ATATURK

150 BİN FİRMAYA ÇEVRE CEZASI YOLDA

30 Temmuz 2013
150 BİN FİRMAYA ÇEVRE CEZASI YOLDA

Yıl sonuna kadar Geçici Faaliyet Belgesi almayan şirketler, 40 bin lira ile 1.7 milyon liralık cezayla karsı karsıya kalacak. Bakan Bayraktar "Lisansı olmadan atık alan da atığını lisansı olmayana veren de suçlu" dedi.

Çevre izni olmadan faaliyet gösteren 160 bin işletmeye ceza geliyor. Çevre Kanunu'nda olmasına rağmen yıl sonuna kadar Geçici Faaliyet Belgesi (CFB) almayan firmalara 40 bin liradan başlamak üzere 1 milyon 693 bin lirayı bulan tutarda idari para cezası kesilecek.

İşletmesi çevreye uyumlu olduğu halde belgesi olmayan firma sayısı 160 bin olarak tespit edildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın çalışmasına göre bunlardan sadece yaklaşık 9 bininin başvuru yaptığı ortaya çıktı.

Yıl Sonuna Kadar Başvuru Yapılmalı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, çevre izin belgesinin önemli olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Proje bittikten sonra, anahtarı çevireceksiniz, faaliyete başlayacaksınız, kurdeleyi keseceğiniz gün çevre izin lisansına başvurmanız gerekmektedir. Şu ana kadar Türkiye'de 160 bin, 170 bin tane bu kapsama giren tesis olduğunu düşünüyoruz. Bize yönetmeliğin çıktığı 2010'dan geçen ay sonuna kadar 8 bin 800 başvuru yapıldı. Biz başvurmayanlara yıl sonuna kadar süre verdik. Bu nedenle tüm sektörler sorumlu. Eğer lisansı olmadan bir işletme atık alıyorsa veya bir işletme atığını lisanslı olmayan bir firmaya veriyorsa ikisi de suçludur"

Türkiye genelinde bu kapsamda faaliyet gösteren tüm işletmelerin envanterinin çıkarıldığını belirten Bayraktar, belirli bir plan dahilinde çalışmaların yürütüldüğünü söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın uyarıda bulunduğu 150 binden fazla işletme, emisyon değerleri acısından çevreye herhangi bir zararı olmamasına, tüm evraklarının tamam olmasına rağmen kanuni olarak çevre lisansına başvurmadığı için ceza riski ile karsı karsıya bulunuyor. 31 Aralık 2013 tarihine kadar çevre izni için başvuru yapmayan firmalara önümüzdeki yılbaşından itibaren idari para cezasının yanı sıra faaliyet durdurma içeren yaptırımlar da uygulanacak.