ATATURK

Bakan Güllüce: Müteahhitlikte Söz Sahibiyiz

16 Ocak 2014
Bakan Güllüce: Müteahhitlikte Söz Sahibiyiz
Bakan Güllüce: Müteahhitlikte Söz Sahibiyiz
Bakan Güllüce: Müteahhitlikte Söz Sahibiyiz
Bakan Güllüce: Müteahhitlikte Söz Sahibiyiz
Bakan Güllüce: Müteahhitlikte Söz Sahibiyiz

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Türkiye'nin bugün çok iyi bir noktada bulunduğunu belirterek, "Bugün kendi tankını üreten, uçağını üretmeye kalkan yüksek teknolojiye talip olmuş bir Türkiye var. Biz artık ülke olarak Türkiye'nin inşası ile birlikte birçok ülkenin inşasında da söz sahibi olabileceğimiz güzel bir yere gelmişiz" dedi.

Bakan Güllüce, Marmara Üniversitesi'nin 131. kuruluş yılı dolayısıyla Haydarpaşa Kampüsü'nde düzenlenen programa katıldı.

Törende konuşan Güllüce, 93 Harbi ve Kurtuluş Savaşı gibi çok acılar yaşandığını anımsatarak, açlıklar, yokluklar çekmiş bir ülkenin çocukları olduklarını bildirdi.

Bugünlere kolay gelinmediğini ifade eden Bakan Güllüce, "Bugün geriye baktığımızda çok çok iyi yerlerdeyiz. Bugün kendi tankını üreten, uçağını üretmeye kalkan yüksek teknolojiye talip olmuş bir Türkiye var. Bugünü oluşturan, bu ülkeye hizmet etmiş herkesi minnetle anıyorum" diye konuştu.

- "Müteahhitlikte söz sahibiyiz"

Bakan Güllüce, Türkiye'nin, müteahhitlik dalında dünyada söz sahibi ülke konumunda olduğunu belirterek, "O yüzden de bir sürü fırıldaklar çevirip, bizim müteahhitlerimizin önünü kesmeye çalışan gayretler var. Ama çok çok iyi mühendisliğimiz, işi kotaracak alt katmanlarda yetişmiş insanlarımız var" değerlendirmesinde bulundu.

Bakanlık olarak özellikle Afrika ve Orta Doğu'da yapacakları çok şey olduğunu dile getiren Güllüce, "Biz artık ülke olarak Türkiye'nin inşası ile birlikte birçok ülkenin inşasında da söz sahibi olabileceğimiz güzel bir yere gelmişiz" dedi.

Bilim ve eğitim adına hizmet eden bütün kurumların hizmetkarı olduklarını vurgulayan Bakan Güllüce, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"En'ler yetiştirmek zorundayız, 'en insanlar' yetiştirmek zorundayız. Ben Toros Yörükleri'ni bir Alman'dan öğrenmemeliyim. Güneydoğu Anadolu'nun Doğu Anadolu'nun demokratik yapısını biz niye çıkarmıyoruz, kim nedir diye. Yani Fransa'dan gelenden biz bunun niye öğreniyoruz ki. Fransız papazlarındansa bizim bilim adamlarımız, oradaki yerel yöneticilerimiz bu bilgiyi bize vermeliydi. Bugünde bizim başımızda çoraplar örmeye o bilgilerle kalkmasalardı."

Törende, Marmara Üniversitesinin tanıtım filminin ardından üniversitenin Oda Orkestrası ile piyanist Mehveş Emeç konser verdi.