ATATURK

BAKAN KURUM DEPREM BÖLGESİNDE

31 Ekim 2020
BAKAN KURUM DEPREM BÖLGESİNDE
BAKAN KURUM DEPREM BÖLGESİNDE
BAKAN KURUM DEPREM BÖLGESİNDE
BAKAN KURUM DEPREM BÖLGESİNDE
BAKAN KURUM DEPREM BÖLGESİNDE
BAKAN KURUM DEPREM BÖLGESİNDE

İzmir'de meydana gelen, 26 kişinin yaşamını yitirdiği, 800'den fazla kişinin yaralandığı 6,6 büyüklüğündeki deprem sonrası yaralar sarılmaya çalışılıyor. Deprem haberini alır almaz bölgeye intikal eden bakanlar, deprem bölgesinde devam eden çalışmaları anbean takip ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da depremin hemen ardından İzmir’e hareket etti.

Deprem bölgesinde kurulan Afet Koordinasyon Merkezi’nde bölgedeki bakanlarla birlikte basın toplantısı düzenleyen Bakan Kurum, enkaz altından 100 kişinin çıkarıldığını söyledi. Sahada 2059 personelin çalıştığını ifade eden Kurum, evinden eşyasını alamayan vatandaşlar için eşya yardımı, evi oturulamayacak hale gelen vatandaşlara kira yardımı yapılacağını ifade etti.

Kurtarma faaliyetlerini yaparken can güvenliğini ön planda tutarak binaların  takibinin anbean yapıldığını aktaran Bakan Kurum, şöyle konuştu: “Salınım var mı yok mu, takip etmek suretiyle çalışmaları titizlikle yürütüyoruz. AFAD'ımız, Kızılay'ımız, belediyemiz bölgeye çadır sevkiyatı yaptı. Beslenme ihtiyacı Kızılay koordinasyonunda. Bugün fiilen hasar tespit çalışmalarını yapacağız. Vatandaşlarımızın konutlarını inceleyeceğiz. Vatandaşlarımızdan ricamız, bakanlığımızın ekiplerinin tespitlerini tamamlamalarına müteakip binalarına girmeleri. Ağır hasarlı, yıkılma riski olan binalarımız olduğu düşüncesindeyiz.”

“Ülke Olarak Kenetlendik”

Şu ana kadar 100 kişiyi enkazdan sağ olarak kurtardıklarını belirten Bakan Kurum, “Canlarımızı kurtarmak adına hassasiyetle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Tüm sivil toplum ekiplerimize teşekkürlerimizi sunuyorum. 15'inci saatte Fadime Tolu'yu ekiplerimiz sağ salim çıkardı. 17 saat sonra da 16 yaşındaki İnci kızımız kurtuldu. Yaklaşık 17 saat sonra Hülya Özmet hanımefendi kurtarıldı. İnşallah ekiplerimiz enkaz altından sağ salim diğer vatandaşlarımızı da çıkaracak. Cumhurbaşkanımız anbean süreci takip etmektedir. Buradaki koordinasyonu yakından inceleyip, eksikler ile ilgili talimat vermektedirler. Ülke olarak kenetlenmiş durumdayız. İzmir'imiz için Elazığ'da, Malatya'da olduğu gibi bir olduk. Arama kurtarma faaliyetlerini 2059 kişiyle yürütüyoruz. Tüm yaraları saracağız. Vatandaşlarımız müsterih olsun.” İfadelerini kullandı.

“Kalıcı Konut Çalışmalarına Başlıyoruz”

Bölgeye 3 bin çadır kuracaklarını kaydeden Bakan Kurum, şu ana kadar 750 çadırın kurulduğunu, akşama kadar kalan kısmının tamamlanacağını söyledi. Mobil beslenme ünitelerinin sahada olduğunu belirten Bakan Kurum, “49 personel ve 37 araç ile faaliyetimiz sürüyor. Binasından malzemesini alamayacak vatandaşlara eşya yardımı yapılacak. Kalıcı konut çalışmasına başlıyoruz. Enkaz kaldırılan alanların zemin etütlerine bakacağız. İzmir için daha önce yaptığımız gibi tüm özverimizle elimizden geleni yaparak, yaraları saracağımızı söylemek istiyorum.” dedi.