ATATURK

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI MURAT KURUM’UN YENİ YIL MESAJI

31 Aralık 2018
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI MURAT KURUM’UN YENİ YIL MESAJI

Ülkemizin ve milletimizin geleceği bakımından çok mühim gelişmelerin ardı ardına yaşandığı bir yılı arkamızda bırakıyor, 2019 yılına yeni ümit ve hedeflerle giriyoruz.

2019 yılının başta aziz milletimiz olmak üzere, insanlık alemi için hayırlar getirmesini, Dünya’mızın daha güzel bir geleceğe yürümesine vesile olmasını diliyorum.

Ülke ve millet olarak Cumhuriyet tarihimizin en önemli yıllarından birini yaşadık.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile demokrasi tarihimizde yeni bir sayfa açtık.

Bu sayfanın açılmasıyla birlikte devlet ve millet aracısız ve vesayetsiz olarak bütünleşti. Bürokrasi azaldı, karar alma hızımız arttı, güçler ayrılığı ilkesi tam manasıyla sisteme yansıdı, ülkemiz vesayet sisteminden topyekün arındı. 2018 yılı, milli iradenin tam manasıyla teşekkül etmesinin önündeki engellerin kaldırıldığı bir yıl oldu.

2018 yılında başta FETÖ ve PKK ihanet örgütleri ile mücadele ederek ülkemizin bekasına kast eden her türlü faaliyete mani olduk, kötülükle mücadelede başarılı bir yılı geride bıraktık.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak; geride bıraktığımız yılı devrim niteliğindeki çalışmalarla ve projelerle geride bıraktık. Çevre alanında; başta şehirlerimize ve insanımıza nefes aldıran Millet Bahçeleri, ekonomimize ve toprağımıza can suyu olan Sıfır Atık Projesi gibi onlarca projeyi hayata geçirmenin gururunu yaşıyoruz.

2018 yılı boyunca; binlerce konutu dönüştürerek ülkemizin tamamında sağlıklı ve kimlikli şehirleri kurma hedefimize bir adım daha yaklaştık. Depreme karşı daha güvenli bir ülkeyi inşa etmenin gayreti içinde olduk. Bu sebeple, ülkemizde başlanmış hiçbir inşa faaliyetinin yarım kalmaması, daha güvenli ellerde inşa edilmesi adına yapı müteahhitliğine getirdiğimiz yeterlilik şartlarını kanunlaştırdık. Vatandaşlarımızın daha modern şehircilik imkânlarından yüksek düzeyde istifade etmelerine dair isteğimiz nedeniyle, yeni imar planlarında bisiklet yolları ve park yerlerini zorunlu hale getirdik. Sağlıklı bir hayatın olmazsa olmazı olan yürüyüş yollarını yaygınlaştırdık. Belki de 2018’de bizi en çok mutlu eden projelerimizden biri de dar gelirli vatandaşlarımız için uygun koşullarla satın alabilecekleri konutlar üretmek oldu.

Başlattığımız dijital dönüşüm çalışmaları ile çevre denetimini, tapu ve kadastro çalışmalarımızı ve Bakanlığımızın hizmetlerini dijital ortama taşıdık. Hem çağın tüm şehircilik teknolojilerinin yansıdığı, yatay mimarinin esas alındığı hem de tarihimizi ve kültürümüzü en güzel şekilde yansıtan Akıllı Şehirlerimizin temellerini attık.

2019 yılında da milletimiz için yeni projeler üretmeye, azimle çalışmaya, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde  “Büyük ve Güçlü Türkiye” idealiyle milletimizin hizmetinde olmaya devam edeceğiz.

Bu duygularla tüm vatandaşlarımızın yeni yılını kutluyor, 2019’un ülkemize, İslam coğrafyasına ve insanlığa huzur, barış ve mutluluk getirmesini temenni ediyorum.