ATATURK

BAKAN KURUM CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLE KONYA’DA TOPLU AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDI

17 Aralık 2018
BAKAN KURUM CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLE KONYA’DA TOPLU AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDI
BAKAN KURUM CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLE KONYA’DA TOPLU AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirilen Mevlana Meydanı'ndaki toplu açılış törenine katıldı.

Toplu açılış töreninde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  AK Partili eski belediye başkanlarının Konya'ya büyük hizmetlerde bulunduğunu belirterek, "Çünkü bizim belediyecilik zihniyetimizde bu var. Son 5-6 yılımızı şöyle bir gözden geçirdiğimizde maruz kaldığımız her saldırının üstesinden Allah'ın yardımı ve milletimizin desteğiyle geldiğimizi görüyoruz" ifadelerini kullandı.

Uluslararası alanda ilişkilerin çeşitlendirildiğini anlatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Güçlendik mi, güçlendik. 15 yıl önce göreve geldiğimizde silahlı kuvvetlerimizin yüzde 20 biz yerli olarak silah, mühimmat ihtiyacını karışılıyorduk. Ama şimdi bu hangi orana çıktı biliyor musunuz, yüzde 65. Artık, insansız hava araçlarımızı yapıyor muyuz? Silahlı insansız hava araçlarımızı yapıyor muyuz? Artık zırhlı taşıyıcılarımızı yapıyor muyuz, tanklarımızı yapmaya başladık mı? Daha neler, neler. Onun için füzelere varıncaya kadar her şey yapılıyor. Onlar da bunu biliyor, bunu görüyorlar. Dolayısıyla Türkiye ile oynanmaz.

Şimdi, ekonomi silahını üzerimize yönelttiler. Geçtiğimiz aylarda kur, faiz, enflasyon gibi bir sarmala sokmak istediler. O da tutmadı ve kısa zamanda o da aşıldı. Türkiye ekonomisinin evelallah gerçek durumu oturuyor, oturacak. Terör örgütleriyle, darbecilerle gizli açık nice tuzakla elde edemedikleri neticeye, ekonomi üzerinden ulaşmak için harekete geçtiler. Meselenin gerisindeki niyeti bildiğimiz için hemen tedbirlerimizi aldık, bu saldırıların da önünü kısa sürede kesmeyi başardık."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye'de sadece Türkiye'nin güvenlik altına aldığı bölgelerdeki insanların huzur içinde hayatlarını sürdürebildiğine dikkati çekerek, Cerablus'ta, Afrin'de huzurun olduğunu, o bölgelerde okulların, hastanelerin yapıldığını, onun dışındaki her yerde tehdit ve zulüm olduğunu vurguladı.

 

"BU HAİNLERİN TEPELERİNE İNMEMİZ AN MESELESİDİR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ne yaparlarsa yapsınlar bizim askerimiz ve kendi topraklarını savunan Özgür Suriye Ordusu'nun cengaverleri geldiğinde hepsi de o çukurlara gömülmekten kurtulamayacaklar. Türkiye'ye düşmanlık edip, hele hele silah doğrultup da iflah olan görülmemiştir. Bunların sonu da aynı olacak. Bu hainlerin tepelerine binmemiz an meselesidir." dedi.

Türkiye'nin her alanda hedeflerine ulaşmasının birinci şartının, birlik ve beraberliğe sahip çıkılması olduğunu hatırlatan Erdoğan, "Yıllarca bu ülkeyi karşısındakilerin gücünü abartarak adeta felç halde bıraktılar. Ne zaman ki silkinip harekete geçtik, işte o zaman gerçek gücümüzün, potansiyelimizin, karşılığımızın farkına vardık." değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan, AK Parti'nin girdiği 14 seçimin tamamında açık ara birinci olmasının, sadece bir siyasi sonuç olmadığını, aynı zamanda milletin birliği, beraberliği, kardeşliği konusundaki kararlılığının ifadesi olduğunu aktardı.

"Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet" vurgusu yapan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bir olacağız, iri olacağız, kardeş olacağız, beraber olacağız hep birlikte Türkiye olacağız. İnşallah 31 Mart'ta bu güçlü duruşu tüm dünyaya karşı göstereceğiz. 31 Mart'ta sadece şehirlerimize belediye başkanı seçmekle kalmayacak aynı zamanda ülkemizin ve milletimizin geleceğine yeni bir ışık tutacağız. Bu seçimlerde milletimizin ortaya koyacağı irade, demokrasimize ve ekonomimize yönelik saldırılara da bir cevap olacaktır."

Açılışı yapılan eserlerin ülkeye hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, emeği geçenleri tebrik etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hz. Mevlana'yı 745. vuslat yıl dönümünde saygı ve rahmetle yad etti.

 

“39 PROJEYİ YÜZDE 98 BAŞARIYLA TAMAMLADIK”

Törende Konyalılara hitap eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise, roblemleri yerinde tespit etmek için il ziyaretleri gerçekleştirdiğini söyledi.

Yerel yönetimlerle ve halkla görüşerek şehirleri daha yaşanabilir hale getirmek için çalışma yürüttüklerini ifade eden Kurum, "Yapılması gerekenlerle ilgili çalışmalarımızı başlattık. 100 Günlük Eylem Planı kapsamında Bakanlık olarak 39 projeyi hamdolsun yüzde 98 başarıyla tamamladık. İkinci 100 Günlük Eylem Planı kapsamında 28 şehirde 52 millet bahçesi dahil çalışmalarımıza başladık. Alt yapı çalışmalarına ülke genelinde devam ediyoruz." diye konuştu.

 

 "ANKARA VE İSTANBUL SANAYİ ALANLARINDA İMAR PLANLARINI HAZIRLIYORUZ"

Ulusal Akıllı Kent Stratejisini hazırladıklarını anlatan Murat Kurum, şunları kaydetti:

"Emlak Bankası kısa zaman içerisinde yeniden halkımızın hizmetinde olacak. Şehit ve gazi ailelerine öncelikli olarak konut veriyor ve faizsiz konut kredisi kullandırıyoruz. Tarım alanlarını kullanan çiftçilerimize kiralama işlemlerini tamamlamak üzereyiz. Yaklaşık 180 bin çiftçimizin kiralama işlemlerini yürütüyoruz. Şu anda 10 bini aşkın kurumda kurlumu tamamlanan 'Sıfır Atık Projesini' tüm kurumlara yaygınlaştırılması için çalışmalarımız devam ediyor. Ankara ve İstanbul sanayi alanlarında imar planlarını hazırlıyoruz. Şehirlerimizin geleceğini doğrudan ilgilendiren 39 planı uygulamak için ara vermeden çalışmalarımıza devam ediyoruz."

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Ne yaparlarsa yapsınlar, biz hedeflerimize doğru yürümekten vazgeçmedik, vazgeçmiyoruz. Ülkemizin bu kararlı ve vakur tavrını gördükçe kudurduklarını biliyoruz." dedi.