ATATURK

BASINA VE KAMUOYUNA DUYURU

29 Haziran 2010

 


BASINA VE KAMUOYUNA DUYURU

Binalara Enerji Kimlik Belgesi uygulamasına  01 Ocak 2011 tarihinde geçilecek


 1 Temmuz 2010 tarihinden itibaren yürürlüğe girmesi öngörülen “binalara enerji kimlik belgesi” verilmesiyle ilgili kamuoyunu ve ilgilileri bilgilendirmek amacıyla aşağıdaki basın açıklaması yapılmıştır.

 Bilindiği gibi, Ülkemizde toplam enerji tüketiminin %30-40’ı binalar vasıtasıyla gerçekleşmektedir. Bu nedenle Bakanlığımız, yapılarda kullanılan enerjide tasarrufa gidilmesi amacıyla bir çalışma başlatmış ve “Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği” ve yapılara “Enerji Kimlik Belgesi” verilmesi hususunda çalışmalar başlatmıştır.

 Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği 05 Aralık 2009 tarihinden itibaren uygulamaya başlanmış ve Yönetmeliğin uygulandığı günden bugüne, yeni yapılan binalar ile yönetmeliğe uygun tadilat yapılan mevcut binaların enerji tüketimlerinde %30-50 oranında tasarruf sağlandığı görülmüştür.

 Binalara “Enerji Kimlik Belgesi” verilmesiyle ilgili ise; Enerji Performansı Yönetmeliğine uygun yapılan binaların enerji tüketim sınıflarını ve CO2 salım sınıflarını belirleyecek olan binalara “Enerji Kimlik Belgesi” verilmesine ilişkin çalışmalar başlatılmış ve uygulanma tarihi 01 Temmuz 2010 olarak öngörülmüştür.

 Bu kapsamda, Binalarda Enerji Performansı Hesaplama Yöntemi ve Ulusal Yazılım Programı (Binalarda Enerji Performansı-TR) oluşturulmuş, BEP-TR Hesaplama Yöntemi hazırlanmıştır. Binalarda Enerji Performansı kullanılarak Enerji Kimlik Belgesine ulaşılacaktır.

 Ancak, oldukça önemli olan bu aşamanın; hatasız işlemesi, çıkan aksaklık ve eksikliklere göre Ulusal Yazılım Programının ilgili sektörlerle birlikte geliştirilmesi, kamuoyuna sunulması, yerel yönetimler, sektördeki ilgili kurum ve kuruluşlarla irtibatın sağlanması ile eğitim verilmesi ve uygulama sırasında yerel yönetimlerdeki birikmeleri önlemek için yönetmeliğin uygulama tarihi olan 1 Temmuz 2010’da değişiklik yapılması zarureti doğmuştur.

 Konuyla ilgili Yönetmelik değişikliği yayınlanması için Başbakanlığa gönderilmiştir. Buna göre, Yönetmelik değişikliğinin Resmi Gazete’de yayınlanması ile birlikte Binalara Enerji Kimlik Belgesi verilmesi uygulamasına 01 Ocak 2011 tarihinde geçilmesi planlanmaktadır.

 Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


       Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği

 

Facebook’ta Paylaş Twitter’da Paylaş Google Plus’da Paylaş Yazdır