ATATURK

"2023 YILINDA ÖZLEDİĞİMİZ AYDER'E KAVUŞACAĞIZ''

11 Temmuz 2021
BAKAN KURUM, AYDER'DEKİ ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİRDİ
BAKAN KURUM, AYDER'DEKİ ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİRDİ
BAKAN KURUM, AYDER'DEKİ ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİRDİ
BAKAN KURUM, AYDER'DEKİ ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİRDİ
BAKAN KURUM, AYDER'DEKİ ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİRDİ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ayder Yaylası'nda yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında 2022 yılı sonunda üst yapıya ilişkin faaliyetlerin biteceğini belirterek, "2023 yılında özlediğimiz Ayder'e kavuşacağız." dedi.

Bakan Kurum, Çamlıhemşin ilçesine bağlı Ayder Yaylası'na gelerek yürütülen çalışmaları inceledi.

Burada vatandaşlarla görüşen Kurum, Ayder'deki kentsel dönüşüm çalışmalarına ilişkin talepleri dinledi.Bakan Kurum'a Ayder'in eski fotoğraflarını gösteren Hüseyin Memişoğlu, kendilerinin burada yaşadığını ve mağdur olmak istemediklerini söyledi.

Bunun üzerine Kurum, "Ayder'de Ayderlilerden başka kimse olmayacak. Eski haline dönüştürmek için çalışıyoruz. Çalışmalara horon ile başladık. Açılışını da horon ile yapacağız." dedi.

Bakan Kurum, tulum eşliğinde vatandaşlarla horon oynadı. Bu sırada iki kişi, atma türkü eşliğinde Kurum'a, "Çamlıhemşin dediğin iki dağın arası, Bakanım seninledir bu milletin duası, Reisin emaneti, çok seviyoruz sizi, paraları bol ver da, mağdur eyleme bizi." dedi.

Kurum, daha sonra yapımı tamamlanan evleri birlikte gezdiği vatandaşlarla fikir alışverişinde bulundu, talepler üzerine evlere bazı ilaveler yapılması talimatını verdi.

Kurum, ardından gazetecilere, Ayder Yaylası'nda, doğal alanların korunması amacıyla çevre ve doğa koruma projesi yürüttüklerini söyledi.

Buradaki tüm doğal güzellikleri korumak, yaylayı bir dünya markası haline getirmek adına gayret gösterdiklerini dile getiren Kurum, Ayder Yaylası'nı yenileme projesini etaplar halinde yürüttüklerini ifade etti.

Kurum, ilk etapta Ayder içerisinden geçen tüm altyapıyı yenilediklerini kaydederek, "Altyapıyı tamamlamaya müteakip apart otellerimizin inşasını gerçekleştiriyoruz. 52 odalı apart otelimiz, 76 odalı termal otelimizin inşası devam ediyor. İnşallah önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde buraların inşasını gerçekleştirmiş olacağız." diye konuştu.

Ayder'in silüetine zarar veren yapıların taşınma sürecini de yürüttüklerine işaret eden Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Vatandaşlarımızın taleplerini de aldık. Vatandaşımızı mağdur etmeden, onların taleplerini alarak, istişare ederek bu projeyi yürüyoruz. Buraya her yıl binlerce kişi geliyor. Bu trafik yükünden ve araçlardan dolayı bölgede gezme imkanı yok. Bu nedenle Ayder'in girişinde otopark inşaatımız var, yüzde 40 seviyelerine geldi ve önümüzdeki yılın ilk aylarında burayı tamamlayacağız. Buraya gelen vatandaşlarımız, araçlarını güvenli alana park ederek, ringlerle bölgeye gelecek ve trafik yükü olmadan Ayder'i gezecekler. Toplamda 160 yapıyı, yeni alanlara taşımak suretiyle önemli bir dönüşümü yürütüyor olacağız."

"Amacımız Ayder'i en güzel şekilde geleceğe taşımaktır"

Ayder'e, Çevre Koruma Projesi kapsamında arıtma tesisi inşa ettiklerini bildiren Kurum, "Burası da Ayder'e hizmet ediyor, atık sular arıtılıyor. Buradaki ekolojik yaşamın sürmesi ve doğanın korunması adına bu projemiz de faaliyete geçmiş oldu." dedi.

Kurum, burada imar barışını suistimal eden 118 yapı olduğunu, bunların 46'sının yıkımını gerçekleştirdiklerini kaydederek, şunları söyledi:

"Bu kapsamda hayal ettiğimiz Ayder'i, yemyeşil ormanlarıyla masmavi gölleri, dereleri, ırmaklarıyla gelecekler nesillere aktarmaktır. Bu bölgede yine salıncaklar vardı, yaklaşık 22 bin metrekarelik alanı kesin korunacak alan ilan ettik. Hemen salıncakları kaldırmak suretiyle yaylanın en önemli mekanını vatandaşımızın hizmetine sunduk. Şimdi bu meramızda horonlar çekilecek, şenlikler yapılacak. Amacımız Ayder'i en güzel şekilde geleceğe taşımaktır."

