BAKAN KURUM, BEYKOZ İSTİŞARE TOPLANTISINA KATILDI

19 Mayıs 2023
BAKAN KURUM, BEYKOZ'DA MAHALLE MUHTARLARI İLE BİR ARAYA GELDİ
BAKAN KURUM, BEYKOZ'DA MAHALLE MUHTARLARI İLE BİR ARAYA GELDİ
BAKAN KURUM, BEYKOZ İSTİŞARE TOPLANTISINA KATILDI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, bugün Beykoz İstişare Toplantısı programına katıldı. Bakan Kurum, konuşmasında, “Millî mücadele ruhunun yeşerdiği ve Gazi Mustafa Kemal’in gençlerimize armağan ettiği 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nı, gençlerimizin bayramını, ülkemizin tüm gençlerinin bayramını kutluyorum… Şu an itibariye ‘Yarısı Bizden’ kampanyasına İstanbul genelinde 741 bin bağımsız bölüm için 166 bin başvuru aldık, bu da yaklaşık 2.9 milyon kardeşimiz devletine itimat ediyor, güveniyor demek… Beykoz’un hemen hemen her mahallesinde yıllardır beklenen imar planlamaya dair çalışmalarımızı tamamladık, bütün planlarımızı askıya çıktıkVatandaşımız anlaşsınlar, çoğunluk burada mülkiyete dair, imar planlarına dair talebi varsa, gelsinler sınırı belirlesinler, başkanım hep birlikte rezerv alan ilan edelim, o yetki bende…” ifadelerine yer verdi.

 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İstanbul Beykoz’da İstişare Toplantısı programına katıldı. Bakan Kurum, Milli Mücadele ruhunun yeşerdiği ve Gazi Mustafa Kemal’in gençlere armağan ettiği 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutladı.

Bakan Kurum, afet bölgesinde 11 şehirde gece gündüz demeden çalıştıklarını ifade ederek, “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde sahada toplamda 173 bin konutu, dükkânımızı, sanayi sitemizin inşaatını da gece gündüz sürdürüyoruz. Bir yıl içerisinde 319 bin, toplamda 650 bin konutumuzu inşa ederek depremzede kardeşlerimize teslim edeceğiz.” diye konuştu.

Beykoz’un hemen hemen her mahallesinde yıllardır beklenen imar planlamaya dair çalışmalarımızı tamamladık, bütün planlarımızı askıya çıktık”

Beykoz’un sorunlarıyla birebir ilgilendiklerine dikkati çeken Bakan Kurum, “Tokatköy mahallemizde temelleri attığımız 776 yeni yuvamız, dükkanlarımız söz verdiğimiz gibi 2 yıl içerisinde tamamlanacak. Beykoz’un hemen hemen her mahallesinde yıllardır beklenen imar planlamaya dair çalışmalarımızı tamamladık. Bütün planlarımızı askıya çıktık. Burada geçen yine Beykoz’a geldiğimizde vatandaşlarımızın talepleri var. Biz dertliyiz. Dert insanı yollara düşürürmüş. Biz de milletimizin dertlerini çözmek için bu mücadeleyi veriyoruz. Her şeyi doğru yapmayabiliriz. Ama elimizden geleni yapıyoruz. Ve burada da vatandaşlarımızın mülkiyet sorunlarının, imar problemlerinin çözümü adına her türlü iradeyi ortaya koyduk. Elbette ki planlarda, süreçte aksaklıklar olabilir. Ama nasıl bu iradeyi ortaya koyduysak, nasıl imar planlarını yıllardır milletimizin, vatandaşımızın beklediği sorunları birer birer çözdüysek, varsa eğer yine sorun, o sorunu da çözecek bu kadrolardır. Hep beraber çözeceğiz. Hep birlikte birbirimize destek olarak çözeceğiz.” şeklinde konuştu.

Bunların hepsini bizlere ileteceksiniz, biz de düzelteceğiz, ben bu sorunların çözüleceğinin sözünü buradaki tüm arkadaşlarımıza veriyorum”

Bakan Kurum, Beykoz’da 23 mahallenin yeni imar planlarının onayladığının altını çizerek,  “Toplamda 9 bin 162 hektar alan, yani 90 milyon metrekare alan demek. Ve Akbaba’dan Riva’ya, Cumhuriyet’ten Soğuksu’ya, Anadolu Feneri’nden Mahmut Şevket Paşa’ya, Dereseki’den Görele’ye kadar tam 23 mahalleden bahsediyoruz. 23 mahallenin yeni imar planları onaylanmıştır. Ve muhakkak eksiklik olabilir. Hata da olabilir. Ama şunu bilmenizi isterim ki burada bilerek, isteyerek hiçbir arkadaşımız hata yapmaz. Ve askıya çıkmasının nedeni nedir? Orada vatandaşlarımızdan, muhtarlarımızdan oradaki kardeşlerimizden gelen talepler doğrultusunda o düzenlemeleri yapmaktır. Yine yaparız, yine onaylarız. Yine askıya çıkarız. Burada hiçbir kardeşim bununla ilgili bir endişeye bir kere girmesin. Bu askıları biz işte muhtarlıklarımıza, belediyemizle, orada başka nerelerde asıyorsak duyuruyoruz. Orada varsa bir eksiklik muhtarlarımız mahallelerimde öncülük etsinler. Şurada şöyle şöyle bir sorun var, şurada şöyle olması gerekirdi, şurada haksızlık var. Bunların hepsini bizlere ileteceksiniz. Biz de düzelteceğiz. Ben bu sorunların çözüleceğinin sözünü buradaki tüm arkadaşlarımıza veriyorum. Sonuçta 90 milyon metrekarede imar planı yapıyorsunuz. Yıllardır yapılmamış. Cumhuriyet tarihinde sayın başkanımın da ifade ettiği gibi o günden bugüne neticede mülkiyet sorunu devam etmiş. Aslolan bu iradeyi ortaya koymaktır.” ifadelerini kullandı.

