ATATURK

Yılın İlk 5 Ayında Hurda Gemilerden 38 Milyon Tl Ekonomiye Katkı Sağlandı

29 Haziran 2014
 Yılın İlk 5 Ayında Hurda Gemilerden 38 Milyon Tl Ekonomiye Katkı Sağlandı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kontrolünde yılın ilk 5 ayında 86 adet gemi geri dönüşüme uğradı. 86 Gemiden yaklaşık 38 milyon TL ekonomiye katkı sağlandı.

Türkiye genelinde, 26 parselde 21 adet Gemi Söküm İzni olan işletme bulunuyor.

Hurda gemiler ağırlıklı olarak yurt dışından geliyor.

Getirilen hurda gemilerden, Notifikasyon formu ile birlikte tehlikeli madde döküm raporu isteniyor. Gemilerin döküm raporları incelenerek, Notifikasyon formunun onaylanması ile birlikte gemi ithalatlarına izin veriliyor.

Sökülen gemiler gemi sacları haddehanelerde lama, silme, kare ve köşebent gibi ürünlere dönüştürülüyor. Gemi makine ve ekipmanları bakımdan geçtikten sonra ihraç ediliyor.

Ayrıca ayrıştırılan gemilerden gemi ve yat inşa sanayine ve sanayi kuruluşlarına gerekli malzemelerin bir kısmı da bu sektörden temin ediliyor.

Konuyu değerlendiren Çevre Ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce “Hurdadan çelik geri kazanıldığında; %74, enerji tasarrufu sağlanıyor. %90 oranında hammadde kaynakları korunuyor. Su tüketiminde %40, atık su kirlenmesinde %76, hava kirlenmesinde %86, maden atıklarında ise %96 azalma sağlanıyor.” dedi.

Bakan İdris Güllüce 2013 yılında Aliağa Gemi Söküm Bölgesine 232 adet ömrünü tamamlamış gemi geldiğini söyledi “İzmir Ali Ağa Gemi Söküm Tesisine gelen 232 adet gemiden yaklaşık 750 Bin ton hurda elde edildi. Ekonomiye katkısı ise 720 milyon TL .”dedi.

2014 yılı Mayıs ayı itibariyle gelen gemi sayısı ise 86 adet. 2014 Yılının ilk 5 ayında sökülen 86 gemiden yaklaşık 38 milyon TL ekonomiye katkı sağlandı.