GEMİ ATIK TAKİP SİSTEMİ EĞİTİMLERİ BAŞLIYOR

17 Kasım 2011

Gemilerden Atık Alınması ve Atıkların Kontrolü Yönetmeliği kapsamında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayımlanan 2011/2 sayılı Gemi Atıklarının Bildirimi ve Kontrolü Genelgesi (GATS) 5 Ağustos 2011 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Genelge ile "Gemi Atık Takip Sistemi (GATS)" uygulamasına başlanmıştır.

GATS Sistemi; liman dışı sefer yapan tüm yolcu gemileri, 150 GRT ve üstündeki petrol tankerleri ile 400 GRT ve üstündeki diğer gemilerin yapmaları gereken atık bildirimlerinin, atık alım yükümlülerince atıkların alınması, atık kabul tesislerinde depolanması ve bertarafa gönderilmesi aşamasında yapmaları gereken bildirimlerin etkin olarak takibini sağlamak amacıyla elektronik ortamda veri girişinin ve kontrolünün sağlanacağı bir uygulamadır.

Gemi Atık Takip Sistemi ile gemi atık bildirimleri online yapılabilecek ve limanlarca gemi atıklarının alınması ve bertarafı aşamasında kullanılan form bilgileri elektronik ortama taşınacaktır.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı uzmanları tarafından sistemi kullanacak olan;

-Acentelere, gemi kaptanları, donatan ve işletenlerine 28-29 Kasım 2011 tarihinde Deniz Ticaret Odası-İstanbul’da ve

-Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri, Liman Başkanlıkları, Sahil Güvenlik Bot Komutanlıkları, Büyükşehir Belediyeleri ve atık alım yükümlülerine 22-23 Aralık 2011 tarihlerinde İstanbul’da Gemi Atık Takip Sistemi eğitimi verilecektir.

Eğitim Programı için tıklayınız.

Kayıt Formu için tıklayınız.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır