ATATURK

Bisiklet ve Yürüyüş Yolu, Çevre Dostu Sokak ve Gürültü Bariyeri Projelerine Finansal Destek

04 Eylül 2018

Daha yeşil ve yaşanabilir şehirler için bisiklet yolu, yeşil yürüyüş yolu, çevre dostu sokak ve gürültü bariyeri projelerine Bakanlığımızca finansal destek sağlanacak.

Cumhurbaşkanlığı 100 Günlük Eylem Planında; “Daha yeşil ve yaşanabilir şehirler hedefi kapsamında bisiklet yolu (3000 km) ve yeşil yürüyüş yolu (3000 km), 60 km çevre dostu sokak ve 60.000 m²  gürültü bariyeri yapılması” işi yer almaktadır. 
Bu kapsamda;
•    Trafikten kaynaklanan hava kirliliğinin azaltılması, gürültü kirliliği, küresel ısınmanın üzerinde olumlu etki yaparak insan sağlığının ve çevrenin korunması açısından bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla yapılması planlanan bisiklet yolları,
•    Sağlıklı ve çevreci yaşam hedefiyle halkın daha rahat yürüyüş yapabileceği 3 bin kilometre yürüyüş yolunun yanı sıra, yine 5 yılda 60 km çevre dostu sokak projesi ile günlük stresini atabileceği sportif araçların da yer alacağı yaşam alanlarının oluşturulabilmesi, 
•    Ayrıca ulaşımdan kaynaklanan gürültüye maruz kalan kişilerin beden ve ruh sağlığını koruyabilmek amacıyla gürültü maruziyetini azaltmaya yönelik 5 yılda 60 bin metrekarelik gürültü bariyeri yapımı
Projeleri için, belediyelere maddi destek sağlanacaktır.

Bahse konu destek Bakanlığımız ve İLBANK A.Ş. arasında imzalanan Protokol çerçevesinde sağlanacak olup, destekten faydalanmak üzere geliştirilecek projelerin toplam finansman miktarının oransal olarak en fazla %45'ine kadar hibe desteği sağlanabilecektir.

Gürültü bariyeri projeleri için başvurular aşağıda adresi verilen Bakanlığımız Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü’ne yapılacaktır.

Bisiklet yolu, yeşil yürüyüş yolu ve çevre dostu sokak projeleri için başvurular aşağıda adresi verilen İLBANK A.Ş. Genel Müdürlüğü’ne yapılacaktır.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 
Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü
Mustafa Kemal Mah. Eskişehir Devlet Yolu 9. km. 
No:278 Çankaya/ANKARA

İLBANK A.Ş. Genel Müdürlüğü
Dışkapı Ek Bina Ziraat Mah.657 Sok.No:14
06110 Atındağ/Ankara

Proje başvurularına ilişkin esas ve kriterler için tıklayınız.

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır