ATATURK

Aliağa Gemi Söküm Tesislerine 3,5 Milyon TL Ceza

09 Ekim 2013
Aliağa Gemi Söküm Tesislerine 3,5 Milyon TL Ceza

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Aliağa gemi söküm tesislerine yaptığı ani denetimde 23 tesis ve işletmeye 3 Milyon 565 Bin TL ceza kesti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Erdoğan Bayraktar’ın talimatı ile ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’nden 10 uzman personel İzmir’e gönderilerek Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile birlikte Aliağa Gemi Söküm Bölgesinde Çevre Mevzuatı kapsamında ani denetimler gerçekleştirdi.

Gerçekleştirilen denetimlerde işletmelerin atık yönetim planları, tehlikeli maddeler ve tehlikeli atıklar zorunlu mali sorumluluk sigortalarının yanı sıra gemi söküm faaliyeti sırasında oluşan atıkların bertarafına ilişkin incelemeler yapıldı.

Yapılan denetimlerde atık yönetim planları, tehlikeli maddeler ve tehlikeli atıklar zorunlu mali sorumluluk sigortası olmayan ve gemi söküm faaliyeti sırasında oluşan atıklarını Çevre Kanunu ve ilgili yönetmeliklere aykırı olarak bertaraf ettiği tespit edilen 23 tesis ve işletmeye toplam 3 Milyon 565 bin TL tutarında idari para cezası uygulandı.

Bölgede faaliyette bulunan tesislerin, yürürlükte bulunan Çevre Mevzuatı hükümlerine uygun olarak çalışması gerektiği yönünde uyarıldığı öğrenildi.