ATATURK

Atık Yağlar Umut Olarak Geri Dönmeye Devam Ediyor

23 Haziran 2014
Atık Yağlar Umut Olarak Geri Dönmeye Devam Ediyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın başlatmış olduğu “Temiz Çevre Sağlıklı Hayat” projesi tüm hızıyla devam ediyor. Bitkisel ve hayvansal atık yağların toplanması için Bakanlık tarafından 1 Temmuz 2013 tarihinde başlatılan proje ile 30 bin toplama noktasına ulaşıldı.

Temiz Çevre Sağlıklı Hayat Projesi kapsamında okullara, muhtarlıklara, konut sitelerine ve camilere toplama bidonları yerleştirildi. Vatandaşların duyarlılığı sayesinde 30 bin toplama noktasında atık yağlar toplandı ve çevre kirliliği ile daha kapsamlı bir mücadele verildi. Aynı zamanda toplanan atık yağlardan elde edilen gelirlerle de engelli vatandaşlarımıza hediye edilmek üzere 12 adet akülü tekerlekli sandalye, 3 adet hasta yıkama ünitesi ve 41 adet de görme engelliler için baston alındı.

Vatandaşlar, atık yağ toplama bidonlarını www.temizcevresagliklihayat.org internet sitesinden veya 444 99 24 çağrı hattından talep edebilecek. Vatandaşların istekleri doğrultusunda toplu konut sitelerine, yetkililerce en geç 3 gün içerisinde atık yağ toplama bidonları ücretsiz olarak yerleştirilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, “Temiz Çevre Sağlıklı Hayat” projesi ile ilgili özellikle annelerden, ev hanımlarından, öğretmenlerden, muhtarlardan ve din görevlilerinden büyük destek beklediklerini söyledi. Bakan Güllüce, “ Bu proje ile toplumsal olarak büyük bir geri dönüşüm hareketini gerçekleştirmiş oluyoruz. Böylece hem çevre kirliliği önlenmiş olacak hem de engelli vatandaşlarımız için faydalı bir iş yapmış olacağız” dedi.