Bakan Kurum, Ayder'e yapılan projenin bir benzerini Uzungöl'e de yapacaklarını ifade etti.

2022 yılı sonunda üst yapıya ilişkin faaliyetlerin tamamının biteceğini ifade eden Kurum: "2022 yılı itibarıyla binalarımızın bitmesine müteakip yine taşınacak vatandaşlarımızı bu alanlara taşıyacağız. Orada imar planına uygun olmayan binaları da kaldırma sürecini hep birlikte yürütüyor olacağız. 2023 yılında inşallah o özlediğimiz, beklediğimiz Ayder’imize kavuşacağız diyebiliriz." ifadelerini kullandı.

"Rize merkezde çok önemli bir kentsel dönüşüm projesi başlattık"

Rize'deki kentsel dönüşüm çalışmalarına da değinen Kurum, "Rize merkezde bir dönüşüm süreci başlattık. Daha önceki imar planlarında dolgu olan ama süreç içerisinde yapılaşan, deprem riski taşıyan, yan yatan binalarımız vardı. Bu binalara ilişkin de Yağlıtaş'ta 460, yine Salarha'da 460 tane rezerv konutlar üretiyoruz. Merkez çarşıda da Rize mimarisine uygun projeler geliştiriyoruz. Rize merkezde çok önemli bir kentsel dönüşüm projesi başlattık. Bu proje bittiğinde şehre, kuzeyden nefes alacağı koridorlar oluşturuyoruz. Vatandaşlarımız sağlam ve güvenli konutlarda oturacaklar." diye konuştu.

Kurum, projelendirdikleri millet bahçesini 2023 yılında bitirip hizmete sunacaklarına işaret ederek, amaçlarının Rize'nin yeşilini artırmak, vatandaşların deprem riskini ortadan kaldırmak, yaylalarına sahip çıkacak adımlar atmak olduğunu, eser siyaseti yaptıklarını, her zaman da vatandaşla birlikte yürüdüklerini kaydetti.

Kentsel dönüşüm projelerini yerinde inceledi

Çeşitli programlar kapsamında Rize'ye gelen Bakan Kurum, Rize Belediyesini de ziyaret ederek, Belediye Başkanı Rahmi Metin'den devam eden çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Ardından Rize'de yapımına başlanan belediye blokları alanını gezerek çalışmaları inceleyen Kurum, 21 bin metrekarelik alanda deprem riski dolayısıyla kentsel yenileme projesi başlattıklarını söyledi.

Kurum, vatandaşlarla uzlaşarak, onları mağdur etmeden taşınma ve kira yardımı vermek suretiyle projenin başlangıcının yapıldığını ifade ederek, şöyle devam etti: "Zemin iyileştirme çalışmalarımız devam ediyor ve kot itibarıyla baktığımızda deniz seviyesinin altına inmiş bulunmaktayız. Burada gerekli zemin iyileştirmeleri de yapılıyor. Bir yıl içinde 404 ofis, 200 de ticari ünite olmak üzere önemli bir projeyi gerçekleştirmiş olacağız. 1 yıl içinde tamamlayıp Rize merkezde tarihi bir dönüşümü tamamlamış olacağız. Burası şehrin kalbi ve hemen önüne de millet bahçesi yapacağız. Buradaki cephelerin iyileştirilmesi, sokak sağlıklaştırma projesiyle Rize Meydanı 2022 yılında çok daha güzel, sağlam ve güvenli binaların olduğu bir alan olacak."

Alanda deprem ve hatta yıkılma riski taşıyan binalar olduğunu, bu binaları boşalttıklarını, vatandaşları da sağlam ve güvenli alanlara aldıklarını anlatan Kurum, "267 bağımsız bölümden oluşan dönüşümü de yerinde yapıyor olacağız. Yağlıtaş ve Salarha'da ilk etapta 500 olmak üzere toplam 1000 konutun yapım sürecine başladık. 2022 yılının ilk ayları içinde de tamamlamayı öngörüyoruz. Amacımız Rize için çok daha güzel, sağlam binaların olmasıdır. Bunun için de her türlü tedbiri alarak projelerimizi yürütüyoruz." diye konuştu.

Yağlıtaş Mahallesi'nde yapımı devam eden afet konutlarını da inceleyen Bakan Kurum, daha sonra yerel televizyon kanallarının ortak canlı yayın programına katıldı.