ATATURK

BAKAN KURUM: “TOKİ SOSYAL KONUTLARINA 3 GÜNDE 25 BİNİ AŞAN TALEP GELDİ”

09 Mart 2019
BAKAN KURUM: “TOKİ SOSYAL KONUTLARINA 3 GÜNDE 25 BİNİ AŞAN TALEP GELDİ”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Eskişehir’de, 67 ilde inşa edilecek 50 bin sosyal konut uygulamasının talep toplama işlemlerine başlandığını açıkladı. Kurum, 3 gün içinde TOKİ sosyal konutlarına gelen talep sayısının 25 bini aştığını belirtti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bir dizi programa katılmak için bulunduğu Eskişehir’de, 16 yılda 4 milyar 155 milyon liralık yatırım yaptıklarını, 216 milyon lira tutarındaki yatırımlarının ise sürdüğünü belirtti. Bakan Kurum, "67 ilimizde inşa edeceğimiz 50 bin sosyal konut uygulamasının talep toplama işlemlerine başladık. 3 gün içinde TOKİ sosyal konutlarına gelen talep sayısı 25 bini aştı. Bu projeyle Eskişehir'de de bin sosyal konut üreteceğiz. Konutlarımızı Tepebaşı, Zincirlikuyu, Odunpazarı ve Mamuca'da inşa edeceğiz. Vatandaşlarımızı kira öder gibi ev sahibi olacak." diye konuştu.

 

"YETER Kİ SİZLER GELECEĞİNİZE SAHİP ÇIKIN"

Türkiye'nin önünün kesilmeye çalışıldığını vurgulayan Kurum, ülkenin büyümesini, gelişmesini hazmedemeyenlerin kara tablolar çizerek halkı umutsuzluğa itmek istediğini dile getirdi.

Murat Kurum şöyle devam etti:

"Yeter ki sizler geleceğinize sahip çıkın. Sizler ülkenize, milletinize, Cumhurbaşkanımıza sahip çıkarak bu şer odaklarına en güzel cevabı vereceksiniz. Bunu da her vesileyle gösterdiniz. Türkiye tüm engellemelere rağmen, küresel operasyonlara rağmen 2023 hedeflerine kararlılıkla yürüyor, yürümeye devam edecektir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. İşte görüyorsunuz, hamdolsun caddeler, sokaklar, meydanlar milletimizin sevgisiyle dolup taşıyor. Cumhur İttifakı el ele, kol kola meydanlarda milletimizle buluşuyor. Cumhur İttifakı masa başında kurulmuş, kağıt kalemle oluşturulmuş bir ittifak değildir. Cumhur İttifakı'nın içerisinde gönül vardır, ülke sevdası vardır, karşılıklı saygı vardır, devletimizin ve milletimizin bekası vardır. Cumhurbaşkanımız, liderimiz Recep Tayyip Erdoğan'la birlikte bu kutlu yürüyüşü gerçekleştiren sayın Devlet Bahçeli, millet şuuruyla ve devlet menfaatini en önde tutan bir anlayışla hareket etmektedir"

 

 

“KADINLARIN İŞ GÜCÜNE KATKISI YÜZDE 35’LERE ULAŞTI”

AK Parti Tepebaşı İlçe Başkanlığı tarafından Yusuflar Mahallesi'nde düzenlenen fidan dikim törenine de katılan Bakan Kurum, Milli Mücadele döneminde Cumhuriyet'in kurulmasında kadınların büyük emeklerinin olduğunu söyledi. Kadınların her zaman AK Parti hükümetinin yanında ve destekçisi olduğunu belirten Bakan Kurum, şöyle devam etti:

"2004 yılında kadınlarımızın iş gücüne katkısı yüzde 20 iken, bugün iş gücüne katkınız yüzde 35'lere geldi. İnşallah çok yakın zamanda bu oranı daha da üst seviyelere getirmek suretiyle, ailenin çatısı olan kadınlarımızın evlerimize verdikleri, sokaklarımıza, mahallelerimize verdikleri emekleri biz çok daha yukarılara taşımak istiyoruz. Bu noktada AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanımızın, kadınlarımızın siyaset, eğitim, sanat, spor ve kültürde olması konusunda talimatları var ve bu çerçevede de bu yüzdeyi artırmak için çalışıyoruz. Biliyoruz ki siz bizim ailemizsiniz. Neşet Ertaş'ın da söylediği gibi 'Kadınlar insan, erkekler insanoğludur' diyor."

 

 

“TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK ÇEVRE PROJESİNİ YAPTIK”

Kurum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 81 ile Millet Bahçesi kazandırma sözü verdiğini hatırlattı.

Bu kapsamda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak Millet Bahçeleri yapmak ve kişi başına yeşil alan miktarını 15 metrekareye çıkarmak için var güçleriyle çalıştıklarını vurgulayan Murat Kurum, "Şehirlerin 50-100 yılını planlıyoruz. Biz çevreci bir parti, çevreci bir hareket olarak Türkiye'nin en büyük çevre projesini yaptık, Sıfır Atık projesini yaptık. O da bir kadın hareketidir. Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan'ın himayelerinde yürüttüğümüz Sıfır Atık projesini 14 bin kamu kurum ve kuruluşunda uygulamaya geçirdik, dalga dalga büyütüyoruz." diye konuştu.

 

"2023'E KADAR TÜM ŞEHİRLERİMİZİN ATIK SU PROBLEMİNİ BİTİRECEĞİZ"

Kurum, plastik poşet kullanımının azaltılmasıyla ilgili uygulamaya da değindi.

Plastik poşetleri yılbaşından itibaren ücretli hale getirilerek kullanımını yüzde 70 azalttıklarını anımsatan Bakan Kurum, şunları kaydetti:

"Bütün bunları niye yapıyoruz biliyor musunuz? Bütün bunları çocuklarımız için yapıyoruz. Çocuklarımızın, şehirlerimizin geleceği için yapıyoruz. 2023 yılına geldiğimizde tüm şehirlerimizin atık su arıtma problemini bitireceğiz. Hem şehirlerimizin düzenli depolama problemini bitireceğiz hem de şehirlerimiz marka şehir olarak tüm Türkiye'de dünyanın diğer şehirleri ile yarışacak yeşil alan, yürüme, yürüyüş, bisiklet yolları miktarının arttığı, birbiriyle entegre hale gelmiş şehirler haline gelecek."