“Beykoz’umuzda Yalıköy ve Ortabahçe mahallelerini kapsayan 300 bin metrekare büyüklüğünde ilave bir Milet Bahçesi’ni de kazandırıyoruz”

Bakan Kurum, mülkiyet sorunlarının ve tapu problemlerinin hızla çözüleceğini belirterek, “Yine Beykoz’dan Rüzgârlıbahçe’ye, Çubuklu ve İshaklı mahallerimize kadar 4 bin vatandaşımızın kullanımında olan 2/B alanlarındaki çalışmalarımızı hızla sürdürüyoruz. Yine Gümüşsuyu’nda 1.500 vatandaşımızın yaşadığı bölgede çalışmalar süratle devam ediyor. Bu alanlarda vatandaşlarımızın merakla beklediği mülkiyet sorunları ve tapu problemlerini hızlı bir şekilde çözeceğiz. Bunun yanı sıra Çavuşbaşı, Karlıtepe ve Gümüşsuyu’nda imar planı çalışmalarımızı tamamladık. Ruhsatları verme sürecini yine başlatıyoruz. Ayrıca Beykoz’umuzda Yalıköy ve Ortabahçe mahallelerini kapsayan 300 bin metrekare büyüklüğünde ilave bir Milet Bahçesi’ni de kazandırıyoruz.“ dedi.

“Vatandaşımız anlaşsınlar, çoğunluk burada mülkiyete dair, imar planlarına dair talebi varsa, gelsinler sınırı belirlesinler, başkanım hep birlikte rezerv alan ilan edelim, o yetki bende”

Bakanlık yetkisinde şu an Beykoz’da bekleyen imar planının bulunmadığını altını çizen Bakan Kurum, “Hepsi onaylanmıştır, hepsi askıya çıkmıştır. Ancak Bakanlığımız dışında boğaz geri görünümde kalıp yetkinin şu an itibariyle bizde olmadığı Büyükşehir Belediyesi’nde olduğu yerlere dair de muhtarlarımız, belediyemiz çalışsınlar. Çubuklu mahallesi muhtarımıza söylemiştim bunu. Yine burada bütün muhtarlarımıza söylüyorum. Arkadalar biz de ne ise doğrusunu söylemek zorundayız. Doğrusunun peşinden koşmak zorundayız. Yetkimizde değil. Ama şunu söylüyorum. Eğer vatandaşımız o alanlarda “Sayın Bakanım, Büyükşehir Belediyesi bizim imar planlarımızı yapmadı. Biz söylememize rağmen yıllardır beklememize rağmen bu planları gerçekleştirmediler. Ve biz istiyoruz ki Bakanlık nezdinde bu imar planı nasıl 90 milyon metrekarede çözüldüyse, bizim mahallemizde de yerinde görünüm alanlarında da siz bakanlık bünyesinde planımızı yapar mısınız?” diyorlarsa eğer, biz o bölgeleri de rezerv alan ilan etmek suretiyle, rezerv alanda yetkiyi bakanlığımıza alarak, belediyemizle, muhtarlarımızla, vatandaşlarımızla birlikte çalışır, oradaki imar planlarını da yaparız. Buradaki karar tamamen vatandaşımıza aittir. Vatandaşımız anlaşsınlar, çoğunluk burada mülkiyete dair, imar planlarına dair talebi varsa, gelsinler sınırı belirlesinler, başkanım hep birlikte rezerv alan ilan edelim. O yetki bende.” diye konuştu.

Şu an itibariye ‘Yarısı Bizden’ kampanyasına İstanbul genelinde 741 bin bağımsız bölüm için 166 bin başvuru aldık, bu da yaklaşık 2.9 milyon kardeşimiz devletine itimat ediyor, güveniyor demek”

İstanbul’un deprem bölgesinden sonra en önemli gündemleri olduğunu belirten Bakan Kurum, “Sayın Cumhurbaşkanımız “Yarısı Bizden” kampanyamızı ilan ettiler. Hemşerilerimizin teveccühü bizi mutlu ediyor. Şu an itibariye İstanbul genelinde 741 bin bağımsız bölüm için 166 bin başvuru aldık. Bu da yaklaşık 2.9 milyon kardeşimiz devletine itimat ediyor, güveniyor demek. İnşallah hep birlikte, sizlerle birlikte şehirlerimizi, Beykoz’umuzu dönüştüreceğiz ve İstanbul’da hiçbir riskli yapı bırakmayacağız. Biz kararlıyız. Şehirlerimizi, İstanbul’umuzu, 39 ilçemizi afetlere dirençli hale getireceğiz.” dedi.