATATURK

BAKAN KURUM DEPREMZEDELER İLE BİR ARAYA GELDİ

09 Şubat 2020
BAKAN KURUM DEPREMDEN ETKİLENENLER İLE BİR ARAYA GELDİ
BAKAN KURUM DEPREMDEN ETKİLENENLER İLE BİR ARAYA GELDİ
BAKAN KURUM DEPREMDEN ETKİLENENLER İLE BİR ARAYA GELDİ
BAKAN KURUM DEPREMDEN ETKİLENENLER İLE BİR ARAYA GELDİ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Elazığ'da depremde hasar gören Sürsürü ve Mustafa Paşa mahallerinde kentsel dönüşüm kapsamındaki alanlarda 10 gün içerisinde temel atılacağını bildirdi.

Rüstem Paşa Mahallesi ile Abdullah Paşa Mahallelerinde depremzede ailelerle bir araya gelen Bakan Kurum, bugüne kadar yapılan ve bundan sonra yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Depremden 3 saat sonra şehre ulaşıp sahada çalışma yürüttüklerini belirten Kurum, vatandaşların sıkıntılarını giderene kadar Elazığ'a gelip gideceklerini söyledi.

Milletvekilleri, belediye başkanları ve diğer kurum temsilcileri ile yoğun çaba sarf ettiklerini vurgulayan Kurum, "İnşallah Elazığ eskisinden daha güzel, Elazığ'da yaşayanlar da eskisinden daha huzurlu ve mutlu olacak." dedi.

"MUSTAFA PAŞA'NIN YÜZDE 50'YE YAKINI AĞIR VE ORTA HASARLI"

Bakan Kurum, Mustafa Paşa Mahallesi'nde yıkılan binanın çevresindeki 46 binadan 43'ünün yapılan inceleme sonucunda riskli olduğunu belirlediklerini vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Yani hem beton hem demir kalitesi oldukça düşük binalar çıktı. Aldığımız verilere baktığımızda da Mustafa Paşa'nın yüzde 50'ye yakını ağır ve orta hasarlı binalar, geriye kalan kısımda da karot aldığımızda da birçok riskli binaların olduğunu görüyoruz. Evet, depremden etkilenmeyen ama deprem dışında binaları incelediğimizde de bu binaların riskli bina olduğunu görüyoruz. Beton sınıfının C20-25 olması gerekirken aldığımız numunelerde buraların olması gerekenin 3'te biri seviyesinde beton sınıflarına rastlıyoruz. Dolayısıyla mahallenin genelinde kötü bir yapı stoku var."

Bu nedenle Mustafa Paşa'daki kentsel dönüşüm alanını büyütülmesine karar verildiğini işaret eden Kurum, "Gerçekten riskli olduğunu düşündüğümüz ne kadar bina varsa bu projenin içine katacağız. Bu alan içerisinde yaklaşık 1708 konut, 364 de ticarethane var. Buraya zemin+5 yaparak ancak buradaki hak sahiplerine yeterli kadar bağımsız bölüm üretebiliyoruz. Zemin+5 tasarım yaptık." ifadelerini kullandı.

Bu tasarımda ağır hasarlı olanların hak sahibi olacağını işaret eden Kurum, "AFAD'tan hak sahibi olsun olmasın, biz proje dahilinde burayı bir kentsel dönüşüm alanı ilan edeceğiz. Bu kentsel dönüşüm alanında herkesin bir katılım değeri olacak. Arsa ve enkaz bedelini yerinde alıyorsanız yapım bedelini ödeyeceksiniz. Yemişli'de yaptığımız konutlardan isterseniz buradaki arsa ve enkaz bedelini düşeceğiz, kalanını ödeyeceksiniz." diye konuştu.

"SİZİN ÖDEYEBİLECEĞİNİZ ŞARTLARI OLUŞTURMAYA GAYRET GÖSTERECEĞİZ"

Bakan Kurum, AFAD'ın yapım bedelini 2 yıl ödemesiz 18 yılda aldığına işaret ederek, "Biz de belki bire bir aynısını yapamayız ama sizin ödeyebileceğiniz şartları oluşturmaya gayret göstereceğiz. Yani orta hasarlı binalar, belki az hasarlı görünüp riskli çıkan binaların hepsini bu paketin içine koyacağız ve altyapı ve camilere ilişkin gerekli sübvansiyonun hepsini biz yapacağız. Hatta fiyatla, vade farklarıyla ilgili gerekli sübvansiyonları biz Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla yapıyor olacağız." bilgisini paylaştı. 

