ATATURK

BAKAN KURUM:” BİR HAFTA İÇİNDE HASAR TESPİTİNİ TAMAMLAYACAĞIZ”

01 Kasım 2020
BAKAN KURUM:” BİR HAFTA İÇİNDE HASAR TESPİTİNİ TAMAMLAYACAĞIZ”
BAKAN KURUM:” BİR HAFTA İÇİNDE HASAR TESPİTİNİ TAMAMLAYACAĞIZ”
BAKAN KURUM:” BİR HAFTA İÇİNDE HASAR TESPİTİNİ TAMAMLAYACAĞIZ”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir'de 6,6 büyüklüğündeki deprem nedeniyle yıkılan binaların enkazlarında yürütülen çalışmaları inceledi.

Depremde ağır hasar alan ya da yıkılan Yağcıoğlu ve Yılmaz Erbek apartmanları ile Barış Sitesi'ne gelen Bakan Kurum, çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Arama kurtarma çalışmalarını takip eden depremzedelere geçmiş olsun dileğinde bulunan Kurum, vatandaşların taleplerini dinledi.

Kurum, daha sonra ildeki diğer bakanlarla 112 Acil Çağrı Merkezi'nde basına kapalı gerçekleştirilen koordinasyon toplantısına katıldı. Bakan Kurum daha sonra depremden etkilenen bölgelerin muhtarlarıyla bir toplantıda bir araya geldi.

Koordinasyon merkezinde bütün çalışma gruplarının koordine edildiğini aktaran Kurum, enkazlarda arama kurtarma faaliyetlerinin devam ettiğini, ayrıca hasar tespit çalışmalarının da sürdüğünü söyledi.

Depremde hayatını kaybeden vatandaşlara Allah'tan rahmet dileyen Kurum, yaralı vatandaşların kurtarılması için 24 saat esasıyla çalışmaya devam ettiklerini aktardı.

Muhtarlara, taleplerini ve ihtiyaçlarını kaymakamlıklar aracılığıyla kendilerine ulaştırabileceklerini söyleyen Kurum, muhtarların da dahil olduğu WhatsApp grubu üzerinden bildirilen bütün ihtiyaçların Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) koordinasyonunda giderilmeye çalışılacağını ifade etti.

Hasar tespit çalışmalarının da yapıldığını anımsatan Kurum, çalışmaların koordinasyonun Çevre ve Şehircilik Bakanlığında olduğunu bildirdi.

Şu an sahada hasar tespit çalışması yürüten 1000 kişiden oluşan ekip olduğunu belirten Kurum, şunları kaydetti:

"Eksiklik olması halinde sayıyı artıracak durumumuz var. Sizlerin mahallelerde bu koordinasyonu sağlamanız çok önemli. Acil ve öncelikli olduğunu düşündüğünüz ihtiyaçlarınız varsa hasar tespiti olabilir, barınma olabilir bunları bize, Afet Koordinasyon Merkezi'ne iletebilirsiniz, WhatsApp hattından iletebilirsiniz, vali yardımcımıza iletebilirsiniz. İhtiyaçları gidermek adına hızlı müdahil olabiliriz, sizlerin bunları iletmeniz önemli. Bir hafta 10 gün içerisinde hasar tespit çalışmalarımızı tamamlayacağız. Öncelikli alanlardan başlayacağız. Öncelikli alanlarımız enkaz bölgeleri ve enkaz bölgelerinin etrafındaki yapılar."