"EN AZINDAN SICAK BİR EVLERİ OLSUN ORADA KALSINLAR"

Kurum, Bizmişen'deki hazır ve oturulabilecek haldeki konutları ilk önce Sürsürü ve Mustafa Paşa mahallerindeki hak sahiplerine teklif ettiklerini belirterek, şunları söyledi:

"Eğer isteyen olmazsa veya fazla olursa da Elazığ'daki ağır hasarlılara dağıtacağız. Bununla ilgili önümüzdeki haftaya kadar başvurularınızı alacağız. Başvuran oldu oldu, olmadı diğer vatandaşlara açacağız. Çünkü elimizdeki konutları bir şekilde dışarıda kalan ağır hasarlı olanlara vermemiz lazım ki çadırda, konteynerde kalmasınlar. En azından sıcak bir evleri olsun orada kalsınlar. Şu ana kadar 500 kişi talep formu doldurmuş. Tabii biz alanları bugün sizinle paylaşıyoruz çünkü bu alanlar daha önce dahil değildi. Daha önce söylememiştik, yeni dahil ettik bu alanları."

SÜRSÜRÜ'DE 10 GÜN İÇİNDE TEMEL ATILACAK

Öte yandan il genelinde yıkım çalışmalarının da süratli şekilde sürdüğünü anlatan Kurum, "Projeye dahil olanlar acil bir şekilde bu alanlardan taşınması gerekiyor ki bize yer teslimi yapılacak. Sürsürü Mahallesinde 10 gün içerisinde temel atacağız. Mustafa Paşa'da da temelimizi eş zamanlı atıp, hızlı bir şekilde yıl sonuna kadar konutları bitirmek istiyoruz. Artık önümüze bakalım, yapacağımız daireler 3+1 120 metrekare,  2+1'lerde 90 metrekare brüt daireler olacak. Netleri 2+1'in 75, 3+1'inde 102 metrekare olacak. Sizin farklı daireleriniz olabilir artık o daireleriniz değeri neyse ona göre hareket edilecek." diye konuştu.

"ELAZIĞ’DA BÜYÜK BİR KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ GELİŞTİRİYORUZ"

Bakan Kurum, az hasarlı binaların da riskli bina statüsünde kentsel dönüşüm projesine dahil edileceğini belirterek, isteyene fiyat farkı ödemek koşuluyla yeni konut verileceğini söyledi.

Yapılacak konutların afet kapsamında değil, kentsel dönüşüm alanı olduğu için yapılacağını vurgulayan Kurum, ağır hasarlı binaların yoğunluğundan dolayı Çevre Şehircilik Bakanlığı olarak Cumhurbaşkanının talimatıyla  Elazığ’da büyük bir kentsel dönüşüm projesi uyguladıklarını aktardı.

Kurum, evinin bulunduğu alanda yeni konut almak istemeyenlerin ister Bizmişem ve Cumhuriyet mahallelerindeki hazır konutlardan, isterlerse yeni yapılacak Zafran Mahallesi'ndeki projelerden yararlanabileceklerini söyledi.

Orta hasarlı binalarla ilgili çalışma yürüttüklerini anlatan Kurum, "Biz hazine mülkiyetlerini belediye üzerinden uygun şartlarda sizlere vereceğiz. İsterseniz bu alanlardaki vatandaşlarımız kendileri bir müteahhitle anlaşıp bunu da yapabilecek. Bu da dışarıdaki en azından orta hasarlı vatandaşlarımız için bir çözüm önerimiz ki bugüne kadar bunla ilgili bir süreci işletememişiz zannettiğim kadarıyla. Şimdi biz bunun da önünü açmış olacağız."

"CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TAKİP EDİYOR"

Abdullahpaşa Mahallesi genelinde bir yıl sonra hiçbir problemin kalmamış olacağını bildiren Kurum, şöyle devam etti:

"Bugüne kadar Elazığ’da Elazığ’daki vatandaşlarımızla, kardeşlerimizle 16 gündür birlik beraberlik içerisinde bu depremle ilgili tüm yaraları sarmak için mücadele ettik. İnşallah yıl sonuna kadar da biz bir kardeşiniz olarak Elazığlı bir hemşehriniz olarak sürekli buraya geleceğiz ve bunların birebir takipçisi olacağız ve verdiğimiz sözleri de size bir bir tutmak suretiyle de yerine getireceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımız da burayı takip etmektedir ve işin her kademesi ile ilgili kendisini bilgilendiriyoruz. İnşallah bir yıl sonra farklı bir Elazığ farklı bir Abdullahpaşa farklı bir Mustafapaşa, Sürsürü olacak."